Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

R U OK? Tajemná šifra? Ne, text v esemesce

Možná jste si také pomysleli, co má tenhle shluk písmenek znamenat. Nejde o tajemnou šifru, ale o příklad toho, jak „mluvíme“ vesemeskách.

29.2.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

S mobilními telefony přišly vdevadesátých letech do Čech také SMS a snimi se začal jazyk zajímavě měnit. 160 se brzy pro všechny stalo magickým číslem. Jen přesně tolik znaků se do jedné esemesky vejde. A protože málokdo dokáže běžně vyjádřit na tak malém prostoru vše, co potřebuje, ke slovu přichází zkracování

Úsporný jazyk esemesek není samozřejmě českým vynálezem. Znají ho esemeskáři po celém světě. Bez ohledu na svůj rodný jazyk hojně využívají angličtinu, která trend hrátek sjazykem vmobilech odstartovala.

Používáte také zkratky v smskách? Pošlete nám dolů do diskuse či na e-mail webeditori@denik.cz příklad vaší smsky, zveřejníme ji!

Ušetřit vesemesce místo jde všelijak. Vynecháním interpunkce, mezer mezi slovy (pomocí střídání malých a velkých písmen či velkých písmen na začátku slov), psaním číselných údajů číslicemi. Kromě toho jsme už ale vymysleli i důmyslnější způsoby, jak ušetřit znaky.

Skvělým pomocníkem se stala akronyma – zkratky. Víte, co znamená BTW, IMHO nebo ASAP? Kdo zná angličtinu, určitě tuší. BTW je zkrácením anglického „by the way“ neboli „mimochodem“, ASAP znamená „as soon as possible“, česky „co nejdříve“ a IMHO je anglicky „in my humble opinion“, včeštině „podle mého skromného názoru“.

Takových anglických zkratek se i včeských esemeskách či internetových diskuzích vžily desítky a nadšení příznivci znich sestavili celé slovníky, které můžete najít na internetu.

Zkratky ale vznikají i zčeských slov. Když jsou příliš dlouhá, prostě se nějaká písmenka vynechají. Možná i vám už přišla zpráva, že „prijdu za mmt“ (moment), „sejdeme se kdyklv“ (kdykoliv), poe (protože) jsem vbře (březnu) vPze“ (Praze). Zamilovaní si běžně posílají vzkazy jako MT (miluji tě), MTR (mám tě rád), ILU (I love you), případně ILU2 (I love you too).

Tato zkratka je založená na zvukové shodě hlásek a slov. Výraz U2 neznamená nic jiného než „ty také“ podle anglického „you too“, které se anglicky vysloví stejně jako písmeno U a číslice 2. 4U znamená „for you“, pro tebe.

Číslice jsou vůbec nápaditým pomocníkem. Rozumíte slovům jako „o2ha“, z5, o5, me2d, přis5, na3t, pos3k, k8onaut, p8ěch či nej1dušší? A co anglické gr8 (great, skvělé) či l8er (later, později)?

Prostor si šetříme i nahrazováním souhláskových skupin ks a kv písmeny x a q. „Jaxe máš? Taxe bav! To je sqělé!“

Pohoršovat se nad pravopisem a spisovností nemá smysl. Ve jménu úspory místa sahají po hovorovém či nespisovném tvaru i ti, kdo by jej vběžném dopise nikdy nepoužili. Ano, to jsou všechna ta „dyš“ (když), „neska“ (dneska), „pudu“ (půjdu) a další, kterými esemesky jen hýří.

A to samé platí i o takzvaných emotikonech, lidově smajlících. Proč byste psali „to jsi mě překvapil“, když stačí napsat pouze :-o (otevřená ústa značí údiv). Poslat pusu jde jednoduše jako :-x. I na smajlíkovi je ale někdy třeba ušetřit pár znaků, takže mnohým vtextovkách chybí nos :)

Vynalézavostí esemeskové češtiny se už dnes zabývají i jazykovědci. „Fantazie milovníků esemesek nezná mezí. Někdy ale nejde ani tak o úsporu znaku, jako o vyjádření vlastní kreativity,“ vysvětluje Lucie Jílková zÚstavu pro jazyk český AV ČR. Její seznam esemeskových zkratek obsahuje i opravdové perly. Poznáte, že obrázkem ####[oooooo][oooooo]#### vám pisatel říká, že právě „jede vlakem“?


Autor: Kateřina Kozmová

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Procházka
9

Komentář Tomáše Procházky: Klíčové volby. Německo hot, Česko čehý

Ilustrační foto.
5

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

DOTYK.CZ

Před 79 lety vláda vyhlásila mobilizaci. Lid absolutně pevný, chválil Beneš

Přesně ve 22.20 byla rozhlasem vyhlášena všeobecná mobilizace Československé republiky. Onoho 23. září 1938 bylo řádně horko nejen za hranicemi, kde chřestil zbraněmi Hitler, ale i uvnitř vlasti, v Sudetech. Dobrá polovina sudeťáků mobilizace neuposlechla. A do osudného Mnichovského diktátu zbýval pouhý týden.

Když nemáte máslo, tak tam dejte sádlo. Deník srovnal ceny alternativ k máslu

/INFOGRAFIKA/ Při pohledu na titulní strany deníků či strkanice v obchodech by se mohlo zdát, že Česko zasáhla máslová apokalypsa. Čtvrtkilová kostka se prodává v průměru za 52 korun, za poslední dva roky cena narostla skoro o 15 korun. Výrazně prý proto zdraží i vánoční cukroví.

Soud se zastal „zakleknuté firmy“. Bude Česko platit milionové odškodné?

Daňoví poplatníci by se v blízké budoucnosti mohli „prohnout“ a nechtěně zaplatit stovky milionů korun jako odškodné soukromé firmě za přílišnou horlivost úředníků a celníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení