Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jízdním kole dojel z Kel k moři už pětkrát, snem zůstává doběhnout tam

Mělnicko /ROZHOVOR/ - Za posledních patnáct let naběhal už 75 tisíc kilometrů. Pětkrát dojel z Kel u Mělníka na kole k moři a zdolávat ultramaratony je pro něj stále výzva. Martin Hunčovský se opět pustil do organizace už čtvrtého ročníku Boreckého půlmaratonu.

17.12.2015
SDÍLEJ:

3. ročník Boreckého půlmaratonuFoto: archiv Martina Hunčovského

Kdy se bude konat další půlmaraton?

V sobotu 12. března 2016.

V jaké fázi jsou přípravy?

Už od října je třeba zaktualizovat web závodu, oslovit stávající i potenciální sponzory, obnovit „úřední" povolení k organizaci závodu, vymýšlet další možná vylepšení a akce. Určitě je novinkou, že začínáme spolupracovat s největším organizátorem běžeckých podniků v ČR, pražským PIMem, čehož si velice vážíme. V současnosti řešíme vzájemnou podporu.

Jakou návštěvnost očekáváte?

Poslední dva ročníky bylo kolem tří stovek účastníků. V našem termínu budou další velké běžecké akce, především Pečecká desítka, ale i přesto věřím v nárůst počtu závodníků, možná i přes čtyři stovky, už máme v běžeckém světě „své jméno".

Co bude největším tahákem?

Bude opět losování ze všech startovních čísel o hlavní cenu, ale našim hlavním zájmem je spokojenost všech účastníků příjemná rodinná atmosféra, kovová účastnická medaile a diplom pro každého. A nebude chybět ani guláš v ceně startovného.

Z jak velké dálky k vám jezdí běžci?

Prakticky z celé republiky, tradičně pár borců z Německa a Slovenska. Ale co nás těší nejvíce je, že z nejbližšího okolí Borku a Mělnicka máme víc než 40 běžkyň a běžců na startu.

Kudy povede trasa a jak náročný bude terén?

Trasa běhu bude zcela zachována z třetího ročníku, čili dvě třetiny budou lesní a polní cesty, zbytek asfalt a klidné silnice. Profil je mírně zvlněný, což dělá závod velmi atraktivní, navíc zčásti se pohybujeme v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. Účastníci „městských okruhových" pulmaratonů u nás mají změnu, kterou vítají.

Kdo vám nejvíce pomáhá při organizaci půlmaratonu?

Jednoznačně moje rodina, manželka Lenka, oba synové s přítelkyněmi. Skvěle se mi spolupracuje s fotbalovým klubem Slavia Velký Borek, v čele s Jiřím Vavřinou a dalšími ochotnými lidmi z obce a okolí. Jsou úžasní a moc si vážím jejich nadšení k našemu závodu. Nesmím zapomenout i velké podpory obecního úřadu a dalších, bez nichž by tento prestižní běh v ČR neexistoval.

Organizujete i jiné sportovní podniky?

Už šest let jsem garantem náročného dvoudenního ultraběhu v Lužických Horách -„10 lužických sedmistovek" pro top vytrvalce, vždy v půlce srpna. Organizace je o to těžší, že nebydlím v té oblasti a řeším dlouhodobě vše jen na dálku. Stál jsem u zrodu prosincového Kelského biatlonu a připravuji se spolehlivým sportovním partnerem novou netradiční sportovně-zábavnou akci na mělnické Vinobraní v příštím roce. Takže se skutečně nenudím.

V čem je váš půlmaraton jiný ve srovnání s ostatními závody?

Nabízíme nejen klasické vyhlašování jednotlivců, ale i soutěž dvojic rodič a potomek, kdy se sčítají oba časy. Ve sportovním světě je obvyklé, že když otec hrával dříve fotbal, hraje i syn. Stejné je to i v atletice. Dále máme soutěž družstev klubů, kdy se hodnotí tři nejlepší dosažené výkony a jako speciální netradiční dvojice zařazujeme dvojice běžkyně/běžec plus pes, kde máme omezený počet dvojic na pět. Tyto dvojice startují z důvodu bezpečnosti až na konci startovního pole, pes musí být po celou dobu běhu na vodítku, a i na něho čeká odměna v cíli.

Proč jste začal půlmaratony pořádat?

V letech 2010 až 2012 jsem v rámci zimní přípravy částečně připravoval fotbalisty z Velkého Borku a dělali jsme společné výběhy do okolní přírody, ale maximálně na deset kilometrů. Mladí fotbalisté hrající okresní přebor si chtěli vyzkoušet velkou výzvu, a to uběhnout klasický půlmaraton, tak jsem jim to i umožnil, vyznačil trasu a byli spokojeni. Druhý ročník, to už byla „masovka", závod byl prezentován pro nejširší běžeckou veřejnost.

Jaký byl váš největší úspěch?

Jednoznačně v roce 2003 řecký Spartathlon, běh 246 km nonstop z Atén do Sparty, na který musí závodníci z celého světa nejdříve splnit kvalifikaci a pak ještě obstát v řeckém horku. To zvládne zhruba jen třetina startujících. Tento ultraběh se pořádá už přes třicet let a dokončilo ho jen dvanáct Čechů a jedna Češka. Je to nepředstavitelně těžký závod, fyzicky i hlavně psychicky. Jistě, že si i vážím reprezentace České republiky v běhu na čtyřiadvacet hodin, případně Běhu kolem ČR po hranicích ze Znojma do Znojma. Za 16,5dne jsem uběhl téměř 1400 kilometrů, což jsem absolvoval s Milošem Škorpilem. Těch dalších hezkých běhů bylo spousta.

Vy sám svůj půlmaraton běháte?

Častá otázka, kterou beru s úsměvem. První ročník nás bylo čtyřiadvacet, tak jsem to běžel i s ostatními. Další ročníky už tři stovky, což je velmi náročné na oraganizaci. Navíc máme jinde start a jinde cíl, čili ještě navíc přeprava autobusy do Mšena. Musím být stále k dispozici asi třiceti pomocníkům. Při vlastní akci, může dojít ke zranění a úrazu běžce na trase, máme sice kvalifikovanou zdravotnickou pomoc, která si poradí i beze mne, ale hlavní zodpovědnost za úspěch či nezdar celé akce je na mé osobě. Čili neměl bych ani síly se postavit na start. Navíc týden před závodem kulminují veškeré přípravy a tak dva dny před akcí už prakticky ani nespím, ale to jsem zvyklý překonávat z ultramaratonu.

Už jste si splnil svůj sen doběhnout k moři?

Na kole jsem dojel z Kel k moři už pětkrát, dvakrát k Jadranu, dvakrát k Baltu a jednou k Severnímu moři. Ještě je na řadě k nějakému doběhnout. Po delší vynucené pauze ve sportu se pomalu dávám fyzicky dohromady. Měl jsem zánět žil - trombózu. Nejspíš nestihnu do července 2016 dostatečně natrénovat na to, abych mohl etapově běžet devět až deset dní. Můžu to odběhat v dalším roce, ale je to pro mě nesplněný sen, který bych si rád vyplnil.

Máte představu o tom, kolik jste už naběhal za život kilometrů?

Pečlivě evidovaných kiláčků za patnáct let v běžeckém deníku mám uvedeno téměř 75 tisíc. K tomu další tisíce, kdy jsem si to nepsal, tak odhadem celkem 90 tisíc. K tomu další desítky tisíc na kole, což je pro běžce výborný doplňkový sport.

Barbora Walterová

Autor: Redakce

17.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman
AKTUALIZOVÁNO
13 4

Prezident Zeman je ve velmi dobrém zdravotním stavu, hlásí konzilium

Lázně Luhačovice
3 8

Lázně hlásí plno. Po letech škrtů se pustily i do oprav

V Ostravě se srazila tramvaj s náklaďákem, na místě jsou zranění

/FOTOGALERIE/ Krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října v Ostravě před Krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla zastavena.

V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Stálí obyvatelé evropských center turistického ruchu jsou otrávení z masové turistiky a hledají různé způsoby, jak turistům destinaci znechutit. ve Španělsku se protesty rozšířily z Barcelony do dalších měst, nespokojenost se ozývá i z jiných evropských zemí.

Letošní požáry v Portugalsku jsou nejvražednější, policie zatkla 61 lidí

Portugalská policie oznámila, že letos zatkla kvůli podezření z úmyslného zakládání požárů celkem 61 lidí. Lesní požáry zabily v letošním roce v této zemi víc než 60 lidí a zničily víc než 141 tisíc hektarů půdy, což představuje nejhorší škody od roku 2003.

Poškozujete důvěryhodnost unie, vyčítají Turci Merkelové

Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik ve čtvrtek prohlásil, že komentáře Angely Merkelové na téma ukončení rozšiřování celní unie mezi Ankarou a Evropskou unií poškozují důvěryhodnost EU.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení