Podle mapky, kterou dostali účastníci jednání, je prosazována varianta CHKO zahrnující nejenom Střední Brdy, které chce opustit armáda, ale počítá pojmout i území jihozápadní části Brd, tedy Třemšínska.

Budoucnost Středních Brd se projednávala mezi starosty a zástupci ministerstva obrany, životního prostředí, ale i zástupců Středočeského a Plzeňského kraje minulý čtvrtek v Jincích.

Starostové ale nejsou jednotní v názoru, jak chránit přírodu a krajinu Středních Brd. Podporu má CHKO, ale i přírodní park s maloplošnými chráněnými územími. Variantu přírodního parku podporuje Svazek obcí Podbrdského regionu, jenž sdružuje 16 obcí.

Resort plní zadání vlády

V původním návrhu MŽP předloženém vloni byly dvě varianty a to CHKO nebo přírodní park. Na to Barbora Landová z MŽP odvětila, že resort plní zadání vlády, které obsahuje 4. ledna 2012 přijatý návrh a podle něho bude vyhlášena CHKO Brdy. S variantou přírodního parku se prý momentálně nepočítá. Podle našich informací je vznik přírodního parku až krajním, nouzovým řešením, pokud se například obce neshodnou na způsobu ochrany přírody formou chráněné krajinné oblasti.

Do 31. prosince 2012 mají být hotovy podklady pro vyhlášení CHKO Brdy a v březnu chce ministerstvo svolat krajská jednání, kde se mají sejít starostové obcí včetně zástupců ministerstva i krajů.

Katastrální přerozdělení vojenského újezdu

V Jincích se rovněž porcovaly katastry. V současné době je území celého Vojenského újezdu Brdy na území Středočeského kraje. Ministerstvo obrany újezd zákonem zruší a to nejpravděpodobněji k 1. lednu 2016. Od té doby část jeho území bude i součástí Plzeňského kraje. Klíčem k přidělování katastrů byl určen rok 1949, kdy byl přijat zákon o újezdech.

Velký díl například dostane Obecnice. Ta by podle tohoto klíče měla mít také celý Tok, Baštinu, ale i část Houpáku. Katastry připadnou i obcím na západní straně Brd, tedy například Strašicím, Dobřívu nebo Míšovu.

„Katastry sice neznamenají, že území bude majetkem těch obcí, ale budou účastníky řízení, pokud bude někdo usilovat o nějakou výstavbu v tom konkrétním katastru,“ vysvětlil Karel Urban z Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy s dodatkem, že se pak ukáže, kdo jak to myslí vážně s ochranou brdské přírody.

Pozemky budou stále vlastnictvím státu

Předseda pro optimalizaci vojenských újezdů Vladimír Kazatel řekl starostům, že do června mají dělení katastrů schválit jednotlivá obecní zastupitelstva a do listopadu se zavázal připravit návrh pro vládu. V první polovině roku 2013 má jít do vlády připravená změna zákona o novém administrativním členění Brd a v první polovině roku 2014 bude pravděpodobně změna předložena ke schválení.

Přidělování katastrů ale nezmění vlastnictví pozemků, na nichž budou katastry. To znamená, že pozemky budou stále vlastnictvím státu.

„Katastry je nutné rozdělit, protože s koncem vojenského újezdu skončí újezdní úřad, který vykonává státní správu na území vojenského újezdu a je tedy území nutné rozdělit tak, aby tuto činnost dělaly jiné úřady,“ dodal Karel Urban.

Armáda předá vodojemy obcím

V centrálních Brdech, kde je zatím vojenský újezd s platným režimem jako doposud, se nachází zdroje pitné vody, které zásobují podbrdské obce. I o vodě se na jednání hovořilo a Karel Urban z újezdního úřadu řekl, že vodojemy, které nyní spadají pod armádu, předají obcím. Potrubí bude věcným břemenem.

* Do 31. prosince 2012 mají být připraveny podklady na vyhlášení CHKO Brdy.
* V první polovině roku 2013 obdrží vláda změnu zákona o administrativním členění Brd.
* V první polovině roku 2014 bude předložen zákon vládě ke schválení.
* Zrušení VÚ Brdy je plánováno k 1. lednu 2016.

Čtěte také: V Brdech ležely lahve se zbytky nebezpečných látek