Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí lidé v jednotlivých státech EU jsou vychováváni podobným způsobem

Každé všední ráno vstanu, obléknu se a vyrážím na vlak, který mě doveze do města, kde již šestým rokem navštěvuji gymnázium. Jakmile skončí poslední hodina, čeká mě lekce klavíru nebo jiného kroužku. Až poté konečně zamířím domů, kde se musím věnovat učení. Jakmile uznám, že jsem se připravila na příští den dostatečně, zaslouženě batoh zahazuji do nejtemnějšího rohu místnosti a sleduji oblíbený seriál nebo se začtu do poutavé knížky.

4.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Holandská květinová kancelář

O víkendu nejraději podnikám něco s přáteli, sdělujeme si události uplynulého týdne a užíváme si volna. Rádi si vyjedeme na kole, kolečkových bruslích nebo zajdeme do oblíbeného klubu. Ale je toto obvyklý program všech našich evropských vrstevníků? Mají stejné koníčky a baví je podobné věci? Poslouchají tu samou hudbu, čtou totožné knihy, chodí na stejné filmy? Nejsme tu jenom my, Češi, jsou tu další miliony teenagerů, kteří můžou vést zcela odlišný způsob života. Položme si tedy otázku, co spojuje evropskou mládež a v čem se liší jejich vkus a vnímání světa, jejich přesvědčení a motivace?

Již několik měsíců si dopisuji s Francouzkou stejného věku za účelem výměnného pobytu. Nevím, jak je to možné, ale i přes to, že jsme se nikdy neviděly, mi Magali za tu chvíli přirostla k srdci. Zpočátku jsem se velice bála toho, že nám dojdou témata k hovoru. Ale jak plynul čas, zjišťovala jsem, že máme s Magali čím dál více společných zájmů. Nejen že preferujeme stejné seriály, ale shodly jsme se dokonce i na tom, jaké postavy jsou nám sympatické, jaké nejzábavnější a nejpřesvědčivější. Obě hrajeme na klavír, spojuje nás také láska ke zvířatům. Každé pondělí společně nadáváme na školu a na testy, kterými nás zavalují učitelé. Když se blíží konec týdne, sdělujeme si naše plány na víkend. Magali mi vypráví o svých večírcích a akcích s přáteli a já se s ní na oplátku podělím o těch svých.

Mnohdy narážíme na skutečnost, že jsme trávily večer v naprosto stejném stylu. Magali čte i podobné knihy, což je pro nás nevyčerpatelný zdroj námětů k našim pozdním večerním diskuzím. Ve volném čase podniká akce s přáteli nebo s rodinou. Co z těchto skutečností tedy můžeme usuzovat o životě ve Francii? Popravdě si myslím, že je srovnatelný s tím naším. Jen ve škole končí později a děti, co nebydlí přímo ve městě, kde se budova nachází, rozváží po jednotlivých vesnicích jeden společný autobus.

Další cizinka, se kterou si píši, se jmenuje Merlin a pochází z Estonska. Nejen že si s ní opět díky facebooku chatuji, ale setkáváme se i osobně. Přijela na rok do České republiky jako dobrovolnice a pracuje tu s dětmi. Bydlí na zdejší faře a chodí na obědy do stejné jídelny jako já. Troufám si tvrdit, že za tu dobu se z nás staly dobré kamarádky. Je to nábožensky založená dívka a pravděpodobně jeden z nejhodnějších a nejotevřenějších lidí, které znám. Vždy když přijde řeč na Estonsko a na její nejoblíbenější činnosti, opět jsou mnohdy totožné s těmi mými. Svůj volný čas tráví studiem a hrou na různé hudební nástroje. Nejraději má americké interprety, nějaké estonské také určitě zmiňovala, ale jejich obtížné názvy mi vždy dělají obtíže.

Ovšem jelikož je Estonsko více na severu, počasí u nich bývá chladnější. Letošní zima v České republice pro ni byla velice ojedinělá a nevšední. My jsme zimu vzali s rezignací, na sníh už skoro nejsme zvyklí, ale pro Merlin představovalo tohle období obrovský zážitek. Byla udivená a říkala, že takové teplo někdy nemívají ani na jaře. Jak tedy můžeme nahlížet na estonskou mládež? Samozřejmě, neměla bych generalizovat, ale dovolím si opět tvrdit, že je téměř totožná s tou naší; reprezentována mladými lidmi, kteří si chtějí užívat života, dokud můžou.

Minulé léto jsme byli na dovolené ve Španělsku na ostrově Mallorca. Zdejší teenageři mají skvělý život. Každý den na kolonádě probíhala nějaká akce, všichni společně tancovali na typické španělské melodie a bavili se. Mají přístup k moři, což vnímám jako obrovské plus jakožto člověk, který si o takové věci může nechat jen zdát a písečné pláže vidí jednou za rok na dovolené. Večer co večer leželo mnoho mladých lidí na poskládaných lehátkách a povídali si. Pohled byl téměř idylický, jako kdyby neměli žádné starosti a nic je netížilo. Vím, že to určitě není pravda, jistě mají podobné obavy a jsou stavěny před stejné překážky jako my. Ale pokaždé, když jsem šla kolem, jsem se přesto chtěla stát jedním z nich.

Říkala jsem si, jaké by bylo tady žít. Podle mého názoru a z toho, co jsem byla schopná poznat a zažít, tu panují mezi zdejšími obyvateli velice přátelské a upřímné vztahy. Nevšimla jsem si nenávisti, rozhořčenosti nebo nepřejícnosti, nikdo se nesnažil nikoho okrást nebo oklamat, jak tomu občas bývá u nás. Ale mohla to být jen iluze a můj všem známý idealistický a trochu naivní náhled na svět. Možná mě tolik okouzlilo pohádkové prostředí, nádherné počasí, uklidňující šumění moře nebo zpěv racků. Vždy když si na prázdniny na ostrově vzpomenu, opět pocítím lehké bodnutí závisti vůči zdejším mladým lidem.

Je tedy mládež v každé zemi jiná? Osobně si myslím, že mladí lidé v jednotlivých státech Evropské unie jsou vychováváni a vedeni všude podobným způsobem. Samozřejmě nesmíme opomenout to, že některé země mají jiná náboženství, výrazně větší počet věřících nebo naopak daleko více menšin a přistěhovalců. Také musíme vzít v úvahu ekonomickou situaci některých států. Někde se žije a dospívá lépe a snadněji než jinde. Ale členské státy v Evropské unii mají zhruba stejnou úroveň a každé dítě má většinou podobné možnosti a začíná na stejné startovní čáře. Pak už je na něm, jak se bude probojovávat životem, jaký se z něho stane člověk, kde skončí.

Všichni naši vrstevníci chtějí vyzkoušet co nejvíce věcí, touží po bujarých večírcích, sledují nejnovější hity, rádi nosí módní oblečení, často obcházejí velká nákupní centra a mnohdy přátelům dají přednost před rodinou. Všichni si procházíme stejnou pubertou a máme totožné touhy, skrýváme stejná tajemství. Řešíme s kamarády problémy s láskou, pletí, spory s rodiči. Škola pro nás představuje vězení, ve kterém nás dospělí nutí trávit náš drahocenný čas. Hledáme sami sebe a občas sejdeme z cesty, ale díky podpoře rodičů i kamarádů vždy opět nalezneme správný směr. Děláme to, co nás baví, mnohdy koníčky úplně změníme a časem, jak dospíváme, nabýváme i nových životních zkušeností, hodnot a pohledu na svět. Ale mladí jsme jen jednou, na to bychom neměli zapomínat!

Lucie Kotlantová, Gymnázium Ústí nad Orlicí, téma: Evropané na facebooku

Autor: Redakce

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
8

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil. Schůzce zabránili rodiče

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.
5

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Turistika na Ibize drtí starousedlíky. Nájem za tisíc euro neseženete

Gabriel Alberto Andrade žije už rok v dodávce. Na ostrově Ibiza, který je už téměř dvě desetiletí jeho domovem, nemůže najít bydlení odpovídající jeho příjmům. Činže na tomto turisticky obléhaném ostrově rostou kvůli zájmu turistů do strmých výšin a nikdo neví, kdy a kde se zastaví.

Archeologové našli u Přerova kostry dětí staré tři a půl tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Piráti, sundejte mě z vězeňského autobusu, požaduje Nečasová. Hrozí právníky

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) požadují po Pirátské straně, aby odstranila podobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z "vězeňského autobusu", s kterým tento týden vyrazila do volební kampaně. Piráti na autobusu poukazují kresbami na kauzy politických protivníků. V předžalobní výzvě, žádají zástupci Nečasové také omluvu, v opačném případě hrozí právními kroky. 

Venkovské prodejny končí kvůli zvyšování platů. Má je stát dotovat?

Češi chtějí zachránit venkovské obchody. Šedesát šest procent lidí v České republice souhlasí s tím, že by měl stát ztrátové prodejny v malých obcích do 500 obyvatel finančně podporovat. Pouze 26 procent lidí je proti tomu. Z vesnic pomalu mizí hospody, obchody i pošty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení