VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Péče o zdraví je lepší a dostupnější, ale platí se

Praha - Čeští lékaři po listopadové revoluci doháněli své západní kolegy, za kterými výrazně zaostávali. Nyní už se dostali na jejich úroveň.

17.10.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Vysoce specializovaná moderní péče světových standardů, nejnovější léky běžně dostupné jen chvíli po jejich schválení, špičkové vybavení nemocnic a operačních sálů vycházející z posledních poznatků.

Bez léků, bez vybavení

To, co dnes považujeme za zcela běžné, bylo ještě před dvaceti lety v tehdejším Československu utopií. Nedostatek kvalitních léků, takřka historické vybavení a špatný přístup k informacím o nejnovějších trendech světové medicíny museli čeští lékaři dohánět svým nasazením a umem. „Úroveň našeho zdravotnictví se za uplynulých dvacet let velmi zvýšila. Lékařské vybavení a dostupnost léků a informací se s dobou před listopadem 1989 vůbec nedá srovnat,“ prohlásil viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Podobně změny vidí i dlouholetý a dnes už bývalý šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek. „Při ošetření kazu jsme tehdy používali pouze tři materiály, dnes jich je nepřeberné množství. Dříve se u nás prakticky nedala sehnat porcelánová korunka, teď je standardem. A to nemluvím o muzeálních strojích, které byly v ordinacích,“ vzpomíná Pekárek. Standard se zvýšil také díky rozšíření soukromé praxe – tu dnes mají takřka všichni dentisté.

Jak se změnilo zdravotnictví

Výraznou změnou, které s sebou revoluční listopadové dny pro pacienty přinesly, je také svobodná volba lékaře. „Možnost zvolit si vlastního lékaře a nebýt odkázán na takzvané rajonové řešení, kdy se lékař určoval podle spádové oblasti bydliště, považuji za nejzásadnější změnu. Před 20 lety jsme však očekávali razantnější proměny, které ale politická situace nedovolila udělat. Například neefektivnost v mnoha případech stále přetrvává,“ tvrdí místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Lubor Kinšt.

Pomalu se mění i vztah lékař – pacient

Muž v bílém plášti už není nezpochybnitelnou autoritou, která se nesníží k diskusi s běžným pacientem. Dokládají to i průzkumy a šetření Svazu pacientů ČR. „Zatímco před lety se nad pacienty až devadesát procent lékařů povyšovalo a chovalo se k nim direktivně, poslední čísla mluví jen o třiceti procentech lékařů, kteří mají problém s komunikací. Spokojenost pacientů se obecně výrazně zvýšila,“ řekl prezident svazu Luboš Olejár.

Přesto existuje řada lidí, kteří nostalgicky vzpomínají na „vymoženosti“ socialistického zdravotnictví. Za prvé: kromě korunového poplatku za recept nemusel pacient platit nic.

Zubaři ve škole, hromadné očkování

Často se také zmiňují školní zubařské prohlídky nebo hromadné očkování celých tříd. Odborníci ale přínos těchto akcí zpochybňují. „Sice byla díky školním prohlídkám řada dětí ošetřena, ale statistiky ukazují, že přesto byla před dvěma desetiletími vyšší kazivost zubů. Nepomohla ani povinná fluorizace,“ upozornil stomatolog Pekárek. Podobný názor má i praktický lékař Kinšt. „Plnil se plán a důležitá tak byla hlavně čísla v kolonce, ne skutečnost. Stejně jako všechno ostatní, i povinné prohlídky či očkování hodně lidí šidilo. Dnes na ně lidé chodí ne proto, že musí, ale protože vědí, že jsou prospěšné,“ míní Kinšt. Podle něj by měly poctivce místo příkazů motivovat zdravotní pojišťovny, například nižším pojistným plněním.

Nátlak ze strany farmaceutických firem

Příchod tržního hospodářství do zdravotnictví přinesl ale jednu výraznou negativní věc. Kolem lékařských ordinací a zdravotních zařízení krouží zástupci farmaceutických firem a mnohdy neetickými či přímo nelegálními způsoby přesvědčují lékaře, aby používali právě jejich výrobky. „Určité ekonomické a finanční skupiny se snaží zdravotnictví ovládnout. Vidí v něm totiž jistý příliv peněz,“ varoval viceprezident České lékařské komory Mrozek.

ROZHOVOR

Srovnali jsme krok s vyspělým západním světem

Před dvaceti lety zastupoval primáře kardiologického oddělení v Motole, nyní řídí strategii a rozvoj VZP a podílí se na reformě zdravotnictví v EU. O českém zdravotnictví Pavel Vepřek soudí, že udělalo velký pokrok.

Vývoji českého zdravotnictví a jeho dalším směřováním se pravidelně věnujete. Kam se podle vás za dvacet let od pádu minulého režimu dostalo?
Funguje nyní podstatně lépe než před lety. Podařilo se ho odvést od státu, centralizaci nahradila decentralizace. Zdravotnictví nabízí celou škálu služeb, které jsou kvalitou srovnatelné se západními zeměmi. Přitom zůstalo dostupné všem lidem, dostupnost se podle mě ještě zvýšila. Důležité je, že jsme srovnali krok s vyspělým světem.

V čem vidíte hlavní chyby minulého socialistického systému?
Byl to systém monopolní, bez jakékoliv konkurence. Co se nenaplánovalo, to nebylo. Například v době, kdy se ve světové moderní medicíně začal prosazovat trend rychlých operací, po nichž mohl jít pacient hned domů, u nás jsme stavěli nové nemocnice s dalšími a dalšími lůžky. Na moderní léčbu nebyly peníze. Není to nic proti lékařům, všichni se snažili dělat svou práci co nejlépe. Ale zdravotnictví nefungovalo jako celek. Vlak nám ujížděl čím dál tím více.

Jak ovlivnila kvalitu socialistického zdravotnictví železná opona a nemožnost vycestovat na zahraniční stáž?
Žili jsme tu v izolaci, úplně mimo hlavní proud. Když na oddělení přišel nějaký odborný časopis, tak se na něj dělaly pořadníky – nejprve se dostal k přednostovi, sekundář si ho mohl přečíst až zhruba za měsíc. Hlad po nových informacích byl obrovský, ale nikdo se k nim nedostal. Naopak dnes se naši doktoři i díky internetu dozvědí každou novinku v léčbě i výzkumu prakticky okamžitě. Revoluce přinesla ohromnou změnu i v tom, že po ní spousta českých lékařů vycestovala na zkušenou do zahraničí. Tam získali řadu kontaktů na světové odborníky, se kterými své zajímavé případy konzultují.

Ve zdravotnictví je nejdůležitější důvěra pacienta ke svému lékaři. Změnil se nějak tento vzájemný vztah?
Nepochybně. Pacient přichází k lékaři sebevědomě. Hlavně mladší generace, které socialistický systém nezažily, jsou sebevědomější a více si svého zdraví cení.

Přes značné pokroky české zdravotnictví stále trápí mnoho problémů. Co jsou podle vás ty největší?

Vidím tři největší problémy. Za prvé peníze, které ve zdravotnictví jsou, neodpovídají skutečným potřebám. Za druhé stále není vyřešený vztah mezi sociálním a zdravotním systémem, spousta lidí zůstává v nemocnicích jen proto, že se o ně nemá kdo postarat. V neposlední řadě přetrvává systém namořený z dob socialismu. Měla by se proto změnit podoba nemocnic a postupně odstátnit nemocnice. Stát by měl také výrazně posílit dohled nad zdravotními pojišťovnami a jasně pro ně nastavit pravidla. Jinak stále bude prostor pro korupci a neprůhledná rozhodování.

Můžete nějak uplynulých dvacet let českého zdravotnictví stručně shrnout?

České zdravotnictví je velmi podobné jako jinde. Náš systém je velmi moderní a schopný dalšího rozvoje. Posunuli jsme se na úroveň standardních zdravotních systémů v Evropě a kvalitativně je dohnali a mnohdy i předehnali. Stále však pokulháváme v kultuře vztahu k pacientům, typické je například čekání před ordinacemi. Ale i to se postupně mění.

Autor: Filip Sušanka

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Hotel Diplomat v pražských Dejvicích.

Thajci kupují pražský hotel Diplomat a plzeňský Angelo

Následky silného větru v Olomouckém kraji. 24. února 2017
21

Pojišťovny: Vítr zatím způsobil stovky škod v řádu desítek milionů

OBRAZEM: Když vesnicí projíždí cirkus

Královna Kunhuta projížděla se svým doprovodem a královským cirkusem vsí.

KRIMI MIX: K dopadení sprejerů pomohl všímavý svědek

/FOTOGALERIE/ - Dvojici 16letých mladíků, kteří se přiznali ke sprejerskému řádění, dopadli v noci na pátek strážníci z Prahy 14. Krátce po půlnoci je na Černý Most přivolal svědek, který hlásil, že dotyční posprejovali stěnu v Ocelkově ulici – a k tomu ještě několik míst v okolí.

Vydání bývalého senátora za ODS Nováka do Česka se protahuje

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka z Německa do České republiky se protahuje. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem totiž zatím stále nedostal žádost, aby přípustnost vydání posoudil. Důvodem může být zaneprázdněnost státního zastupitelství, které takovou žádost podává. Novák zatím z rozhodnutí soudu zůstává ve vydávací vazbě.

Opočno je po čtvrtstoletí tahanic státu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies