Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještěd má narozeniny!

Symbol Libereckého kraje, vysílač a horský hotel Ještěd, slaví v letošním roce 40. výročí od svého otevření v roce 1973. A není jedinou památkou svého druhu, která se pyšní „kulatými narozeninami". Kabinová lanovka vedoucí na vrchol Ještědu oslavila v letošním roce 80 let svého fungování.

13.9.2013
SDÍLEJ:

Oslavy JeštěduFoto: Mixmedia


V sobotu 21. září 2013 odstartují v 9:30 hodin na hoře Ještěd celodenní oslavy.

Zeptali jsme se náměstkyně hejtmana, PhDr. Hany Maierové, jaké zajímavosti na návštěvníky oslav čekají. „České Radiokomunikace zpřístupní některé prostory vysílače Ještěd, návštěvníci si tak budou moci prohlédnout jindy nepřístupné technické zázemí a vystoupit až do věže pod plášť. Zároveň bude otevřen i Hotel Ještěd, kde si budou moci zájemci prohlédnout prostory restaurace, hotelové pokoje a především obnovený salónek, který byl nově zrestaurován podle původního návrhu architekta Otakara Binara. Po celý den bude na Ještědu probíhat bohatý kulturní doprovodný program, vstup je zdarma. Kompletní program je dostupný na turistickém portálu www.liberecky-kraj.cz a www.jestedliberec.cz."

Chystáte pro návštěvníky nějaké překvapení? „Překvapením pro všechny bude promítání dobového filmu podle přání veřejnosti. Lidé mohou o jeho výběru hlasovat na portálu www.liberecky-kraj.cz a na facebookovém profilu Cestou necestou. Zároveň zveme všechny čtyřicátníky (rok narození 1973), aby se připojili k pokusu o vytvoření rekordu v počtu čtyřicátníků, kteří se sejdou na jednom místě. Během oslav budou také oceněny vítězné návrhy soutěže pro veřejnost „Navrhněte pro Ještěd originální placku (buton na špendlíku)", jejíž podmínky jsou specifikovány také na www.liberecky-kraj.cz. Příjemným zakončením oslav bude ohňostroj."

Jak se lidé na Ještěd v době oslav dostanou? „Návštěvníci se mohou dopravit na Ještěd několika způsoby. V provozu bude kabinová lanovka, která u příležitosti oslav nabídne zvýhodněné ceny a bude v provozu až do pozdních večerních hodin. Zajištěna bude přeprava zájemců historickými autobusy z parkoviště u spodní stanice lanovky na parkoviště k Ještědce, které budou vyjíždět každou půlhodinu. Návštěvníci mohou vyjet také sedačkovou lanovkou, která nabízí cyklistům možnost přepravy kol. Po dobu oslav bude uzavřen vjezd z Výpřeže k Ještědce."

Na Oslavách Ještědu se podílí Liberecký kraj společně se Statutárním městem Liberec, Českými Radiokomunikacemi, a.s., Hotelem Ještěd, společností BusLine, a.s., Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s., Českými drahami, a.s., Severočeským muzeem v Liberci, společností Active art, sdružením Ještěd 73 a Automuzeem Vratislavice n.N.

Domalujte si svůj Ještěd a zúčastněte se Oslav Ještědu

Unikátní stavba na vrcholu Ještědu se stala dominantou Liberce i celého regionu. A co víme o historii?

Nepominutelnou památkou na vrcholu je Rohanský pamětní kámen obeliskového tvaru, který byl vztyčen na počest návštěvy knížete Rohana v roce 1828. Na konci 19. Století začal na Ještědu poskytovat služby občanům hanychovský občan Florian Hasler s manželkou Barbarou, kterým se v roce 1868 podařilo postavit první částečně kamennou chatu pojmenovanou právě po knížeti Rohanovi. Pro velký zájem návštěvníků o horu Ještěd přistavěl Horský spolek k chatě manželů Haslerových prostornou verandu pro takřka 200 osob. To povzbudilo návštěvnost a v roce 1876 se na vrcholu Ještědu objevila první rozhledna. Roku 1889 musela být stržena a na jejím místě byla postavena rozhledna nová.


Na přelomu století zařízení na vrcholu již nevyhovovala a sílily hlasy, podporující stavbu nového hotelu s vyšší kapacitou i úrovní služeb. Po několika pokusech zadal Horský spolek projekt i realizaci libereckému staviteli Schäferovi, který stavbu provedl za pouhých 6 měsíců od položení základního kamene. Slavnostní otevření nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Mohutná kamenná budova s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna, měla 23 hostinských pokojů, noclehárnu, společenskou místnost i rozsáhlou verandu. Tato jedinečná stavba s bohatou historií ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Stavba nového objektu, který by se stal dominantou Ještědu, byla zahájena v roce 1965, po demolici vyhořelého objektu. Do užívání byla předána 9. 7. 1973. Projekt věže, který navrhli architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman, pochází z let 1963-1966. Stavba proběhla v letech 1966-1973.


Odvahou své konstrukce i architektonického výrazu získala věž brzy pozornost nejen domácího, ale i zahraničního publika. V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Její tvar i kultivovaný technicismus detailů navozují poetické asociace se světem sci-fi, zároveň však věž jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory Ještěd, jemuž dodává elegantní aerodynamickou špičku. V tomto spojení technicismu se smyslem pro přírodní prostředí zaujímá věž jedinečné místo v celé české i středoevropské architektuře své doby. Stavba byla ukončena 21. 9. 1973 a tím byl započat i provoz restaurace a hotelu.


Letos Ještěd oslaví 40 let od dokončení stavby televizního vysílače a hotelu a Liberecký kraj připravuje „narozeninovou" oslavu 21.9.2013. Sledujte www.liberecky-kraj.cz a dozvíte se více.


Ještěd není jediným jubilantem v letošním roce, slaví i lanovka na Ještěd. A ta dokonce jednou tolik, krásných 80 let. Jedná se o jednu z vůbec prvních visutých lanovek v České republice. (Ještědská lanovka je druhá nejstarší, vůbec první byla vybudována roku 1928 v Krkonoších z Janských Lázní na Černou horu.) Stavba byla započata v roce 1932 chrudimskou strojírnou František Wiesner (pozdější Transporta) a provoz byl zahájen již v červnu 1933. Bezpochyby šlo o velmi úctyhodný výkon, který byl pro státní dráhy na Liberecku i velmi prestižní záležitostí. Původní technické řešení spočívalo zjednodušeně ve vybudování dvou stanic, mezi kterými se na lanech pohybovaly dvě kabinky; lana byla podepřena ve dvou místech nýtovanými sloupy. Celková délka dráhy byla 1 183 metry, na nichž překonávala 400 výškových metrů. Lanová dráha byla schopna v kyvadlovém provozu přepravit 330 osob za hodinu a provoz lanovky byl bez větších potíží zajišťován až do roku 1971, kdy již byla původní technologie natolik opotřebovaná, že muselo dojít k zastavení provozu. Bylo rozhodnuto o celkové přestavbě dráhy v původní trase a koncepci. Prováděla ji opět chrudimská Transporta, nicméně pozoruhodné je, že tato přestavba trvala nakonec tři roky (1972–1975) a byla podstatně delší než samotná stavba. Celková dráha byla prodloužena ještě o 5 metrů na finálních 1 188 metrů

U příležitosti 80. výročí provozu lanovky na Ještěd bude ve dnech 5.7. – 8.7. 2013 platit kupon ze zvláštní jízdenky nebo vstupenky jako poukaz na slevu na jízdu lanovkou. Držitel kuponu ze zvláštní jízdenky/vstupenky zaplatí v souladu s čl. 40 Tarifu Českých drah pro lanové dráhy TR 14, po odevzdání kuponu, jednosměrné jízdné ve výši 30 Kč a zpáteční jízdné ve výši 50 Kč. Cena platí pro každého cestujícího bez prokazování nároku.

Vybarvěte omalovánku v retrostylu, doneste ji na akci a  získáte vystřihovánku Ještědu - omalovánka ke stažení ve fotogalerii.

Autor: MixMedia

13.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Barcelona, teroristický útok
AKTUALIZOVÁNO
1 22

Islamisté na videu oslavují katalánské útoky a hrozí Španělsku dalším terorem

Ilustrační foto.
3 10

Ženám s rakovinou chybí lék prodlužující život, v Česku už není hrazený

Humor vydělává. Hvězdy populárních seriálů berou desítky milionů dolarů

/VIDEO/ Hvězdy Teorie velkého třesku berou téměř milion dolarů za každou epizodu. Jsou jasnými králi mezi komediálními herci. Mezi dramaty překvapivě nevládnou herci ze Hry o trůny, ale jeden slavný herec, který se navíc v seriálu ještě ani neobjevil. Který?

STAN slibuje učitelům navýšení platu, občanům vysokorychlostní železnice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zahájilo v Praze jednodenní programovou konferenci, na které řeší finální podobu svého volebního programu.

SLEDUJEME ON-LINE

Reorganizace, nebo konkurz? Věřitelé rozhodnou o budoucnosti OKD

Bude se těžit dál, nebo je konec? Odpověď na tuto otázku by měli dnes svým hlasováním dát ve známost věřitelé společnosti OKD, kteří se hned ráno sešli u Krajského soudu v Ostravě.

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

/INFOGRAFIKA/ Vyžeňte děti na sluníčko a servírujte jim ryby, vyzývají lékaři české rodiče. Přišli totiž na alarmující věc: jen třetina českých školáků má dostatek vitaminu D. Ten se přitom do těla dostává právě ze slunečního svitu, ryb a mléka. Pokud ho děti nemají dostatek, hrozí jim v budoucnu závažné choroby. Například problémy s imunitou či špatný vývoj kostí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení