Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most u Remagenu: za války a dnes

Blíží se poslední dějství druhé světové války na západní frontě. Vojáci zvláštní jednotky americké armády dostávají rozkaz dobýt poslední nezničený most přes Rýn v neporušeném stavu.

17.11.2007 1
SDÍLEJ:

MOST U REMAGENUve válečném velkofilmu.Foto: Profimedia.cz

Vojáci Wehrmachtuna druhé straně mostu však dostávají jiný rozkaz: udržet most co nejdéle a poté jej vyhodit do vzduchu.

Tak začíná scénář jedněch z posledních bojů druhé světové války na evropském kontinentě. Ústřední bod představuje Ludendorfův železniční most v Remagenu. Stojí jen několik desítek kilometrů jižně od Bonnu. Byl postavený za první světové války, aby bylo možné zásobovat západní frontu vojskem a materiálem. Generál Eisenhower se oněm vyslovil: „Tento most je vyvážen zlatem!“

Američané tehdy operovali v prostoru Euskirchenu, vzdáleném jen 38 kilometrů severozápadně od Remagenu, a postupovali proti polevujícímu německémuodporu rychle na jih. Neustále útočili, zabrali německý muniční sklad ve Rheinbašském lese a vesnice Rheinbach a Meckenheim- Stadt. Projeli údolími mezi příkře se svažujícími vinicemi a dosáhli netknuté vesnice na Rýnu, ve které z oken visely improvizované americké vlajky.

Plný trhaviny

Němečtí zajatci v Remagenu vypověděli, že Němci vyhodí most do povětří ve čtyři hodiny odpoledne. Major Deevers proto krátce předtím, než německá hlídka zapálila nálož, poslal jednu ze svých rot k mostu, aby jej zbavila náloží.

První vůz, který přejel přes most, byla sanitka řízená protestantským kaplanem W. T. Gibbsem z Arkansasu. Němci byli již tak zdeptaní, že se někteří dostali přes řeku z východu na západ a vzdali se spojencům. Most byl prvním přechodem přes Rýn, jenž se spojencům podařilo v roce 1945 získat. Padl americké armádě do rukou sice v použitelném stavu, přežil i následné zoufalé útoky Luftwaffe, která se jej snažila vyřadit všemi dostupnými prostředky, včetně těžkotonážních bomb a rádiem řízených bombardérů Mistel naložených trhavinou.

Co ale nevydržel, byl extrémní provoz, kterým ho americká armáda zatížila ve snaze rozšířit předmostí na východním břehu a po několika dnech, 17. března, se pod vahou tanků zhroutil. Zahynulo při tom 25 vojáků, těla 18 obětí se nikdy nenašla.

Most v Davli

O třiadvacet let později, v roce 1968, natáčel americký režisér John Guillermin v Československu o tehdejší události válečný velkofilm Most u Remagenu. Film se převážně točil na mostě přes Vltavu v Davli a ve starém Mostě určeném k demolici.

Uprostřed natáčení vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy a jen několik kilometrů od Prahy narazila na „vojska NATO“. Moc ideologie tenkrát nezvítězila nad silou valut, film se dotočil a získal kladné ocenění od publika i odborné recenze nejen pro skvělé výkony hvězd té doby (Georgie Segal, Robert Vaughn), Bernsteinovu hudbu, ale i vyvážený pohled na situaci na obou stranách bojiště na konci druhé světové války.

V malých rolích si zahráli i čeští herci, například Rudolf Jelínek nebo Vít Olmer.

Do dnešních dnů se z mostu dochovaly na obou březích Rýna strážní věže lemující nájezdy na most, samotné zbytky nájezdů a na východním břehu zazděný vjezd do tunelu, posledního stanoviště německé obrany. Ve věžích na západním břehu je umístěna malá expozice připomínající historii mostu, jeho stavbu, válečnou historii, ale i čtyři vojáky Wehrmachtu, kteří byli, poté co most padl do rukou spojenců, zastřeleni za zradu.

Téměř každé americké muzeum zaměřené na události z druhé světové války ukrývá ve svých sbírkách alespoň jeden kámen z remagenského mostu.

17.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení