Za držení falešných směnek Investiční a poštovní banky (IPB) stamilionové hodnoty a za pokus splatit s nimi své dluhy půjde Petr Lakomý na tři roky do věznice s dohledem. Rozhodl o tom v pondělí Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání tak změnil dubnový verdikt liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem, který muži vyměřil pětiletý trest vězení. Senáty Lakomého uznaly vinným z pokusu o podvod a padělání a pozměnění peněz. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Lakomému patřilo celkem 22 falešných směnek IPB za téměř 1,7 miliardy korun. Polovinu z nich, v hodnotě 660 milionů korun, podle spisu předal německé firmě, které dlužil přibližně 32 milionů korun. Firma za směnky žádné peníze neinkasovala. Směnky se pokusil udat i v několika dalších případech.

Obchod s padělky

Muž spolu s německými partnery podnikal se dřevem a obchodoval také na Slovensku, Ukrajině, v Rusku, Slovinsku a Rakousku. Směnky získal v roce 1998 v Děčíně od Miroslava Poláka s tím, že dá Polákovi pět procent z peněz získaných při obchodech s nimi. Polák se později za podvody a padělky v hodnotě několika desítek miliard dostal do vězení.

Vrchní soud se dnes případem zabýval již potřetí. Před dvěma lety sice potvrdil prvoinstanční verdikt, jímž dostal Lakomý pětiletý trest, letos v lednu však rozsudek zrušil Nejvyšší soud. Prvoinstančnímu senátu uložil, aby rozhodl, zda pro obžalovaného nebude příznivější kvalifikace podle nového trestního zákoníku, který je účinný od počátku letošního roku.

Řízení trvá osm let

Krajský soud tak i následně učinil, uložil mu ovšem stejný trest. To se nelíbilo Lakomému, který se tak proti rozsudku odvolal. Jeho advokát dnes vrchnímu soudu navrhl, aby jeho klienta buď obžaloby zprostil, nebo mu uložil podmíněný trest. Připomněl, že trestní řízení trvá již od roku 2002, a jeho klient se předtím ani potom do křížku se zákonem nedostal. V současnosti prý vykonává funkci ředitele firmy.

Státní zástupkyně naopak uvedla, že k posouzení mužova jednání podle nového trestního zákoníku nebyl důvod. I vzhledem k tomu, že zůstala stejná dolní hranice trestní sazby – ve výši pěti let.

Vrchní soud pak částečně vyhověl odvolání a trest Lakomému snížil o dva roky. Předseda odvolacího senátu Radek Hartmann řekl, že krajský soud mužovo jednání správně posoudil podle nového trestního zákoníku. Vytkl mu ale, že normu neaplikoval jako celek a pominul ustanovení, která umožňovala snížení trestu pod dolní hranici sazby.

Podmínka podle soudu nestačí

Krajský soud měl podle Hartmanna přihlédnout k době, která uplynula od spáchání trestného činu, a k délce trestního řízení. Předseda odvolacího senátu, podobně jako mužův obhájce, řekl, že šlo o „ojedinělé vybočení z řádného života“ Lakomého. Krajský soud podle něho pominul i to, že podle nového trestního zákoníku může jít pod dolní hranici trestní sazby i v případě pokusu o trestný čin.

Vrchní soud však zároveň nesouhlasil s tím, že by postačilo uložení podmíněného trestu. „S ohledem na rozsah trestné činnosti a množství falešných směnek, které pan obžalovaný držel a koneckonců i udal, nelze mít za to, že by byly splněny podmínky pro podmíněný odklad výkonu trestu,“ uvedl Hartmann.

Lakomý se v minulosti hájil tím, že směnky považoval za pravé. Soudy toto tvrzení ovšem v minulosti odmítly – muselo mu podle nich být jasné, že jsou padělané. Liberecký soud už dříve konstatoval, že Lakomý směnky získal „za podivných okolností od muže, od něhož by si rozumný člověk zřejmě nekoupil ani ponožky“.