Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty za štěstím

Malé město na okraji hranic ukrývá několik mladých lidí, kteří si chtějí splnit své sny. Jednou z nich je například Kateřina. Bydlí společně se svou matkou a mladším bratrem v panelovém domě na předměstí a studuje střední školu se zaměřením na gastronomii a hotelnictví. Jelikož její otec zemřel, když bylo Kateřině pouhých 6 let a jejímu bratrovi rok, nemají moc peněz. Právě proto si přivydělává jako servírka v místní restauraci. Tvrdě studuje a doufá, že se jednoho dne odstěhuje do Francie a postaví si malou kavárnu, kde bude nabízet zákusky a dorty podle receptů, které zdědila po babičce. Na škole vyniká v angličtině a snaží se v tomto jazyce co nejvíce zdokonalovat. Také chodí do kurzu francouzštiny, které si platí sama.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: Karel Pech

Dalším, koho stejné město skrývá, je osmnáctiletý Erik. Erikův život se zdá být dokonalý. Jeho otec je podnikatel a matka ředitelka banky. Mají dostatek financí, takže bydlí v rodinné vile s velkou zahradou a bazénem. Erik dojíždí do nejbližšího velkého města, kde studuje právnickou školu. Jeho rodiče pro něj mají jasnou vizi – až dostuduje vysokou školu, převezme otcovu firmu a bude z něho stejně úspěšný právník, jako je jeho otec. Erik svůj život nesnáší. Nedokáže unést pomyšlení na to, že se z něho stane jeho otec. Jedinou vášní, která ho udržuje nad hladinou, je hudba. Nejraději by odcestoval do Itálie nebo Španělska a poznával místní kulturu, muziku… Tajně bere hodiny klavíru a houslí, přesto by se rád ještě naučil na kytaru.

Petr a Valerie jsou dvojčata a žijí ve vesnici poblíž toho maloměsta, kde bydlí Kateřina a Erik. Petr studuje školu zaměřenou na informační technologie a administrativu. Valerie se zajímá spíše o zvířata, takže chodí na zemědělskou školu. Petrovým snem je odcestovat do Irska, kde se rychlým tempem rozvíjí IT technologie a rád by toho byl součástí. Valerie nesdílí stejný sen. Jejím přáním je mít malou farmu v Holandsku a chovat stádo skotu. Jejich rodiče pracují v továrně a dobře vědí, co je to tvrdá práce. Chtějí pro své děti jen to nejlepší, a proto je podporují ve studiu a jsou hrdí na cíle, které mají v úmyslu si splnit.

Jednoho dne dostává Kateřina nabídku na roční výměnný program ve Francii. Je nadšená, že možnost byla nabídnuta právě jí. Pobyt, jídlo, studijní pomůcky a cestovné uhradí škola. Jako jediná ze třetího ročníku má tuto možnost poznat zemi svých snů. Na druhou stranu by na rok musela přerušit studium a maturovala by o rok déle. Navíc pomáhá své matce udržovat domácnost v chodu. Co by se stalo, kdyby na rok odjela? Radost, která na Kateřinu ze začátku působila, vystřídala nálada podobající se přemýšlení. Nevěděla, co má dělat a přehodnocovala situaci ze všech stran.

Udělat mohla pouze jedinou věc – promluvit si se svou matkou. Jakmile vylíčila příležitost, která jí byla nabídnuta, její matka nebyla nadšená, přesto jí řekla, že si takovou zkušenost nesmí nechat utéct mezi prsty. Přesvědčila svou dceru, aby nabídku vzala. Proto Kateřina stojí na letišti, kde čeká na svůj let do Paříže. Vydává se na cestu za svým snem a poznává zemi, ve které by jednoho dne mohla žít.

Erikův dědeček z matčiny strany je jediný, kdo Erika chápe. Dřív míval také sny, které si chtěl splnit, ale nikdy se mu to nepodařilo. Právě proto se snaží potají chlapce podporovat. Platí mu hodiny hudební výchovy, diskutuje s ním o hudbě a vypráví mu historky, které kdy zažil. Erik svého dědečka zbožňuje. Při svých osmnáctých narozeninách dostal Erik auto, ale radost mu nepřineslo. Dárek od dědečka se mu zamlouval mnohem více – ručně řezaná kytara propracovaná do naprostých detailů. Její zvuk mu zněl v uších pokaždé, když musel poslouchat řeči o jeho budoucím právnickém životě. Když jel jako každý víkend navštívit dědu, změnil se mu život. Na stole v obývacím pokoji ležela obálka s Erikovým jménem a dopis.

Jak četl, na jeho obličeji se zvětšoval úsměv a zděšení. Jeho děda svůj dům prodal a veškeré peníze přepsal na Erika, přestěhoval se do malého bytu ve městě. V dopise stálo, ať si jde za svým snem. Jedinou překážkou byli jeho rodiče, ale teď, když má dostatek svých peněz, může vyrazit kupředu a neohlížet se zpět. Měl pocit, že svým rodičům dluží vysvětlení a tak se pokusil jim vše vysvětlit. Strhla se ta největší hádka v jeho životě. Jakmile se to uchylovalo k dramatickému konci, vstal a odešel. Bylo mu to líto, ale jeho touha je přece silnější, pomyslel si. Zastavil se ještě za svým dědou, mnohokrát mu poděkoval a rozloučil se s ním. V tomhle okamžiku jede svém stříbrném Ford Mustangu po dálnici pryč ze země. Na sedadle spolujezdce leží ta krásná, stará kytara, kterou dostal a do očí mu přes sluneční brýle prosvitají sluneční paprsky. Hlasité rádio hraje jeho oblíbené písničky a on se konečně cítí volný a na rtech se mu rýsuje úsměv.

Kdo by si to byl pomyslel? Valeriini a Petrovi vzdálení příbuzní žijí v Holandsku. Před nedávnem se snažili spojit s rodinou Černých a obnovit rodinné vztahy. Možná proto, že ani jedna z rodin už nemá jiné příbuzné. Valerie byla nadšená, že její původ sahá právě do této země. Po navázání kontaktu a mnoha měsících psaní emailů, dopisů a volání, přichází den, kdy přijíždějí z Nizozemí na návštěvu. Vztahy se prohlubují a návštěvníci zvou rodinu, aby přijeli na velké prázdniny. Valerie a Petr s nimi odjedou, ale jejich rodiče přijedou jen na pár dní, protože musí chodit do práce. Valerii se splňuje sen, když přijíždí do Nizozemí. Po několika dnech strávených na maloměstě se vydává na výlet do okolních vesnic a plání. Jede na kole, a když ujede desítku kilometrů, narazí na krásný opuštěný ranč. Dům je porostlý břečťanem z jedné strany a z ostatní stěny mají seškrabanou omítku, takže ty odřené staré cihly budí dojem domova. Stodola je vysoká i bytelná a kolem se rozprostírají velké louky a pastviny.

Valerii napadá, že to je přesně to, co by chtěla. O pár dní později přijíždějí její rodiče a ona jim ukáže útulný ranč. Rodiče se přiznají k tomu, že už od jejích 5 let jí i jejímu bratrovi spoří peníze a teď, když se všechno tak seběhlo, je fér, aby si koupila tenhle pozemek. Valerie přikyvuje a celá se třese. To vždy chtěla! Vrátí se ještě do své rodné země, kde za pár měsíců složí závěrečné zkoušky a promuje. Konečně se může vydat za svým snem, koupit si dobytek a zařídit si svůj malý ranč.

Petr mezitím také odpromoval. Velmi času tráví tím, že pomáhá své sestře v Holandsku s rančem, ale poté, co Valerie potkala Harma, už to není potřeba. Je nyní šťastná a má i snoubence. Tak se porozhlíží, jak by si on mohl splnit ten svůj sen. Peníze, které pro něj rodiče šetřili, stále má, ale jak uskutečnit svůj sen? Rozhodl se odcestovat do Irska, jen na pár týdnů, poznat prostředí a místní život. V Dublinu na něj čeká pěkné překvapení. Narazí na inzerát v novinách, kde stojí, že hledají člověka na pozici IT inženýra.

Petr má potřebnou kvalifikaci, a tak se rozhodne konkurz podstoupit. Lidé, kteří mají na starost jeho pohovor, jsou nadšení jeho schopnostmi a dovednostmi, proto mu nabízejí ještě vyšší pozici a okamžitý nástup do práce s poskytnutím bydlení a obstaráním všech potřebných věcí na úřadech. Petr nabídku přijímá. Jakmile dostane svůj byt a vejde dovnitř, spatří luxusně zařízený interiér. A když přistoupí k balkónu a otevře dveře, uvidí nádherný výhled. Vyvolává to v něm pocit naplnění. Má chuť křičet radostí, tak proč by vlastně nemohl? Konečně je opravdu šťastný.

Michal Schneider, Obchodní akademie Klatovy, téma Moje Evropa

Autor: Redakce

31.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policisté na preventivní akci s chodci.
8

Nejen za tmy. Chodci musejí „svítit“ i přes den

Petra Erbanová
DOTYK.CZ
6

Kulka ze samopalu zasáhla koleno, se sportem byl nadobro konec

Fotbalový agent Zíka: Ovlivnění nominací? Blbost. Jarolím patří k nejlepším

/ROZHOVOR/ Bylo to vážné obvinění. Karel Jarolím si podle faktického předsedy fotbalové asociace nechal „radit“ při nominacích do národního týmu od agentů. Toto tvrzení Romana Berbra však vyvrací „třetí“ strana: významný agent Pavel Zíka.

Kontroverzní spot? Blok proti islamizaci tvrdí, že ČT narušuje přípravu voleb

/VIDEO/ Blok proti islamizaci (BPI) podal trestní oznámení na Českou televizi (ČT). Subjektu kandidujícímu ve sněmovních volbách vadí, že televize omezila počet politických stran zastoupených v závěrečné předvolební debatě. 

AKTUALIZOVÁNO

Změna v rakouských volbách. Sociální demokraté jsou nakonec druzí

Sociální demokracie poskočila v předčasných rakouských parlamentních volbách na druhé místo, ačkoliv se po neděli zdálo, že bude až třetí. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které dnes v noci zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra. Změna nastala po započtení více než 750 tisíc korespondenčních hlasů.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení