VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za strašidly

Navštivte nejstrašidelnější hrady v Česku

31.3.2008
SDÍLEJ:

Lidové vyobrazení vraždy Valdštejnových důstojníků na Chebském hradě. Kvaš na papíře.Foto: Muzeum Chebska

Duch Valdštejna objíždí hrad

Stoupenci Valdštejna za svou věrnost zaplatili životem. Skonali při hostině v těsné blízkosti Chebského hradu a ostrohu nad řekou Ohří, v místech, kde se dnes rozkládá město Cheb, vyrostl roku 1125 hrad.

Když ho o řadu let později objevil Fridrich Barbarossa z dynastie Šlaufů, jeden z nejznámějších římsko-německých císařů, rozhodl se proměnit ho v císařskou falc. Uběhlo sto let a rezidence, jež měla sloužit jak obraně, tak i reprezentaci, byla hotova.

Dnes je to nejvýznamnější románská památka v Česku. Zdobí ji 18,5 metru vysoká Černá věž, vystavěná z materiálu, který poskytla Komorní hůrka, poslední činná sopka na našem území.

Poslední hostina

Honosná kaple sv. Eduarda a sv. Uršuly a zachované obvodové zdi císařského paláce by mohly vyprávět o mordu, jehož byly svědky. Hned vedle paláce jsou zbytky hospodářského stavení, neslavně známého jako Kuchelhaus.

Právě do Kuchelhausu pozval plukovník Gordon, funkcí hradní velitel, na hostinu generály Kinského, Illowova, Trčku a rytmistra Neumanna. Psal se rok 1634, bylo 25. února.

Strašidelný dům

Gordon své hosty nechal povraždit. Proč? Protože to byli věrní stoupenci Valdštejna. I ten padl k zemi s probodnutou hrudí v Chebu. Ovšem ve městě, kde se ubytoval. Od onoho dne to šlo s Chebským hradem z kopce dolů. Kuchelhausu se lidé vyhýbali na sto honů. Nikoho by nikdo nepřinutil, aby se zde ubytoval.

Duch v kočáře

Opuštěné stavení začalo chátrat a nakonec bylo strženo. Pověst, že se na Chebském hradě v noci zjevuje kočár tažený čtyřmi vraníky, v němž sedí bledý duch Albrechta z Valdštejna s krvavou ránou na prsou, aby se setkal s duchy svých generálů, však žije dál.
Z důvodu stavebních úprav je letos uzavřena expozice kamnářství.

Chebský hrad - otevřen od 20. března do 2. listopadu 2008

Mlžná postava pluje na Bítově

Hrad BítovHrad Bítov, národní kulturní památka, je zasvěcen vycpaným zvířátkům. Bratři Vladimír a Otakar z Daunu procestovali svět a domů přivezli rozsáhlou zoologickou sbírku.

Jejich expozici, která zabírá druhé patro paláce, se snažil trumfnout poslední majitel Bítova – Jiří Haas z Hasenfelsu. Bítov mu koupil tatínek – spolumajitel největší porcelánky v Habsburské monarchii. A to na inzerát, který objevil v novinách.

Jiřík Haas junior měl slabost pro psy. Jeho zásluhou hrad zabydlela i padesátka vycpaných psů nejrůznějších ras.
Bítov se díky tomu ocitl v Guinnessově knize rekordů.

Neobyčejně zachovalému hradu, vypínajícímu se nad soutokem Dyje a Želetavky, nechybí ani strašidlo. Narodilo se ve čtrnáctém století, v době, kdy tu panoval rytíř Smil, který padl do oka Karlu IV.

Jenže pocta mu stoupla do hlavy. Smil hýřil a hřešil z plných sil, což v kázáních kritizoval kněz Vojslav dole ve vesnici. Smil se rozhodl, že si to s knězem vyřídí v mučírně. Kněz se ale nepoddal a hříšníkovi vytkl způsob života z očí do očí. Smil se ročílil a Vojslava utopil. Od té doby se nad hradním nádvořím vznáší mlžná postava, jež lidem, co páchají nepravosti, hrozí prstem.

Hrad Bítov – akce v roce 2008:

- 18. dubna – Den památek: děti do 15 let mají vstup zdarma, organizované skupiny slevu
- červenec – srpen: Historická lukostřelba – děti i dospělí si vyzkouší střelbu z luků a kuší
- 21.–27. července: Hrad v obležení – skupina historického šermu BUHURT
-  17. srpna – Hradní pouť

Z nitra Trosek je slyšet hádky

Hrad TroskyBez dominanty Trosek si Český ráj představit neumíme. Jejich čedičové věže jsou vidět zdaleka. Ta východní (a vyšší) se jmenuje Panna, ta a (a nižší) je Baba.

Pověst praví, že pán z Bergova vysloužil hradu, z něhož jsou dnes Trosky, slávu a kraji pod ním prosperitu. Jenže ho povinnosti odvedly do ciziny. Než se na cesty vydal, kladl na srdce své matce Marii i dceři Karolíně, aby v době jeho nepřítomnosti vládly rukou spravedlivou a nerozdílnou.

Dámy slíbily, a jistý čas tak i konaly. Pak se ale začaly o moc přetahovat. Každá se nastěhovala do jedné ze dvou hradních věží a odtud na sebe bez přestání povykovaly: „Já jsem starší a chytřejší!“, „Já jsem mladší a hezčí!“ Sloužící z hradu utíkali, i podhradí se vylidňovalo, protože chudlo.

Náhle však hašteření a hádky utichly. Jeden chasník se na hrad vypravil, ale živáčka v něm nenašel.A tak dal opuštěným hradním věžím jména Baba a Panna.

I dnes je prý v noci možné zaslechnout láteřící zvuky Marie a Karolíny, jež se derou z hloubky Trosek.⋌(jis)

Hrad Trosky má otevřeno:

- duben a říjen: soboty, neděle, svátky 8:30–16:00
- květen–srpen: úterý – neděle 8:30–18:00
- září: úterý až neděle 8:30–16:00

Na Střekově Wagner straší v prostěradle

Sto metrů nad řekou Labe ční čedičová skála, na níž vyrostl hrad Střekov. Kdo to tu pláče? Není to meluzína, ale plavovlasá dcera někdejšího hradního pána, která se vrhla z útesů dolů. Přichází jaro, vykvétají kvítky tařice. Přesně v místech, kde se dívčina hříva o kámen zachytila.

To bylo tak: dcera zámeckého pána se zamilovala do pohledného, bystrého a šikovného hocha. Dívčině otci se ale pranic nelíbil. Vždyť byl jen podkoním. Hradní pán svého služebníka zavřel do věže. A nechal vyhladovět k smrti.

Na hrad pozval úplně jiného nápadníka, krutého rytíře Kubu. Když ho přesmutná plavovláska spatřila, raději skočila ze skály. Její tělo prý pohřbili trpaslíci. A kvítka tařice jarní se rozhodla, že pokvetou jen tři týdny. To aby připomněla, jak krátká byla krásná láska dcerky hradního pána a podkoního…

Na střekovském hradě ale opravdu strašívá. Svědkové tu na spatřili roku 1842 postavu procházející se po hradbách v prostěradle. Strašidlo bylo identifikováno. Na vrch Vysoký Ostrý pozorovat východ slunce stoupal devětadvacetiletý mladík. Jmenoval se Richard Wagner a v hlavě se mu honily tóny opery Tannhäuser.

Hrad Střekov – akce v roce 2008:

- 30. dubna – Čarodějnice
- 22. června – Pohádková neděle
- 13. července – Pohádková neděle
- 24. srpna – Pohádková neděle
- 6. září – StřekovskáMumie – tradiční hudební festival

Autor: Jitka Stuchlíková

31.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opel Insignia Grand Sport.
15

Francouzi chtějí Opel. Rýsuje se nový automobilový gigant

Žižkovský vysílač v Praze
3

Nové televizní vysílání startuje od března

Co zabilo bratra Kim Čong-una? Smrtící neurotoxická látka VX

Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX. Sdělila to dnes podle agentury AFP malajsijská policie. Kim Čong-nam byl podle vyšetřovatelů nejspíš otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Praha - Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče. Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Silný vítr zkomplikoval dopravu v Česku, hasiči odklízejí popadané stromy

Předpověď meteorologů se vyplnila. Velmi silný vítr narušil železniční dopravu po celé České republice. Nejvíce pak v jižních Čechách. Provoz je kvůli popadaným stromům přerušen asi na šesti regionálních tratích.

Spoření na penzi. Vydělává, ale slabá koruna ho sráží

Penzijní fondy si pochvalují, že spoření na penzi táhne více než v nedávné minulosti. Na přilepšení k důchodu dokonce svým dětem začínají šetřit i někteří rodiče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies