VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí porod na Nymbursku: malý chlapeček zemřel po pár vteřinách

Rožďalovice - Tragédií skončil domácí porod v Rožďalovicích na Nymbursku. Devětatřicetiletá žena z alternativně žijící rodiny chtěla porodit doma, údajně pouze za asistence kamarádky a manžela. Dítě však po porodu žilo jen několik vteřin a po následných komplikacích bez odborné pomoci zemřelo.

28.2.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Záchranné služby Středočeského kraje

K neštěstí došlo v noci z pátku na sobotu. „Záchranáři byli voláni  k plánovanému domácímu porodu. Dítě krátce po narození přestalo dýchat a nejevilo známky života. Dispečerka linky 155 radila, jak má rodina poskytnout první pomoc do příjezdu záchranářů a prováděla takzvanou telefonicky asistovanou resuscitaci,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Záchranka z Městce Králové byla na místě za pár minut. „Lékař s posádkou po příjezdu prováděli rozšířenou neodkladnou resuscitaci s využitím všech v terénu dostupných pomůcek, přístrojového vybavení a léků. Veškeré snažení záchranářů však bylo marné a bez jakékoliv odezvy, lékař musel konstatovat smrt novorozence. Záchranná služba byla na místo přivolána příliš pozdě,“ konstatovala Janečková.

Podle jednoho ze záchranářů na místě nebyl nikdo, kdo by v kritickou chvíli odborně pomohl. Při porodu podle dostupných informací asistovala pouze kamarádka rodičky. Ředitel nymburské záchranky Pavel Zuska mluví o nepřiměřeném riziku v daném případě.

Podrobnosti bych nerad uváděl, ale je to zkušená žena, která už odrodila více dětí a měla by si uvědomit rizika,“ říká Zuska s tím, že je rezolutně proti domácím porodům. „Doma takovou odbornou péči a zázemí prostě nikdy mít rodička nebude,“doplnil šéf záchranky.

Rodinu v Rožďalovicích spousta lidí zná jako bezproblémové, inteligentní lidi. Oba rodiče jsou vysokoškoláci a podle dostupných informací byl toto druhý porod doma. Už nyní vychovávají v alternativním životním stylu pět dětí.

Případem se zabývá také policie. „Lékař na místě neurčil příčinu úmrtí, proto byla nařízena soudní pitva. Podle předběžných výsledků nebylo zjištěno cizí zavinění. Je vysoce pravděpodobné, že příčinou úmrtí byla srdeční vada. V současné době probíhá vyšetřování všech dalších okolností případu, které prověřujeme pro možné podezření z usmrcení z nedbalosti, “ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Otázkou tedy zůstává, zda by v daném případě přítomnost matky v nemocnici něco na osudu novorozence změnila. Podle neoficiálního vyjádření otce bylo údajně dítě na první pohled nemocné a ani sebelepší zdravotnická péče by mu život nezachránila.

Primář nymburské porodnice Dušan Kolařík je přesvědčen, že porody doma patří do zemí třetího světa. A je jednoznačně proti nim. „Domácí porody mají dnes své místo v Indii a Africe. Pokud ženy ignorují možnost lékařské péče, kterou mají k dispozici, jsou samy proti sobě i proti novorozenci,“ vyjádřil se k domácím porodům primář Dušan Kolařík.

Kdo jsou příznivci domácích porodů?

Domácí porody preferují především rodiny s alternativním způsobem života. Tedy zpravidla se snaží žít ekologicky, preferují přírodní produkty, nezřídka se jedná o vegetariány. Velmi často se také jedná o vysokoškolsky vzdělané a emancipované ženy. V pozdějším věku dítěte preferují domácí vyučování a snaží se vést potomky k šetrnému způsobu života. Jedná se o početnější rodiny, velkou roli zpravidla sehrává i víra. A to ať křesťanská nebo některé z východních učení.

Porody v terénu, pohled lékařů záchranné služby

Celospolečenské diskuse na téma domácí porody si nelze nevšimnout obzvláště, když se Vás bezprostředně profesionálně týká. Krátkou úvahu lidí, kteří jsou v konečném důsledku postaveni před úlohu řešit případné komplikace domácího porodu jsme v ní však doposud postrádali.

Není mnoho věcí a úspěchů, kterými by se Česká republika mohla pyšnit před celým světem. Jsou však světlé výjimky. Jednou z nich je nízká porodní úmrtnost týkající se jak novorozenců, tak matek. Úmrtnost novorozenců i matek- rodiček v ČR v důsledku komplikací porodu se pohybuje v řádu promilí, u matek je o něco nižší. O tom si naši předci mohli nechat jenom zdát.

Dlouholeté úsilí mnoha generací zdravotníků bylo odměněno- nejde však jen o úspěchy porodníků, kteří sledují těhotenství v celém jeho průběhu, ale i o důslednou aplikaci principů intenzivní medicíny a resuscitačních postupů do oboru porodnictví. Jinými slovy, nízká porodní úmrtnost matky i novorozence předpokládá takzvaný interdisciplinární přístup, na kterém se podílejí kromě porodníků také anesteziologové, pediatři a intenzivisté, respektive neonatologové.

Ve své práci disponují špičkovým zázemím operačních a porodních sálů, nejmodernější technikou k udržení základních životních funkcí jak matky, tak novorozence a v neposlední řadě i komplexní dostupností potřebných léčiv včetně krevních derivátů v případě potřeby. Taková péče je však možná pouze v nemocnicích.

Pokud chceme racionálně diskutovat na téma plánované domácí porody, vycházejme prosím z výše uvedených fakt. Z úst zastánců domácích porodů slyšíme jako hlavní argumenty pozitivní psychologický efekt blízkosti matky a novorozence ihned po porodu, špatný vliv neosobního prostředí nemocnice a  skutečnost, že i ve vyspělých zemích jsou domácí porody zcela běžné. Pokud víme (jednak jako otcové a jednak jako anesteziologové se zkušenostmi z porodního sálu), na psychologický dopad časného kontaktu matky a dítěte je v porodnicích kladen zásadní důraz.

Argument neosobního prostředí nemocnice bohatě vyvažuje dostupnost okamžité ofenzivní léčby v případě náhle vzniklých komplikací. K argumentu, že domácí porody jsou ve světě zcela běžné, je třeba vznést dotaz, kolik procent takových porodů je vynucených,  jinými slovy, jaká je dostupnost zdravotní péče obecně v tom kterém státě a jaké má tato péče finanční dopady. 

Ve stanovisku odborných společností porodníků, pediatrů a lékařů urgentní medicíny je konsensus. Domácí porod je rizikový. Až v 10 procentech  byť fyziologických (přirozených) porodů se totiž v některé fázi objeví komplikace, která ohrožuje matku nebo dítě. Dle údajů ÚZIS z roku 2009 bylo více než 23 procent porodů v ČR ukončeno císařským řezem. Komplikace porodu v prostředí mimo porodní sál nemusí být vůbec řešitelná při sebelepší erudici přítomného zdravotníka.

V souvislosti s jednou z kauz ohledně domácích porodů (soudně uložená povinnost nemocnici poskytnout porodní asistentku pro domácí porod) pronesla přední zástupkyně porodních asistentek, že v případě komplikací není problém zajistit rychlý transport (přivoláním záchranné služby). Tento argument je pro obhajobu domácích porodů naprosto nepřijatelný. Jednak je evidentní závažná časová prodleva, jednak vybavení sanitky se nemůže a nikdy nebude rovnat vybavení porodního sálu.

Představa, že budeme na záchranné službě provádět akutní císařské řezy, nebo zavedeme do povinné výbavy kardiotokografy a inkubátory je, mírně řečeno, naivní. Nicméně praxe je taková, že přivolání záchranné služby v případě náhle vzniklých komplikací u plánovaného domácího porodu je jediným logickým a dostupným řešením. V tu chvíli se přenáší zodpovědnost  za řešení porodních komplikací na lékaře záchranné služby. Ostatně z forenzního pohledu to nejlépe dokumentuje soudní proces z listopadu loňského roku, který řešil případ úmrtí novorozence při plánovaném domácím porodu s porodní asistentkou.

Ta k případné resuscitaci novorozence nebyla ani připravena, ani vybavena. Právníci porodní asistentky se po jejím odsouzení a následném odvolání snažili svalit vinu kromě jiného také na lékařku záchranné služby, která na místě porodu prováděla resuscitaci novorozence (uveřejněno v médiích 30. listopadu 2011). Takový přístup vnímáme jako bezostyšné pokrytectví. Jak vidno, prosazování domácích porodů má i jiné aspekty, forenzní zodpovědnost lze totiž bezskrupulózně přenášet na někoho jiného.

Mimochodem, jen díky kvalitně a profesionálně provedené resuscitaci posádkou záchranné služby se podařilo v tomto konkrétním případě u novorozence obnovit činnost oběhové soustavy a dopravit jej do nemocnice (porodnice), nicméně jeho mozek byl již nenávratně poškozen. Kdo takovou situaci  prožil s osobní zodpovědností za její profesionální vyřešení ví, o jak náročný zásah se jedná nejen z odborného, ale i psychologického a obecně lidského pohledu. 

Úmluva o lidských právech a biomedicíně nám ukládá: nikoliv prospěch, ale vůle nemocného je pro lékaře nejvyšším příkazem. Samozřejmě, že jako lékaři záchranných služeb budeme právo pacienta na sebeurčení respektovat. Nicméně v případech domácích porodů matka nerozhoduje pouze sama za sebe, ale i za své dítě. A proto se ptáme: kolik dětí bude ještě vystaveno zbytečnému riziku úmrtí či trvalého zdravotního  poškození, než někteří jedinci ve společnosti přijdou k rozumu? Má kdokoliv vůbec právo na vyvolávání podobných diskusí a obhajování evidentních  hazardů se zdravím? Pro nás, lékaře záchranné služby, existuje nadále jednoznačná a jasná priorita: život a zdraví dítěte.

Článek byl napsán v souladu se stanoviskem Výboru odborné společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

MUDr. Jiří Knor, lékař záchranné služby
odborný garant ZZS Středočeského kraje

MUDr. Martin Houdek, lékař záchranné služby
ředitel ZZS Středočeského kraje

Autor: Miroslav Jilemnický

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pomoc s ochranou státních hranic by měly „slušně nabídnout" Řecku ostatní země Evropské unie ve chvíli, kdy to Atény samy nezvládají. Při příchodu na dnešní mimořádný summit EU k migrační problematice to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.
2 11

Brusel kárá Maďarsko. Jak skončí spor o vysoké školy?

Bezpilotní letoun - dron. Ilustrační foto.
5 12

Policie chce na pomoc nové drony. Nejenom k ochraně prezidenta

Trump chce odejít z NAFTA. Největší obchodní dohoda světa možná skončí

Bílý dům chce odstoupit od severoamerické dohody o volném obchodu. Největšímu obchodnímu uskupení světa tak možná hrozí zánik. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je smlouva pro Ameriku nevýhodná a brání ve vytváření nových pracovních míst.

Smutná zpráva z filmového světa. Zemřel Jonathan Demme, režisér Mlčení jehňátek

Jonathan Demme, režisér oscarového Mlčení jehňátek, dnes zemřel v New Yorku. Bylo mu 73 let. Příčinou úmrtí byly komplikace s rakovinou jícnu.

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Českou televizi povede od začátku října po dobu dalších šesti let opět její stávající ředitel Petr Dvořák. V druhém kole volby generálního ředitele veřejnoprávní televize získal od Rady České televize maximum patnácti možných hlasů.

AKTUALIZUJEME

Charlie Hebdo: Policie zadržela 10 podezřelých

/VIDEO/ Velké zatýkání po Francii a Belgii. V souvislosti s útokem na redakci časopisu Charie Hebdo z ledna 2015 bylo do dneška zadrženo deset podezřelých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies