VYBERTE SI REGION

Kdyby přišlo na demolici mostu, mohly by se rozprodat kameny

Radim - Když už by se historicky cenný most musel zbourat, tak proč by se nemohly alespoň rozprodat jeho kameny? Taková myšlenka se zrodila v hlavě jednoho z občanů Radimi na Kolínsku.

1.2.2014
SDÍLEJ:

Radimský most je uzavřený.Foto: Deník/ Lucie Mašínová

Myšlenkou není, aby na této pro občany i obec citlivé věci někdo zbohatl. Jde o to, že když už by byl opravdu most učený k demolici, mohl by si každý z místních nechat alespoň jeho malou část na památku. Peníze by pak mohly být využité jakkoli.

Mohly by pomoci rozvoji obce, Radimští by mohli hlasovat o tom, co vlastně za vybrané peníze chtějí pořídit. Mohli by je investovat do nějakých projektů pro děti a mládež, případně by peníze mohly pomoci potřebným.

Jediná památka v celé obci

Je to však prozatím jen nápad, pokud by most musel být opravdu odstraněný. A s tím samozřejmě spousta lidí nesouhlasí. Lidé chtějí most zachovat. Hovoří o něm často jako o jediné kulturní památce, kterou obec má.

Ano, je tu ještě kaple Nejsvětějšího Vykupitele, socha sv. Jana Nepomuckého a v neposlední řadě i renesanční zámek. Jenomže zatímco most je z 18. století, socha i kaple jsou až z 19. století. Tudíž, když hovoříme o barokním mostě, hovoříme takřka o nejstarší památce v obci. Starší je už jen zámek ze 17. století, který však náleží soukromému majiteli. Tudíž ho občané Radimi vnímají jinak než ostatní památky v obci.

Také z toho důvodu se několik lidí z Radimi chce pustit do petice, která by měla most zachránit. Otázkou však je, kam petici směřovat a jakou bude mít váhu. Kolik podpisů by radimští občané museli sehnat, aby tato petice opravdu někoho, jak se říká, zvedla ze židle? Pomohlo by to? A odváží se opravdu někdo z Radimáků a bude tím prvním, kdo petici sepíše? Protože je možné, že to bude jediná možnost, jak s celou nevyřešenou věcí alespoň nějak hnout.

Podle starosty Martina Sýkory totiž jednání a diskuze ohledně mostu i nadále pokračují. Stále však není jasné, zda se podaří zachování mostu přeci jen vybojovat nebo zvítězí hlasy, které chtějí most zbourat a na jeho místě postavit nový, širší a dnešní dopravě více odpovídající most.

„Rozhodnutí o budoucnosti mostu ještě nepadlo," to je jediné, co dokáže Martin Sýkora k současné situaci říci. Obec stále čeká na vyjádření příslušných míst.

Kromě Středočeského kraje, který je majitelem mostu se snaží obracet i na další orgány, které mají s mostem souvislost. Obrátili se tak na ministerstvo kultury nebo na Národní památkový ústav.

V listopadu se mluvilo o demolici

Ačkoli se budoucnost mostu řeší již dlouho, stále není úplně rozhodnuto. V listopadu už se přitom mluvilo o jasné demolici. Tehdy starosta obce Martin Sýkora přiznal, že tento krok je pro něj a asi valnou většinu Radimáků velkým zklamáním.

Podle techniků je nosná konstrukce mostu ve špatném stavu a objevili se také statické poruchy ve zdivu klenby. Červnové povodně byly podle mnohých jen poslední kapkou pro starý a technicky poničený most.

Právě od červnových povodní je most uzavřený. Nějakou dobu na něj nebyly vpouštěny ani pěší. Nyní tudy mohou lidé procházet. Automobily však mají vjezd zakázaný. I přesto se stává, že tudy nezodpovědní řidiči jezdí. Nejde ani tak o jejich bezpečnost při přejíždění, ale právě o bezpečnost chodců, kteří chodí po vozovce. Lávka je totiž ve stále stejném stavu jako bezprostředně po tom, co se Radimí přehnala velká voda.

Většina řidičů pak most objíždí místními komunikacemi. Ty jsou však poničené a platí do nich zákaz vjezdu nákladním automobilům. Právě velká a těžká auta nejvíce ničí silnice, které rozhodně nejsou stavěné na tak velkou zátěž.

V Radimi na kruhovém objezdu jeďte po silnici II/329 směrem Plaňany, ihned za obcí Radim na křižovatce se silnicí III/3291 zahněte vpravo po silnici III/3291 do Vrbčan. Jeďte přes obec Vrbčany po silnici III/3344 na křižovatku se silnicí III/3343, tady opět vpravo a po této silnici a silnici III/3292 zpět do Chotutic.

Objízdná trasa platí obousměrně a její délka je asi sedm kilometrů.

Linková autobusová doprava linka číslo 230055 jeukončena v obci Radim. Zastávky „Chotutice, Průběžná" a „Chotutice" budou po dobu uzavírky zrušené bez náhrady.

Komplikace při uzavírání mostu

Most měl být oficiálně uzavřený od konce srpna. Ještě v polovině října však nebylo hotové ani značení potřebné k objízdné trase. Do konce října, kdy měla být uzavírka zrušená se povedlo pouze vyhotovit zmíněné značení a silnici oficiálně uzavřít.

Začalo se také pracovat na projektové dokumentaci. Už tehdy se Petr Holan, vedoucí kutnohorské oblasti Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje nechal slyšet, že termíny dokončení jsou nereálné.

Most navíc brzdí další práce. Prozatím totiž není opravená ani lávka vedle mostu, která běžně slouží pro pěší. Stejně tak se nezačalo s opravou chodníků jak v blízkosti mostu, tak v ulicích, kudy je nyní neoficiálně odkloněna doprava.

„Doufáme, že lávku opraví firma, která bude opravovat most. Pokud ne, musí ji obec opravit na vlastní náklady v co nejbližší době po otevření mostu," konstatoval v minulosti starosta Martin Sýkora.

Chodníky prý zatím obec nechce opravovat z prostého důvodu. Velký provoz v ulicích a zaparkovaná auta na chodnících, by je opět poničila. Vedení obce chce chodníky opravit, až bude doprava převedena zpět na most. Kdy se však lidé dočkají, v současné době nikdo neví.

Autor: Lucie Mašínová

1.2.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Foit, náměstek policejního ředitele Jaroslav Vild a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.
AKTUALIZOVÁNO

Kriminalita v Česku klesla. Policie dokáže objasnit 97 procent vražd

Sedmidenní válka o Těšínsko,

Proč republika nekončí u Ostravy? Před 98 lety Češi uspěli v bitvě o Těšínsko

Mount Everest se zřejmě zmenšil, může za to mohutné zemětřesení

Indie vyšle vědecký tým do Nepálu, aby přeměřil nejvyšší horu světa Mount Everest. Důvodem jsou šířící se zprávy, že kvůli mohutnému zemětřesení z roku 2015 tento horský velikán ztratil až několik centimetrů své výšky. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Ruské ženy oživují pohanské tradice

Moskva - "Koňská hlava značí muže," říká Jekatěrina Kostrikinová sledující teplý vosk, jak tuhne ve sklenici studené vody. V jejím moskevském bytě se několik kamarádek snaží poznat svou budoucnost za pomoci pohanských tradic, píše agentura AFP.

Případ tenistky Kvitové: šlo o vydírání

Napadení tenistky Petry Kvitové v jejím prostějovském bytě vyšetřují policisté jako zvlášť závažný zločin vydírání. Kvalifikaci trestného činu stanovili v těchto dnech, řekl mluvčí prostějovské policie František Kořínek. Pachateli, který policistům stále uniká, hrozí pět až 12 let vězení. Přepadení se odehrálo 20. prosince, dvojnásobná wimbledonská vítězka při něm utrpěla vážné poranění ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies