Oblečení a boty za jedenapadesát milionů korun může jejich majitel třeba prodat nebo darovat. A nebo také nechat zničit. Právě poslední možnost využil letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Od začátku roku nechal v brněnské drtírně odpadu zničit zboží za víc než padesát milionů korun, které zabavili celníci na jižní Moravě. Byly to totiž padělky značkového oblečení, bot a různých oděvních doplňků, u kterých majitelé ochranné známky nedali souhlas s darováním.

Pokud by souhlasili s odstraněním imitace jejich značky a darováním věcí, mohli oblečení dostat například klienti Diecézní charity Brno. „Kdyby nám celníci nabídli třeba zabavené boty, určitě bychom je využili. Záleží ale vždy na typu zboží, rozhodovali bychom se případ od případu, jestli to zrovna upotřebíme,“ uvedla mluvčí charity Diana Tuyet – Lan Kosinová.

Stejný názor má také ředitel brněnské Armády spásy Pavel Kosorin. „Určitě bychom o takové nabídce uvažovali. Záleželo by ale na podmínkách. Zabavené věci na sobě totiž nesmí mít falešné ochranné známky. My ale nemáme dost lidí na to, aby je odstraňovali,“ podotkl ředitel.

Na stejný problém naráží i pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Ani my nemáme dost lidí na to, aby mohli odstraňovat značky. A není to ani naším úkolem. V drtivé většině případů se navíc odstraněním značky věci poškodí,“ sdělila ředitelka brněnské pobočky úřadu Lenka Taie Kolaříková.

Hlavně Brno a Hatě

V brněnské drtírně už letos úřad nechal zlikvidovat zhruba pětatřicet tun zabavených věcí. „Bylo to přes sto tisíc kusů padělků oblečení, bot, opasků, kabelek a podobného zboží. Mělo na sobě padělané ochranné známky značek jako třeba Adidas, Lacoste nebo Kenvelo,“ vyjmenovala mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Většinu ze zničeného zboží celníci objevili na tržnici v Olomoucké ulici v Brně a v Hatích na Znojemsku. Nejprve jej zadrželi a poté, co znalci prokázali, že jde o padělky, soudy vydaly příkaz k zabavení věcí. Když pak majitelé ochranných známek nesouhlasili s dalším použitím zboží, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je nechal zničit v brněnské drtírně.

Doba mezi zadržením a zničením zboží přitom bývá poměrně dlouhá. „Věci likvidujeme až poté, co soud rozhodne o jejich zabavení. A to trvá i několik let,“ poznamenala ředitelka brněnské pobočky úřadu Kolaříková. Mezitím oblečení a další zboží leží ve skladech. „Jsou na to ale zvláštní prostory, ve kterých věci skoro neztrácí kvalitu,“ dodala Kolaříková.

O zabavení nemusí rozhodovat pouze soud. Někdy je to i v pravomoci celníků. „Záleží na tom, jakým způsobem padělky najdeme. Pokud je to při trestním řízení rozhoduje o zabavení soud. Když věci zadržíme ve správním řízení, můžeme to udělat my,“ upozornila mluvčí brněnských celníků Lada Temňáková.

Trestnímu řízení věci podléhají ve chvíli, kdy celníci dostanou od soudce například příkaz k domovní prohlídce a mohou násilím otevřít různé prostory. „Do správního řízení jdou padělky které najdeme při běžných kontrolách. Sami pak kontaktujeme majitele ochranných známek a podle jejich rozhodnutí dáváme věcí buď charitě nebo k likvidaci,“ řekla mluvčí celníků.

Rozdíl mezi trestním a správním řízením je ještě jeden. Zatímco v tom správním hrozí provinilci kromě propadnutí zboží nanejvýš pětimilionová pokuta, v trestním se k tomu přidává i vězení. „Nejnižší sazba jsou dva roky za mřížemi. Nejvyšší osm let,“ dodala Temňáková.

ZUZANA PLETICHOVÁ
JAN NĚMEC