VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé nejradši kupují pozemky v centrech měst

Středočeský kraj - Lidé ve Středočeském kraji kupují pozemky jak na okrajích měst, tak v žádaných lokalitách, které mají dobré dopravní spojení. Cena pozemků kolísá v závislosti na tom, jak je lokalita vzdálená Praze, jak daleko je na hromadnou dopravu, nebo jestli je v centru.

8.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Za metr čtvereční kupující zaplatí od tisíce do tří tisíc korun. Pokud se lidé rozhodnou koupit si zasíťovaný pozemek v Berouně, musí se připravit, že zaplatí zhruba tří až tři a půl tisíce korun za metr čtvereční. „Cena je závislá na tom, zda se jedná o parcely, k nimž jsou vedeny přípojky a komunikace, či nikoliv. Nezasíťované se pohybují na polovině ceny," sdělila mluvčí Berouna Pavla Švédová. Samotné město parcely nenabízí.

Podle Tomáše Majera z berounské realitní kanceláře záleží na tom, jestli se lokalita nachází na vesnici, nebo v centru a jestli jsou v místě sítě. Klíčovým rozhodnutím také je, jestli je pozemek rovný, nebo ve svahu. „Nejžádanější lokalita v Berouně je Palouček, kde začala výstavba v roce 2004. Jeden metr čtvereční stojí kolem 2 500 korun. Oproti tomu okrajové části Berouna stojí okolo tisícikoruny," vysvětlil Majer.

Dále Tomáš Majer také upozorňuje, že při prodeji by si zákazníci měli dávat pozor na internetové nabídky. „V mnoha případech jsou předražené a při jejich koupi je třeba postupovat velice opatrně. Důležité je zjistit, jestli už byly dokončeny sítě, aby přístup na pozemek nebyl přes jiný, který vlastní soukromá osoba," zdůraznil Tomáš Majer.

Nejdražší pozemky blízko Prahy

Další dražší lokalitou ve středních Čechách je Nymbursko. Podle atraktivnosti se cena pohybuje až do výše 4 000 korun za m2. „V Nymburce je volných parcel málo. V nabídce soukromých investorů jsou spíše byty," uvedla mluvčí Nymburku Markéta Tomčíková.

Samotné město nabízí pouze jednu parcelu v Brigádnické ulici. Pozemek leží v záplavové oblasti a nabízí ho za 1 828 korun za metr čtvereční. Podle informací Tomčíkové by měl soukromý majitel nabízet další stavební parcely v lokalitě Babín, který se nachází na konci města směrem na Poděbrady.

Přímo v Poděbradech se cena pohybuje kolem dvou až třech a půl tisíc za metr čtvereční. „Nejžádanější jsou momentálně parcely v části Poděbrady Žižkov. Klienti spíše vyhledávají zasíťované parcely od osmi set metrů čtverečních," informoval Ondřej Horák z Realit Polabí.

Benešov díky své poloze poblíž Prahy se řadí také mezi dražší parcely. Zájem o stavební pozemky je podle mluvčí Benešova úměrný okresnímu městu nedaleko metropole. „V Benešově se ceny stavebních parcel pohybují od dvou do tří tisíc korun za metr čtvereční. Město v současné době žádné nenabízí," konstatovala Soňa Vanhoecke. Za nejžádanější lokalitu považuje Červené Vršky a Černoleskou ulici.

Pokud si lidé vyhlédnou pozemek v Příbrami, který má inženýrské sítě, dobrý přístup a polohu parcely, cena se může vyšplhat až na sedmnáct set korun. Podle jednatelky Priority Real Andrey Černohorské je nejžádanější lokalitou klidná část mezi původní zástavbou, jako jsou zahrady, stavební proluky, nebo satelity navazující na zástavbu. „Důležitá je výborná dostupnost občanské vybavenosti, jako jsou školy, obchody, autobusy na Prahu," řekla Andrea Černohorská.

Kutná Hora láká na své dominanty a zájemci kupují pozemky v centru, nebo s výhledem na centrum. Podle vedoucího pobočky Realit Králik Michala Králika není poptávka po satelitních městečkách. „V lokalitě je menší zájem o koupi pozemků z důvodů větší nabídky prodeje rodinných domů za zajímavé ceny," poznamenal Michal Králik.

Do pěti kilometrů od Kutné Hory lze pořídit metr čtvereční pozemku i za 400 korun. Parcely přímo ve městě stojí pak všechny přes tisíc korun. Jiná cena je za parcelu na Kaňku, v Malině nebo na Žižkově.

Město Mladá Boleslav sama nabízí několik pozemků, které se nachází na nezainvestované zahradě Dubce, Čejetice a ve Vančurově ulici. Zatímco na zahradě stojí metr čtvereční pětistovku, ve Vančurově ulici musí zájemci počítat s dvěma a půl tisíci korun. „Město má v nabídce pozemky v lokalitě za Pírkovým sanatoriem, o který je největší zájem, dále lokalitu Na Dubcích a Saharu," vypočítávala mluvčí Mladé Boleslavi Hana Koišová.

Ceny pozemků stagnují

Průměrná cena pozemků se dlouhodobě drží na stejné výši. Za poslední čtvrtletí se ceny pozemků zastavily po dlouhodobém mírném růstu. „Vývoj potvrdil zpomalování růstu cen pozemků, když se meziročně zvýšily jen o 2,1 procenta, což přibližně odpovídá inflaci v ekonomice. Celkově jsou ale pozemky z pohledu ceny nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí," sdělil Petr Němeček, ředitel Hypoteční banky, která zpracovává vývoj Indexu cen nemovitostí.

Jeho slova potvrzuje také jednatelka Priority Real v Příbrami. „Pozemky vhodné k zástavbě si velmi drží svou cenu i přes nepříznivé období na trhu s nemovitostmi, stejně tak i zemědělská půda za samozřejmě podstatně nižší ceny, která má velký vliv například na poskytování dotací subjektům zabývající se zemědělstvím," podotkla Andrea Černohorská. Podle ní jsou ale špatně prodejné malé stavební pozemky ve větších satelitech. Zájemcům vadí ztráta soukromí a často velmi špatná občanská vybavenost a její dostupnost.

Stagnace cen jak ze strany nabídky a poptávky není podle jednatele Prona Real v Kladně Petra Drnce způsobena trhem jako takovým. „Například Kladnu chybí rozvojové lokality, zejména v nejžádanějších místech," nastínil Petr Drnec.

Podnikatelé v realitách si shodně myslí, že letošní změna občanského zákoníku nebude mít výrazný vliv na prodej či nákup nemovitostí. „Vzhledem k tomu, že se v Příbrami nerealizuje nová výstavba bytů či novostaveb určených k dalšímu prodeji, kde je osvobozena daň z nabytí nemovitostí, změna zákoníku se cen ve městě týkat nebude," ujistila jednatelka Andrea Černohorská.

Majitel realitní kanceláře Tomáš Majer si myslí, že změny občanského zákoníku zájem o pozemky jako takové neovlivní, pouze ovlivní způsob prodeje a financování. „Banky mění metodiku poskytování hypotečních úvěrů, stavba je součástí pozemku. Jiný postup je také při zápisu kupní smlouvy na katastrálním úřadě," doplnil Tomáš Majer.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

8.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok před britským parlamentem
AKTUALIZUJEME
21 10

Teror před britským parlamentem: Útočník čtyři lidi zabil a 40 zranil

Ilustrační foto.
29

EET a fitness: trenéry čeká existenční dilema, zákazníky fronty

Britská policie provedla razii v Birminghamu

Britská policie dnes provedla razii v Birminghamu. Stalo se tak den po teroristickém útoku v Londýně. Zátah s tímto činem podle informací televize SkyNews souvisí, ačkoli to úřady oficiálně nepotvrdily. BBC v noci na dnešek uvedla, že je možné, že útočník si v Birminghamu vypůjčil auto. Tato informace ale ověřena nebyla.

Katastrofa: Zelenina zdražila!

„Brutální zdražení potravin." „Salátová krize!" „Zákazníci zuří: Zelenina je moc drahá!" „Oběti letošní zimy: okurky, cukety, ledový salát." Češi jsou od počátku roku zásobováni katastrofickými zprávami o tom, jak letos zdražuje zelenina. Jeden by snad začal okopávat zanedbaný záhumenek či navezl na balkon pytle plné hlíny, aby si mohl vypěstovat pár rajčátek a nějakou tu okurku.

Očkování proti chřipce může způsobit narkolepsii

 Vědci přišli s překvapivým zjištěním: poruchu spánku zvanou narkolepsie může způsobit očkování proti chřipce. Na jedné z přednášek, která se konala v rámci Týdne mozku, o tom informoval profesor neurologie Karel Šonka.

Spíme málo. Trpíme proto nadváhou a depresemi

Spánek? Na ten jsem dlouho neměla čas, přiznává osmatřicetiletá manažerka Lenka Procházková. Snažila se totiž stihnout úplně všechno – práci si nosila domů, děti dirigovala hlavně přes telefon, k tomu se starala o nemohoucí rodiče. Během pracovního týdne strávila v posteli sotva pět hodin denně. Někdy musely stačit i čtyři hodiny. Dokud nepřišel zvrat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies