Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět nejčastějších mýtů o pasivních domech

Ať už jsou pasivní domy oslavovány či odmítány, v každém případě se o nich stále více mluví. Nebude proto na škodu shrnout si základní fakta, abychom si nepletli pojmy s dojmy.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Za pasivní dům označujeme stavbu, ve které roční spotřeba energie na vytápění nepřekročí 15 kWh na metr čtvereční obytné plochy. Energeticky úspornější jsou už jenom domy nulové, které by teoreticky měly být na vnějších zdrojích tepelné energie zcela nezávislé nebo se vejít maximálně do 5 KWh/m2 za rok. Zatímco nulové domy se zatím stavějí spíš jako eperimentální projekty, těch pasivních rapidně přibývá. Alternativou jsou pak domy nízkoenergetické, u nichž se toleruje roční energetická spotřeba do 50 kWh/m².

Mýtus 1: Pasivní dům rovná se dřevostavba

Dřevo jako stavební materiál si v posledních letech získává důvěru i v našich krajích, kde je zvykem stavět z cihly. To ale vůbec neznamená, že cihelný dům nemůže být postaven v pasivním standardu. Je jen dražší a jeho stavba zabere víc času.

Mýtus 2: Pasivní dům se nedá vyvětrat

Kdyby se nedal vyvětrat, tak se v něm udusíme. Tento mýtus zřejmě vznikl z faktu, že pasivní domy v rámci tepelné ochrany využívají i fixní okna, která se nedají otvírat. Přívod čerstvého vzduchu zajišťuje vzduchotechnika, která se šetrně stará o udržení příjemného klimatu uvnitř domu po celý rok. Přesto musí být v každé místnosti alespoň jedno otvíravé okno, s jehož pomocí můžete v létě větrat klasickým způsobem.

Vzorový pasivní dům ATREA

Mýtus 3: Investice se vrátí během deseti let

Náklady na stavbu pasivního domu bývají oproti běžným stavbám nejméně o 10 procent vyšší, a to je ještě dost optimistický údaj. Složitější koncepce navíc neumožňuje, abyste si pasivní dům postavili svépomocí - bez odborníků se skutečně neobejdete. Tím se cenový rozdíl teoreticky ještě zvyšuje. Zda se vám investice v delším časovém horizontu vyplatí, záleží i na způsobu financování - v případě hypotéky musíte k nákladům přičíst i úroky. Střízliví ekonomové proto radí nepořizovat si pasivní dům s vidinou balíku peněz ušetřených za energii, ale vnímat ho spíš jako ekologické a vysoce komfortní bydlení.

Mýtus 4: Starší dům můžu přestavět na pasivní

Přestavba běžného domu na pasivní je hodně komplikovaná. Mnohem reálnější je rekonstrukce, která povede k dosažení nízkoenergetického standardu, tedy k roční spotřebě energie do 50 kWh/m², případně můžeme hovořit o stavbách "s pasivními prvky". Na pasivní dům jako takový jsou ale kladeny natolik specifické požadavky, že většina staveb jim nedostojí už jen svým tvarem a umístěním.

Mýtus 5: Pasivní dům lze postavit kdekoli

A tím se dostáváme k dalšímu bodu - při stavbě pasivního domu hrají roli i taková kritéria jako nadmořská výška, svah pozemku a jeho okolí. Významná je také orientace stavěného domu ke světovým stranám - hlavní stěna domu by měla být orientována na jih. Při plánování stavby pasivního domu je tedy vhodné zkonzultovat s projektantem i výběr pozemku, na kterém bude váš nový domov stát.

Autor: Redakce

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení