Dílo, na kterém slavný sochař Josef Obeth pracoval sedm let, je po nákladné pětileté rekonstrukci opět jako nové. Dokonce zpod postavy znázorňující vodního lékaře, který se narodil před dvě stě deseti lety, opět tryská pramen.

Oslavy znovuodhalení pomníku připomínaly ty před sto lety. Jen teď jsou stromy kolem památníku větší. Ochotníci při divadelních vystoupeních přiblížili dobu léčitele, který měl řadu příznivců i tvrdých odpůrců. Ze stínu dějin vystoupil i sochař Obeth, aby si prohlédl dílo. Uznáním nešetřily delegace z partnerských měst, které slavnost sledovaly.

„Před sto lety tady byly davy lidí, aby vzdaly hold Vincenzi Priessnitzovi. Ten založil lázně, které jsou zlatem, které se nachází na území České republiky, a my jsme tady od toho, abychom zlato očistili a udělali z lázní a Jeseníku město evropského významu,“ prohlásil před opraveným pomníkem léčebný ředitel Priessnitzových léčebných lázní Jaroslav Novotný. „Pane Priessnitzi, děkujeme vám, co jste pro nás a pro historii Jeseníku udělal,“ pronesl Novotný s úklonou směrem k sousoší znázorňující osobnost vodního lékaře, ke kterému z levé strany přichází nemocní a po pravé straně už odchází zdraví lidé. Sousoší symbolizuje unikátnost léčby, kterou Vincenz Priessnitz založil na účincích vody.

Oprava pomníku si vyžádala částku kolem pěti milionů korun. Jeho obnovu má na svědomí sochař Bohumil Teplý, který se při práci hodně natrápil. „Nejvíc práce se dělalo tam, kde to divák nepozoruje. Pomník byl v havarijním stavu,“ řekl sochař.

Sousoší musel očistit od nánosů, musel dozdívat a chemicky dílo ochránit proti vlivu vody. Vypořádat se musel i s řáděním vandalů. „Práce to byla zajímavá a dobrodružná. Potěšilo by mě, kdyby si město pomníku vážilo,“ řekl Teplý.