VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklistický maraton s handicapovanými pro handicapované zamířil i do Kladrub

Kladruby /FOTOGALERIE/ – Prvním týmem již třetího ročníku největšího cyklistického maratonu s handicapovanými pro handicapované Opel handy cyklo maraton s letošním podtitulkem Jedeme v tom všichni, který projel průjezdním bodem v Rehabilitačním ústavu Kladruby ve čtvrtek krátce před půlnocí, byl tým DESAFIO s handicapovaným cyklistou Luďkem Benadou.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Cyklistický maraton handicapovaných a pro handicapované se zastavil i v Rehabilitačním ústavu Kladruby.Foto: Martin Lahoda

„Tento unikátní projekt má za cíl sjednotit handicapované spoluobčany s veřejností, ale také lidi s různými druhy postižení mezi sebou. Každý z jednatřiceti týmů je navíc patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve učí žít," vysvětlil Tomáš Pchálek z občanského sdružení Cesta za snem, které s nápadem tento cyklistický závod pořádat, přišlo.

A tak se v úterý 28. července v pravé poledne na pražském Václavském náměstí postavilo na start 232 zdravých a handicapovaných cyklistů ve smíšených týmech, kteří se poté vydali okolo České a Slovenské republiky na trasu dlouhou 2222 kilometry.
„Jede se ve dne i v noci a jediným omezením je časový limit 111 hodin," podotkl Tomáš Pchálek.

Jedeme v tom všichni! Největší cyklistický maraton 
s handicapovanými pro handicapované

Autorem projektu Opel handy cyklo maraton je vozíčkář a aktivní sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem. Ten mimo jiné mezi léty 2009 – 2012 objel Evropu na kole s ručním pohonem, aby tak dokázal, že i na vozíku si lze plnit sny a žít aktivně.
„Maraton není klasický cyklo závod, i když adrenalin a závodění jsou jeho neoddělitelnou součástí. Prioritně ale nejde o dosažení co nejlepšího výsledku. Cílem je demonstrovat, že zdraví a handicapovaní mohou fungovat jako jeden tým. A pokud to je možné při extrémním závodě, proč by to nešlo venku na ulici?" vznesl otázku Heřman Volf.

Maraton se jeden 
ve dne i v noci

Maraton je postaven jako štafeta týmů. Na trase se střídají jezdci v kategorii čtyř a osmičlenných. Pět dní a čtyři noci se žádný z týmů nezastaví, jede se non-stop. Na trase je dvacet čtyři průjezdních bodů, z většiny tvořeny rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami nebo speciálními centry následné pomoci. Týmy si samy plánují trasu, strategii, zásobování, logistiku. Dobrá organizace a příprava je tak půlka úspěchu.
Dvě třetiny cyklistů tvoří lidé bez handicapu. Mezi tělesně handicapovanými jsou pak vozíčkáři, lidé s amputacemi, zrakově nebo sluchově postižení, lidé po dětské mozkové obrně.

Na start se mohl postavit úplně každý

Pojem smíšené týmy ale znamená, že zde jsou zastoupeni jak muži, tak ženy, jak junioři, tak senioři, jak amatérští sportovci, tak profesionálové. Na start se poprvé postaví čistě ženský tým Osmikrásky. Tým Skládačky absolvuje dva tisíce kilometrů na skládacích kolech. Tým Černí koně je složen pouze z handicapovaných cyklistů. V týmu Opel C&S bude do pedálů šlapat horolezec Radek Jaroš. Tým Praha 6 a Nadační fond Šestý smysl podpořil zlatý paralympionik David Drahonínský a legenda české para cyklistiky Josef Lachman. Dres nadace ČEZ obléká jeden z nejúspěšnějších handicapovaných triatlonistů světa Michal Šiška. Na vysokém kole pojede světově proslulý Josef Zimovčák a na handbiku se zúčastní také handicapovaný primář Spinální jednotky FN Motol.

Každý tým je zároveň i patronem

Každý z týmů je patronem člověka, který se s handicapem teprve učí vyrovnávat. Úkolem týmu je vtáhnout patrona do dění, motivovat ho, navázat kamarádství a ukázat mu, že nic není ztraceno. Odměnou všem bude Wüstenrot Zážitkový víkend v přírodě, kde budou po skončení závodu společně trávit čas při sportovních a outdoorových aktivitách.
Projekt má ale také benefiční rovinu. Díky spolupráci s Nadací ČEZ a aplikaci EPP získají čtyři lidé s postižením vysněná kola. Spojením s projektem Birell Jízda budou obdarování další tři účastníci maratonu. Sbírky pro své patrony ale pořádají i samotné týmy. Navíc ceny, které cyklisté mohou vyhrát, například mobilní telefony Lenovo a další, automatický získávají lidí, pro které se jede.

Součástí jsou i tři samostatné závody

Třetí ročník evropsky unikátního projektu je navíc povýšen o tři vložené závody.
„Chceme, aby se cyklisté i fanoušci bavili, proto jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili speciální prémie," usmál se organizátor Heřman Volf. „Krátce po startu budou týmy závodit na uzavřené silnici mezi Libercem a Jabloncem, na devíti kilometrové Wüstenrot časovce jednotlivců. Horská prémie, jeden kilometr převýšení na patnácti kilometrech trasy, je připravena při výjezdu na vrchol přečerpávací elektrárny ČEZ Dlouhé Stráně v Jeseníkách. A magistrát Ostravy připravil třinácti kilometrovou časovku týmů přímo v centru města se startem a cílem před ostravskou radnicí."
Cíl Opel handy cyklo maratonu 2015 je umístěn v parku Ladronka na Praze 6. V sobotu 1. srpna zde bude od 15 hodin probíhat celodenní program. Exhibice, prezentace, soutěže, sportovní trenažéry, koncerty Kapel. Večer se pak uskuteční slavnostní vyhlašování výsledků a program uzavře vystoupení skupiny Mandrage. Vstup je pro všechny zdarma.

Závod bylo možné sledovat na webu

I letošní ročník největšího cyklo závodu handicapovaných Opel handy cyklo maratonu mohli lidé s cyklisty prožívat takřka v přímém přenosu 24 denně. Štafetovým kolíkem každého cyklistického týmu byla totiž GPS a tak v mapě na webu maratonu www.111hodin.cz bylo možné neustále sledovat pohyb jednotlivých týmů, doprovázený denně desítkami zpráv, fotografií a videí přímo z trasy okolo Česka a Slovenska.
Maraton učí lidi myslet jinak, snaží se opravdu měnit životy, a to nejen handicapovaným! Především obyčejným zdravým lidem, kteří by si díky projektu měli uvědomit, že ve společnosti opravdu nemusejí existovat překážky. Buďme hrdí na to, že stejně jako v závodě, tak i v životě, v tom jedeme všichni!

Jednotlivé cyklo týmy

1. Heř-Man For Days team
2. Český rozhlas
3. Diagnostický ústav Brno
4. Osmikrásky
5. Černí koně
6. ZŠ pro Handicapované děti
7. Skládačky
8. Praha
9. Wüstenrot cyklotým
10. Centrum Paraple
11. Desafío
12. K4
13. Altech
14. AZ Pokorný
15. Metrostav
16. Bronec píchlej řetěz
17. M2 Team
18. Ostrava
19. Bronec Sport Škvoři
20. Bronec Cannondale
21. Praha 6
22. Spinálka Motol
23. Moravskoslezský kraj
24. Unicredit leasing
25. Nadace ČEZ
26. Delikomat
27. Čeští indiáni
28. Skupina ČEZ
29. OPEL C&S
30. ČEZ EPP
31. MetLife

Autor: Martina Křečková

31.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bělobrádek.
16 8

Bělobrádek: Minimální mzdu dramaticky zvedat nebudeme

Auta OBSE, Ukrajina
AKTUALIZOVÁNO
36 9

Auto mise OBSE na Ukrajině najelo na minu. Řídil Čech. Jeden mrtvý

AKTUALIZUJEME

Volby ve Francii ONLINE: obrovský zájem voličů, měl by pomoci Macronovi

Lid Francie hlasuje v prvním kole voleb, je o ně bezprecedentní zájem. Ve volebních místnostech se tvoří fronty, jaké nebyly k vidění posledních 36 let. Podle politilogů to pomůže centristovi Emanuelu Macronovi. V desítkách evropských měst se demonstruje na podporu EU, tedy proti Le Penové. Favoritce voleb se povedl lapsus - nestihla zaslat své plakáty do volebních místností v zahraničí.

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Po uzavření intervencí se mezi politiky i byznysmeny otevírá otázka přijetí eura. Je prioritou i pro Svaz průmyslu a dopravy. Česko se při svém vstupu do EU zavázalo euro přijmout. Proti zavedení evropské měny je ministr financí Andrej Babiš.

Rektora ČVUT chtějí senátoři odvolat, ohradil se proti nim

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Jan Konvalinka se ohradil proti nařčením členů Akademického senátu školy, kteří tento týden podali návrh na jeho odvolání. Reaguje v něm na deset bodů, které čtyři senátoři uvedli jako motiv pro jeho odvolání. Převažují v nich důvody týkající se napjatého hospodaření univerzity. Podle Konvalinky nejsou tvrzení pravdivá.

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies