VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za strašidly

Navštivte nejstrašidelnější hrady v Česku

31.3.2008
SDÍLEJ:

Lidové vyobrazení vraždy Valdštejnových důstojníků na Chebském hradě. Kvaš na papíře.Foto: Muzeum Chebska

Duch Valdštejna objíždí hrad

Stoupenci Valdštejna za svou věrnost zaplatili životem. Skonali při hostině v těsné blízkosti Chebského hradu a ostrohu nad řekou Ohří, v místech, kde se dnes rozkládá město Cheb, vyrostl roku 1125 hrad.

Když ho o řadu let později objevil Fridrich Barbarossa z dynastie Šlaufů, jeden z nejznámějších římsko-německých císařů, rozhodl se proměnit ho v císařskou falc. Uběhlo sto let a rezidence, jež měla sloužit jak obraně, tak i reprezentaci, byla hotova.

Dnes je to nejvýznamnější románská památka v Česku. Zdobí ji 18,5 metru vysoká Černá věž, vystavěná z materiálu, který poskytla Komorní hůrka, poslední činná sopka na našem území.

Poslední hostina

Honosná kaple sv. Eduarda a sv. Uršuly a zachované obvodové zdi císařského paláce by mohly vyprávět o mordu, jehož byly svědky. Hned vedle paláce jsou zbytky hospodářského stavení, neslavně známého jako Kuchelhaus.

Právě do Kuchelhausu pozval plukovník Gordon, funkcí hradní velitel, na hostinu generály Kinského, Illowova, Trčku a rytmistra Neumanna. Psal se rok 1634, bylo 25. února.

Strašidelný dům

Gordon své hosty nechal povraždit. Proč? Protože to byli věrní stoupenci Valdštejna. I ten padl k zemi s probodnutou hrudí v Chebu. Ovšem ve městě, kde se ubytoval. Od onoho dne to šlo s Chebským hradem z kopce dolů. Kuchelhausu se lidé vyhýbali na sto honů. Nikoho by nikdo nepřinutil, aby se zde ubytoval.

Duch v kočáře

Opuštěné stavení začalo chátrat a nakonec bylo strženo. Pověst, že se na Chebském hradě v noci zjevuje kočár tažený čtyřmi vraníky, v němž sedí bledý duch Albrechta z Valdštejna s krvavou ránou na prsou, aby se setkal s duchy svých generálů, však žije dál.
Z důvodu stavebních úprav je letos uzavřena expozice kamnářství.

Chebský hrad - otevřen od 20. března do 2. listopadu 2008

Mlžná postava pluje na Bítově

Hrad BítovHrad Bítov, národní kulturní památka, je zasvěcen vycpaným zvířátkům. Bratři Vladimír a Otakar z Daunu procestovali svět a domů přivezli rozsáhlou zoologickou sbírku.

Jejich expozici, která zabírá druhé patro paláce, se snažil trumfnout poslední majitel Bítova – Jiří Haas z Hasenfelsu. Bítov mu koupil tatínek – spolumajitel největší porcelánky v Habsburské monarchii. A to na inzerát, který objevil v novinách.

Jiřík Haas junior měl slabost pro psy. Jeho zásluhou hrad zabydlela i padesátka vycpaných psů nejrůznějších ras.
Bítov se díky tomu ocitl v Guinnessově knize rekordů.

Neobyčejně zachovalému hradu, vypínajícímu se nad soutokem Dyje a Želetavky, nechybí ani strašidlo. Narodilo se ve čtrnáctém století, v době, kdy tu panoval rytíř Smil, který padl do oka Karlu IV.

Jenže pocta mu stoupla do hlavy. Smil hýřil a hřešil z plných sil, což v kázáních kritizoval kněz Vojslav dole ve vesnici. Smil se rozhodl, že si to s knězem vyřídí v mučírně. Kněz se ale nepoddal a hříšníkovi vytkl způsob života z očí do očí. Smil se ročílil a Vojslava utopil. Od té doby se nad hradním nádvořím vznáší mlžná postava, jež lidem, co páchají nepravosti, hrozí prstem.

Hrad Bítov – akce v roce 2008:

- 18. dubna – Den památek: děti do 15 let mají vstup zdarma, organizované skupiny slevu
- červenec – srpen: Historická lukostřelba – děti i dospělí si vyzkouší střelbu z luků a kuší
- 21.–27. července: Hrad v obležení – skupina historického šermu BUHURT
-  17. srpna – Hradní pouť

Z nitra Trosek je slyšet hádky

Hrad TroskyBez dominanty Trosek si Český ráj představit neumíme. Jejich čedičové věže jsou vidět zdaleka. Ta východní (a vyšší) se jmenuje Panna, ta a (a nižší) je Baba.

Pověst praví, že pán z Bergova vysloužil hradu, z něhož jsou dnes Trosky, slávu a kraji pod ním prosperitu. Jenže ho povinnosti odvedly do ciziny. Než se na cesty vydal, kladl na srdce své matce Marii i dceři Karolíně, aby v době jeho nepřítomnosti vládly rukou spravedlivou a nerozdílnou.

Dámy slíbily, a jistý čas tak i konaly. Pak se ale začaly o moc přetahovat. Každá se nastěhovala do jedné ze dvou hradních věží a odtud na sebe bez přestání povykovaly: „Já jsem starší a chytřejší!“, „Já jsem mladší a hezčí!“ Sloužící z hradu utíkali, i podhradí se vylidňovalo, protože chudlo.

Náhle však hašteření a hádky utichly. Jeden chasník se na hrad vypravil, ale živáčka v něm nenašel.A tak dal opuštěným hradním věžím jména Baba a Panna.

I dnes je prý v noci možné zaslechnout láteřící zvuky Marie a Karolíny, jež se derou z hloubky Trosek.⋌(jis)

Hrad Trosky má otevřeno:

- duben a říjen: soboty, neděle, svátky 8:30–16:00
- květen–srpen: úterý – neděle 8:30–18:00
- září: úterý až neděle 8:30–16:00

Na Střekově Wagner straší v prostěradle

Sto metrů nad řekou Labe ční čedičová skála, na níž vyrostl hrad Střekov. Kdo to tu pláče? Není to meluzína, ale plavovlasá dcera někdejšího hradního pána, která se vrhla z útesů dolů. Přichází jaro, vykvétají kvítky tařice. Přesně v místech, kde se dívčina hříva o kámen zachytila.

To bylo tak: dcera zámeckého pána se zamilovala do pohledného, bystrého a šikovného hocha. Dívčině otci se ale pranic nelíbil. Vždyť byl jen podkoním. Hradní pán svého služebníka zavřel do věže. A nechal vyhladovět k smrti.

Na hrad pozval úplně jiného nápadníka, krutého rytíře Kubu. Když ho přesmutná plavovláska spatřila, raději skočila ze skály. Její tělo prý pohřbili trpaslíci. A kvítka tařice jarní se rozhodla, že pokvetou jen tři týdny. To aby připomněla, jak krátká byla krásná láska dcerky hradního pána a podkoního…

Na střekovském hradě ale opravdu strašívá. Svědkové tu na spatřili roku 1842 postavu procházející se po hradbách v prostěradle. Strašidlo bylo identifikováno. Na vrch Vysoký Ostrý pozorovat východ slunce stoupal devětadvacetiletý mladík. Jmenoval se Richard Wagner a v hlavě se mu honily tóny opery Tannhäuser.

Hrad Střekov – akce v roce 2008:

- 30. dubna – Čarodějnice
- 22. června – Pohádková neděle
- 13. července – Pohádková neděle
- 24. srpna – Pohádková neděle
- 6. září – StřekovskáMumie – tradiční hudební festival

Autor: Jitka Stuchlíková

31.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1 7

Čechů s kapavkou, syfilis a HIV je stále víc

Kuriózní nehoda se stala v úterý 27.6. kolem sedmnácté hodiny v Čížkovicích.
6

S kombajnem se mezi zátarasy prostě nevešel

Poslanci schválili zbrojní novelu ústavy. Podle Chovance pomůže žalobě proti EU

Majitelé legálně držených zbraní možná dostanou právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Předpokládá to poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který dnes schválila ústavní většinou Sněmovna.

Hnutí ANO má 27 procent, komunisté předběhli ČSSD, tvrdí Median

Volby by v červnu vyhrálo podle volebního modelu Median hnutí ANO, které si měsíc po vládní krizi polepšilo a vrátilo se ke 27,5 procenta. Druhá by skončila KSČM s 15,5 procenta, která poprvé v historii modelu předstihla sociální demokracii.

Pro motorkáře zraněného na lhenickém náměstí letěl vrtulník

/VIDEO/ V poledne se na náměstí ve Lhenicích na Prachaticku srazilo osobní auto s motocyklem. Podle informací z místa nehody motorkáře odvezl záchranářský vrtulník.

Lada Xray Exclusive chce být luxusní crossover. Je to nejdražší model značky

Ruská automobilka si chce také uzmout nějaký ten drobek z koláče oblíbenosti malých crossoverů. Co načala s modelem Xray, nyní rozvíjí s jeho mnohem komfortněji vybavenou verzí Exclusive.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies