VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Ralska má být ráj aktivního odpočinku

Mladá Boleslav – Poblíž Bělé na Boleslavsku má vyrůst nový sportovní areál s největší in-line dráhou v České republice, rozsáhlá síť cyklostezek, dráhy pro bruslení, jízdu na koních, motokárách aj.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Náměstek hejtmana Robin Povšík.Foto: Deník

Jak se jmenuje jedna z nejlákavějších odpočinkových zón ve středních Čechách? Ralsko! Zatím jde sice pouze o odvážné představy představitelů středočeského hejtmanství, ty by se však do dvou tří let měly změnit v realitu. Místa, kde se kdysi duněly motory tanků sovětské armády – a pak se jimi po dlouhá léta proháněl jen vítr – by měla patřit odpočinku a rekreačnímu sportu.

Velkolepé plány

Někdejší vojenský výcvikový prostor Vrchbělá se má totiž stát parkem volnočasových aktivit, lákající amatérské sportovce i turisty nejen z Mladoboleslavska, ale také Kolínska, Mělnicka a ze severovýchodní části středních Čech vůbec. A pochopitelně – rovněž z Prahy.

„Vždyť z metropole se tam dá dojet autem za pětadvacet minut,“ upozornil hejtman David Rath (ČSSD) poté, co krajští radní odsouhlasili nové využití více než stohektarového částečně zalesněného území, ležícího na pomezí Středočeského a Libereckého kraje.

Bývalý vojenský areál Vrchbělá poblíž Bělé pod Bezdězem by se tedy už během několika příštích let mohl výrazně změnit. Jeden z nejrozsáhlejších bývalých areálů po armádě dosud představuje jen těžko udržovatelné zatravněné či betonové a asfaltové plochy se silně chátrajícími objekty, které dříve sloužily armádě.

102 hektarů pozemků

Středočeský kraj ve Vrchbělé vlastní 102 hektarů pozemků, na nichž stojí řada zmíněných budov.

„Středočeský kraj chce nyní tento areál rekultivovat, zbourat často nebezpečné a poškozené objekty a přeměnit jej na sportovně-rekreační areál,“ sdělil Boleslavskému deníku náměstek hejtmana Středočeského kraje a zastupitel Mladé Boleslavi Robin Povšík (ČSSD).

Restaurace, kemp i letní scéna? A z komínu rozhledna

Představy týmu hejtmana Davida Ratha o rozvoji lokality se nedrží při zemi. Ralsko se má stát synonymem pro aktivně strávený volný čas. Podle odsouhlaseného projektu má v této lokalitě za Bělou pod Bezdězem vyrůst sportovní areál s největší in-line dráhou v České republice, rozsáhlá síť cyklostezek, dráhy pro bruslení, jízdu na koních, motokárách aj.

„Zázemí by měly tvořit restaurační a ubytovací kapacity, kemp, vzdělávací centrum, letní scéna a další sportovní plochy jako hřiště včetně sportovní kryté haly a golfové hřiště. Na zhotovitele potřebné dokumentace tohoto projektu bude na základě rozhodnutí krajské rady připraveno výběrové řízení,“ Povšík.

Netradičního využití se má dočkat někdejší komín bývalé výtopny, jenž by se měl proměnit v unikátní rozhlednu s výhledem na blízký Bezděz i na nedaleké Máchovo jezero.

#nahled|http://g.denik.cz/4/48/kopie___ralsko_vrchbela_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/4/48/kopie___ralsko_vrchbela.jpg|Ověřovací studie Casua k areálu Vrchbělá - Ralsko.#

Peníze z Evropské unie

Středočeský kraj je podle mluvčí úřadu Berill Maschekové připraven vzhledem k finanční náročnosti celého projektu několika desítek až stovek milionů korun získat evropské peníze určené pro oblast rozvoje cestovního ruchu, a proto bude projekt zařazen do výzvy ROP. Spoluúčast kraje na této akci bude přitom rozložena do několika let.

„V loňském roce jsme toto výběrové řízení zrušili, neboť se v tomto případě nejednalo o vyhledání partnera, jak bylo bývalým vedením kraje deklarováno, ale o kupní smlouvu na prodej pozemků za 20 milionů korun, a to za podmínky odstranění brownfieldů krajem za částku odhadovanou na 100 milionů korun,“ upřesnil hejtman David Rath (ČSSD).

Starostka: Je to v souladu s územním plánem

Podle starostky Bělé pod Bezdězem se už věci skutečně pohnuly. „Kraj o stav území již aktivně zajímá a uvažuje o jeho využití v tomto duchu. Asi před 2 měsíci lokalitu navštívil hejtman s tím, že uvažují o vyčištění tohoto území a jeho využití,“ sdělila Deníku starostka Bělé pod Bezdězem Daniela Pastorková (ODS).

„Plán na vybudování sportovně-rekreačního areálu je v souladu s naším územním plánem. Už někdy v roce 1997 určil územní plán tuto lokalitu jako rekreační,“ dodala Pastorková.

Video: Opuštěné budovy v Ralsku:

Zatím jen vize

Tohle všechno jsou ale zatím představy, které mají podobu vize. Dosud ani nejsou na papíře. Na zhotovitele projektové dokumentace, podle níž by se někdy v příštím roce mělo začít s výstavbou, teprve kraj vypíše výběrové řízení. Počítá se přitom s tím, že na postupné budování areálu by kraj mohl získat peníze z evropských fondů určených na rozvoj cestovního ruchu.

„Už to máme předjednáno,“ pochlubil se Rath, jenž předpokládá, že potřeba bude zhruba 100 – 150 milionů

Hledání provozovatele je věc budoucnosti

Na otázku Deníku hejtman řekl, že otázku provozovatele zamýšleného sportovně rekreačního areálu zatím neřeší. „Nabízejí se dvě možnosti. Buď by provozovatelem zůstal kraj, což je méně pravděpodobné, nebo by se hledal nájemce,“ míní Rath.

Netroufá si ale odhadnout, zda to bude aktuální ještě v tomto volebním období, nebo půjde o otázku, kterou bude řešit až nová, povolební reprezentace kraje. Nyní je aktuální hledání projektanta, následovat budou žádosti o evropské peníze, jež by se prý mohlo podařit získat ve druhé polovině letošního roku. Vlastní stavba by pak mohla začít na jaře 2011 – a budování areálu se odhaduje zhruba na půl druhého roku.

Součástí prací zaplacených z evropských peněz by se podle Rathových slov mělo stát nejen budování sportovišť, ale také částečná sanace území a úpravy některých zdevastovaných budov určených k novému využití. Toho se totiž zdaleka nemá dočkat pouze zmiňovaný komín.

Politické půtky kolem lokalit vyklizených vojskem

Záměry vedení kraje s někdejším tankodromem a tankovou střelnicí v Ralsku se nepochybně dostanou pod drobnohled opozice a stanou se i terčem kritiky. I pravicoví předchůdci nynější krajské administrativy totiž měli s touto oblastí rozvojové plány a hledali partnera pro rozvoj lokality Vrchbělá.

Původně tam město Bělá pod Bezdězem chystalo velmi rozsáhlý projekt rekreačního a lázeňského parku, do něhož měl být zapojen i kraj a stát. Vedle podobných aktivit jako jsou zde plánovány nyní se tam počítalo například i s vybudováním minizoo, koupaliště, areálů pro paintball a lukostřelbu či dětského koutku. Původní záměr kraje, který zde za vlády Patra Bendla (ODS), předchůdce současného hejtmana Davida Ratha (ČSSD) hledal strategického partnera, ale levicová vláda zrušila prakticky okamžitě po svém nástupu k moci.

„Nejednalo se o vyhledání se partnera, jak bylo bývalým vedením kraje deklarováno, ale o kupní smlouvu na prodej pozemků za 20 milionů – a to za podmínky odstranění starých zátěží krajem za částku odhadovanou na zhruba 100 milionů,“ tvrdí Rath na vysvětlenou ke svému stanovisku. Jeho tým ostatně zásadně změnil i Bendlovy záměry s jiným vojenským prostorem – s lokalitou Milovice – Boží Dar na Nymbursku. Tam si nepřeje původně zamýšlený rozvoj letiště a cargo dopravou, ale vyhlásil výběrové řízení na hledání strategického partnera.

Milan Holakovský, Pavel Svačina, Tomáš Ježek, red

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věra Jourová.
1 5

Ošizené jídlo za vyšší cenu? Chci s tím skoncovat, říká Věra Jourová

Dennis Russell Davies

Na Pražské jaro po čtvrtstoletí vrací Dennis Russell Davies

Otec zavíral své děti do hladomorny, tvrdí obžaloba. Viní ho z týrání

Dvě nezletilé děti měl sedmačtyřicetiletý otec na Břeclavsku podle obžaloby zavírat do místnosti nazývané hladomorna. Policisté navíc sdělili, že v jeho počítači našli tisíce erotických fotografií s mladými chlapci. Případem se v úterý začal zabývat brněnský krajský soud.

Pohledem Stanislava Šulce: Složitější svět

Týdeník Economist přinesl statistiku teroristických útoků na území západní Evropy a Spojených států amerických. Připomíná, že ačkoli máme dojem permanentního ohrožení, a dokonce si myslíme, že teroristické útoky jsou na denním pořádku, v perspektivě posledních padesáti let je realita trochu jiná.

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Jak by asi dnes vypadala legendární auta východního bloku?

Po rozpadu východního bloku se mnoho ikonických vozů této éry nedočkalo přímého nástupce. Plno nadšenců si však představuje jejich návrat a skrze grafické ilustrace vytváří moderní interpretace těchto známých aut. Podívali jsme se na ty nejzajímavější.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies