Ne všechny děti ale rodinu kolem sebe mají. Ty opuštěné potřebují její podporu ještě mnohem více. Proto se krajský úřad snaží těmto dětem najít vhodné rodiče, kteří jim umožní prožít plnohodnotné dětství ve vstřícném prostředí (více na http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/cz/socialni_oblast/nahradni-rodinna-pece-40519/ ).

Dětství pro nás znamená pouto s blízkou osobou

Období raného dětství, uspokojování základních psychických potřeb a hlavně pocit silného pouta k jedné milující osobě hraje významnou roli v životě člověka a má vliv na jeho pozdější vývoj. Během posledních 60 let provedli badatelé řadu studií s dětmi, které byly v raném dětství různými způsoby ohroženy. Všechny studie poukázaly na potřebu uspokojení základních psychických potřeb v raném dětství, tedy potřebu úspěšného připoutání dítěte k jedné osobě od počátku narození. Pokud tomu tak není, dítě je vystaveno psychickému strádání, dochází k poruše citové vazby a oslabené identitě, což si dítě s sebou nese po celý život.

Nám, kteří jsme vyrostli v milujícím, bezpečném a podnětném prostředí, připadá rodina jako něco zcela běžného. Pro děti z ústavní péče je to však přání, po němž touží, oáza v poušti, kterou hledají. To, aby se z malého človíčka vyvinul silný zdravý jedinec, závisí právě na rodině, protože jen díky ní může dítě pocítit něhu, jistotu a blízkost druhého člověka, ale také bolest, zklamání či strach z odloučení (více na www.cepp.cz ).

https://www.youtube.com/watch?v=ygLasZ5wjGA

Zanedbání péče o dítě vede k jeho problémům v dospělosti

Rodinné prostředí rozhoduje o celkovém vývoji dítěte a jeho osobnosti. Ovlivňuje to, jakým dovednostem se naučí a jaké návyky získá. Lidé, kteří v dětství citově strádali, mívají v dospělosti problémy se sebehodnocením, v mezilidských vztazích, nebývají dostatečně zodpovědní a spolehliví a často nejsou spokojeni s vlastním životem. Mnohdy se jejich partnery stávají osoby, které se samy nedokáží chovat přijatelným způsobem, a tudíž jim nemohou pomoci najít správnou cestu pro další život.

Absence rodinného života se odráží i v rozumových schopnostech dětí a jejich úspěšnosti ve vzdělávání. Každý si jistě vybaví, i když asi nerad, kdo nad ním a kopou učení stál se vztyčeným prstem, kdo společně s ním odříkával básničky a vystřihoval písmenka do slabikáře. Vždycky to byl některý z rodičů. S jejich pomocí se učíme o škodlivosti drog a alkoholu a poznáváme vhodné strategie řešení konfliktů. Učíme se vyznávat správné životní hodnoty, vědět, co se smí a co ne, nebo co se naopak musí. Své místo ve společnosti a roli v ní si dítě uvědomuje také díky osobám, které mu daly život. Pozoruhodné je i to, že děti nevyrůstající v rodině mají nižší váhu, nižší imunitu a jsou menšího vzrůstu. Již na první pohled je tedy patrné, jak malému člověku chybí máma a táta (více na www.dejmedetemrodinu.cz ).

Více informací o pěstounské péči můžete získat na www.pravonadetstvi.cz nebo na Zelené lince 800 888 245.