Akce se koná každoročně, vždy jeden týden v září a jejím cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové historie. 
V rámci evropského dědictví jsou po celý týden pořádány 
i různé doprovodné akce, koncerty, přednášky, soutěže či městské slavnosti. Země 
a města po celé Evropě vyhlašují vždy svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost lidí na různé fenomény přírodního a kulturního dědictví.

Garantem Dnů je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a jsou podporovány i Ministerstvem kultury.

V pivovaru opráší staré vzpomínky

V areálu bývalého pivovaru 
v Kročehlavech, který nyní slouží už pouze ke komerčním a bytovým účelům se rozhodli na Dnech evropského dědictví podílet. Připravili proto, ve spolupráci s kladenským spolkem Halda a se Sládečkovým vlastivědným muzeem 
v Kladně výstavu Kde se pivo vaří, která bude mít vernisáž tento pátek ve Sládečkově vlastivědném muzeu od pěti hodin.

„Výstava bude o pivovarnictví na Kladensku, o pivovaru Kročehlavy a o významné osobnosti pivovarnictví u nás Otakaru Zacharovi. Po vernisáži pak budu celý víkend, vždy od tří hodin, provádět po objektu bývalého pivovaru v Kročehlavech 
a povídat o jeho historii, fungování, zajímavostech a současnosti," přibližuje víkendové dění správce areálu Robin Tesárek.

Návštěvníci se však nejdříve musí předem na prohlídku objednat. Lidé tak mají jednu z mála příležitostí se do Kročehlavského pivovaru dostat. Možnost prohlídky zde totiž vyhlašují maximálně dvakrát do roka.

Insignie 
v podobě starostenského řetězu

V Berouně se mohou lidé přijít podívat do budovy městské radnice, která bude přístupná zdarma po celý víkend. Během oslav Dnů evropského dědictví se mohou návštěvníci seznámit s historickou radniční budovou i její přístavbou. Ve velké zasedací místnosti budou k nahlédnutí městská kronika a nejzajímavější fotografie z minulosti města. V obřadním sále pak budou moci návštěvníci obdivovat městskou insignii 
v podobě starostenského řetězu.

Na zámku v Hořovicích na to šli přes dobré jídlo. Uspořádali totiž výstavu nazvanou Dny zámecké kuchyně, která trvá od 6. do 14. září. „Návštěvníci se mohou přijít podívat, jak se vařilo v zámecké kuchyni ve dvacátých letech minulého století a jak mlsný jazýček měla zámecká paní," popisuje myšlenku výstavy kastelán Libor Knížek.

Zapomenutý statek pod Křivoklátem

Dalším místem, kam se mohou turisté vydat je hrad Křivoklát, kde mají připraven též pestrý program na celý víkend. Po prohlídce hradu pak mohou lidé zamířit na zapomenutý Hamousův statek pod hradem ve Zbečně. Tam mají otevřeno každý víkend do konce září. Poté nechají pec na chléb vychladnout až do začátku příští sezony. „V sobotu je zde připravena ukázka pečení poctivého českého chleba a v neděli potom klasická prohlídka objektu," upřesňuje správce statku Luboš Vokoun.

Město Příbram se na Dnech evropského dědictví podílí za pomoci Hornického muzea, které bude mít celou sobotu zvýhodněné vstupné za pět korun na všechny prohlídky expozic. Dále bude pro návštěvníky připraven speciální program s názvem Putování po březových horách. „Lidé se mohou s komentovanou prohlídkou projít po starých hornických provozech, objektech a hornických památkách," přibližuje náplň prohlídek Roman Abušinov z oddělení prezentace muzea. 
V areálu muzea mohou návštěvníci vidět tři doly, svézt se hornickým vláčkem po povrchu i pod zemí nebo se sklouznout na skluzavce k obřímu vodnímu kolu.

Jednou z možností, jak strávit poslední dny oslav evropského dědictví je vyrazit ve čtvrtek do Kosmonos 
u Mladé Boleslavi. Tam se na akci, jako jedni z mála v regionu, podílí už od roku 1991. „Přihlášeným objektem je Loreta, která je letos, jako obvykle, součástí zahájení Dnů evropského dědictví u nás. Každý rok je v suterénní galerii lorety instalována vybraná vernisáž, kam vždy zveme ještě vzácné hosty," dodává předseda muzejního spolku Václav Petříček.

Akce k oslavám Dnů evropské unie budou v Čechách trvat po celý týden až do neděle 14. září.

Desítka zvoníků na MělníkuV sobotu 13. září se na Mělníku koná již šestý ročník Dne zvoníků na počest svatého Quida, který slaví svátek 12. září a je považován za patrona zvoníků. „Smyslem této akce je ukázat veřejnosti dobrovolnickou práci zvoníků, způsob zvonění, kde všude na Mělníku zvony jsou 
a jak vypadají," popisuje zvoník Martin Švec.

Den zvoníků je spojen se Dny evropského dědictví a má všem ukázat historii a smysl zvonění. Návštěvníci se budou moci dostat i do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Komentované prohlídky budou během dne tři, jedna od deseti, druhá od jedné a třetí od tří hodin. Každá bude začínat vždy na věži evangelického kostela svatého Petra a Pavla ve zvonovém patře, které je jinak běžně přístupné po celý rok. 


V Mělníku slouží u zvonů deset dobrovolných zvoníků, kteří budou po celou dobu návštěvníkům k dispozici. Po prohlídce prvního kostela se turisté společně s jedním ze zvoníků přesunou do dřevěné zvonice u kostela svaté Ludmily, kde bude k dispozici i projekce a fotografie. Poté budou pokračovat do kapucínského kostela, kde bude ukázka toho, jak se také může na zvony zvonit jinak než tradičním způsobem. 


U kapucínů zvoník na zvony nevidí a ani je neslyší, musí totiž zvonit přes tři patra. Když však návštěvníci vyjdou ven, zvuk zvonu krásně uslyší. Vstup na věže je dobrovolný a za prohlídky se neplatí nic.