Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevostavba, které stačí 9000 Kč ročně na energie

Moderní domy dokážou dříve nemožné. Dobré izolace a kvalitně propracovaná konstrukce znamenají, že za energie není třeba platit desítky tisíc. Tenhle dům se vejde s přehledem i do deseti tisíc.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Koncept JežekFoto: Vesper Frames s.r.o.

Dům má název Koncept Ježek a je dílem Chybik+Kristof Associated Architects a postaven firmou Vesper Frames.

Návrh domu počítal s tím, že bude jako sociální síť (Facebook). Umožňuje všem členům vnitřní sítě domu být v neustálém kontaktu, pokud chtějí. K tomuto účelu slouží propojení místností přes galerie, světlíky, okna a jiné otvory. Lidé tak žijí spolu, a nejen vedle sebe. Centrální společenská část je tak přístupná nebo uzavřená pomocí posuvných panelů a průhledů z horního patra.

Koncept Ježek

Vzhled domu není nijak dramatický. Jde o dřevostavbu s velkými okny, otevřenými směrem k slunci. Není to nic, nad čím by zaplesalo srdce designérovo, ani nic, o čem bychom měli hovořit jako o architektuře nového tisíciletí. Je to klasický dům se sedlovou střechou s falcovou plechovou krytinou. Jenže co ušetřili na pozlátku, nainvestovali do konstrukce. Ta je z devadesáti procent „zelená". Jako materiál byly použity dřevovláknité izolace, dřevo, sádrovláknité desky a dřevěný obklad. Dům je stavěný jako difuzně otevřený s mohutnými izolacemi (stěny 360 mm / střecha 460 mm). Povrch domu pak je dvouplášťová konstrukce s větranou mezerou, kde vnější obálku tvoří svisle montovaný modřín (profil Vesper EXperience).

Koncept Ježek je navržen v pasivním standardu. Uvnitř v sobě ukrývá nejmodernější technologii pro výrobu a řízení spotřeby energií. Je například sám o sobě z 85 % soběstačný. ČEZ / EON / RWE je potřeba tak dva měsíce v roce. Jinak lze svítit, vařit, prát a žehlit energií, kterou si dům sám vyrobí.

Koncept Ježek
Hybridní systém, který je použit, se dá zapojit i do centrální nabíjecí stanice pro elektromobil, takže přebytky energie, které se díky kapacitě baterií a potřebě domu nevyužívají, se mohou vložit do akumulátorů elektromobilu. Dům je vytápěn / chlazen podlahovým vytápěním / chlazením. Zdrojem pro vytápění je akumulační výměník, který energeticky v kombinaci zabezpečují krbová kamna s výměníkem / termické solární panely / fotovoltaická elektrárna.

Roční potřeba energie (elektrické energie, vytápění, zajištění TUV atd.) je nyní odhadována v rozmezí 6 - 9 tisíc Kč.

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Autobus RegioJet
12

Vystupte si v Dejvicích. RegioJet už nebude ze severu zajíždět do centra Prahy

Zlatá bula sicilská na Hradě. Výročí sto let republiky připomene výstava

U příležitosti 100 let od založení Československa budou na Pražském hradě příští rok uspořádány tři výstavy. Ukázány na nich budou třeba Zlatá bula sicilská, pohřební insignie krále Přemysla Otakara II. a zemské desky. Memorandum k uspořádání výstav na Pražském hradě dnes podepsali zástupci pořádajících institucí.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení