VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelená střecha potřebuje prvotřídní provedení

Zájemci o zelenou střechu se nejvíce zajímají o to, jakou trvanlivost má. Nebude jí zatékat během pár let? Bude, pokud to firma neudělá pořádně. Nebude, když ji dotáhnou do detailu.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Zelená střechaFoto: Optigreen

Mít zelenou střechu není jen o tom, že to vypadá skvěle. Zelená střecha znamená, že vracíte do okolí vodu, která na střechu spadne. Stejně tak chráníte i střešní izolaci, vždyť na ni nepůsobí UV záření, povětrnostní vlivy, kroupy… V neposlední řadě zelenou střechou dodáváte další a ne malou tepelnou i zvukovou izolaci.

Také čtěte: Postavit dům či skleník? S novelou zákona ubude papírování

Ovšem je třeba dbát na to, aby střecha byla perfektně provedena. Provedena do detailů, do posledního koutku a spoje. Opravit to posléze nepůjde.
Zelené střechy jsou svojí konstrukcí nejobvykleji jednoplášťové, tzn. bez větrané vzduchové mezery s hydroizolací odolnou proti prorůstání kořínků rostlin a dalšími speciálními vrstvami. Jakou taková střecha má mít skladbu? Složení je různé. Záleží na projektantovi, který by měl ale mít v tomto ohledu už nějaké zkušenosti. Pojďme si projít ten základ:

  • nosná konstrukce střechy
  • parozábrana (např. SBS modifikovaný pás)
  • tepelná izolace ve spádu. Měli byste použít pevnější EPS, aby nedocházelo k deformacím.
  • podkladní textilie (v případě fólie PVC)
  • hydroizolace nebo souvrství izolací v případě modifikovaných asfaltových pásů. Nejčastější izolací je fólie PVC v tl. 1,5-2 mm určená k volné pokládce pod násyp.
  • separační vrstva by měla být určitě u PVC, u ostatních být může hydroakumulační a drenážní vrstva - obvykle tvořená profilovanou nopovou fólií určenou pro zelené střechy, výška nopů min. 20 mm, obvyklejší je 60 mm. Jde o to, kolik vody bude potřeba zadržovat, souvisí to s následnými vrstvami a typem ozelenění. Tato vrstva potřebnou vodu zadržuje, přebytečnou přivádí ke střešním vpustím.
  • filtrační vrstva (geotextilie) v minimální gramáži 200 g/m2 zabraňuje splavování jemných částic zemin a substrátů z vegetační vrstvy do vrstvy drenážní, a zamezuje tak snížení propustnosti drenážní vrstvy
  • substrát, v případě intenzivní zeleně je tloušťka min. 200 mm, v případě extenzivní zeleně min. 70-120 mm. Samozřejmě i zde existují výjimky, např. mechům a menším druhům rozchodníků postačí i 30 mm.

Zelená střecha

Jde to i jinak?

Typů střech je spousta. Můžete chtít zazelenit střechu na trapézovém plechu, můžete chtít obrácenou skladbu, se kterou je však větší problém. Ve skladbě je na nosné konstrukci umístěna hydroizolace, následuje drenážní vrstva a tepelná izolace s následnými separačními a stabilizačními vrstvami. Jako tepelná izolace musí být použit nenasákavý extrudovaný polystyren. Výhodou skladby je zvýšená ochrana izolace, nevýhodou skladby je protékání chladné vody, zejména v době tání sněhu, i pod tepelnou izolaci, může docházet k prochladnutí nosné konstrukce a ke kondenzaci, proto je v ČSN předepsána vyšší hmota konstrukce než 240 kg/m2.

Také čtěte: Zahraniční architektura: Maximalizovat výhled

Pojďme se podívat na to, jak to systémově řeší Knauf Insulation. Vezmeme si jako příklad z mnoha železobetonovou stropní konstrukci a posléze trapézový plech.

Zelená střecha na železobetonové konstrukci od Knauf

Jak vidíte, jde o stejný princip, jaký jsme u železobetonové konstrukce popsali výše. Jen pod parozábranou byla ještě použita geotextilie. Nahoře pak má Knauf speciální vlastní systém nasákavé kamenné vlny, která pomáhá zadržovat vodu. Jako vrchní vrstvu pak používají předpěstovaný rozchodníkový pás, takže střecha je zelená prakticky okamžitě.

Zelená střecha na trapézovém plechu od Knauf

Stejný systém je pak použit i u střechy z trapézového plechu. Zde je ovšem třeba dbát na skutečně pevné souvrství, které by mohly plechy deformovat.

Pokud se zajímáte o zelené střechy, doporučujeme se nejdříve poradit s odborníky a sami se vzdělat na stránkách, kde najdete třeba technické výkresy skladeb těchto střech. Namátkou vybíráme firmu Optigreen nebo Knauf Insulation.

Také čtěte: Novou centrálu pro LČR navrhli čeští architekti CHYBIK+KRISTOF

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
37 11

Babiš opět zrušil návštěvu České televize. Mám důležitější věci, sdělil

V Newcastlu najelo auto do lidí.
AKTUALIZUJEME
7 4

V Newcastlu najelo auto do muslimů, na místě zůstalo šest zraněných

Corbyn je na koni, žádá hlavu Mayové. Dočká se předčasných voleb?

Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn přišel o víkendu s požadavkem na vypsání nových parlamentních voleb. Reagoval tak na nejnovější průzkumy veřejného mínění, podle nichž stávající britskou premiérku Theresu Mayovou poprvé předstihl.

Strážníci pohlídají školáky. Dohlédnou na jejich bezpečí i na "žízeň"

/VIDEO/ Přípravy na příchod prázdnin jsou viditelné nejen ve školách, ale také v jejich okolí. Až do pátku bude ke školním budovám v hlavním městě vyrážet 250 strážníků, aby poblíž 152 škol dohlédli na 173 přechodů. Leckteré zebry sice ráno a odpoledne takto střeží po celý školní rok, ať je tropické vedro, nebo mráz, ale na konci školního roku tradičně dohlížejí na bezpečnost dětí ve zvýšené míře.

Vyplašená zvěř, zničené porosty. Čtyřkolky dělají vrásky myslivcům

Majitelé čtyřkolek a terénních motorek přídělávají každoročně vrásky myslivcům i správcům lesů. Jejich hlučné stroje totiž plaší zveř a ničí lesní porosty a půdu. V boji proti jejich „řádění" jsou však lesníci i myslivci často bezmocní.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická sobota. Na silnicích zemřelo devět lidí, letos nejvíc

Sobotní dopravní nehody si vyžádaly devět lidských životů, což je letos dosud nejvíce v jednom dni. Umírali při nich lidé v autech, motocyklisté, chodci i cyklisté. Dosud byl nejtragičtějším dnem na českých silnicích pátek 16. června, kdy zemřelo šest lidí. Vyplývá to z předběžných policejních statistik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies