Jak se ale o ně v tomto počasí postarat? Mezi chovateli koluje mnoho ozkoušených způsobů, jak nejrychleji a nejefektněji pomoci pejskům od horka. Mezi ty nejznámější patří například namáčení hlavy nebo zmírnění tempa na procházkách. Co na to říkají odborníci. „Nejdůležitější je samozřejmě dostatek pitné vody a její časté měnění za čerstvou," řekla s jistotou lékařka z Veterinární kliniky v Čáslavi Pavlína Pánková Váňová.

Zmíněné namáčení hlavy podle oslovené veterinářky není příliš efektivní. „Když už namáčet nějaké části těla, tak je nejlepší břicho, podpaží 
a třísla," zdůraznila.

Venčení pouze večer nebo ráno
Zmírnění tempa procházek naopak lékařka podpořila. „Samozřejmě pejska nepřetěžovat. Tempo a délku procházek vybírat podle aktuální kondice a zdravotního stavu. Venčit brzo po ránu nebo v podvečer," popsala Pánková Váňová a pokračovala: „Velký pozor si musí chovatelé dát na rychlé zchlazení v rybníce po zátěži. I pejskům hrozí kolaps oběhového systému," upozornila lékařka.

Vůbec největší pozornost mají podle jejích slov majitelé věnovat delšímu pobytu psů. „Pozor na ponechání v zaparkovaném autě – stažená okénka rozhodně nejsou dostatečná. A naopak, pokud je zvíře venku, nenechávat psy na balkonech. Je třeba jim zajistit stín kdekoliv. Nebezpečný je rovněž pohyb po asfaltu. Zvířátku hrozí puchýře. Radím tlapky promazávat k tomu určenými mastmi," uzavřela veterinářka.

Tygřata pijí pod dohledem maminky
S vedrem se potýkají i zvířátka v malém zoo parku Ringelland v Habrkovicích. Exotické osazenstvo si ve vysokých teplotách rozhodně nelibuje. Majitelé tak dávají velký pozor na to, aby tygři ussurijští i ostatní měli pořád čerstvou vodu. Pití ale také není jediným řešením. „Naši tygři stále mají přístup do svého bazénu. Jsou vynikající plavci
a vodu milují. Když je teď tedy takové horko, jsou ve vodě častěji, než je obvyklé. Když už teploty jdou do extrému, zalezou si do budovy do stínu," 
řekl za Ringelland drezér Jan Ringel.

Jinak tomu není ani u malých tygřích kluků Tajmira, Arguna a Ussuriho, kteří jsou aktuálně největším lákadlem zoo parku. „Trojčata jsou stále pod dohledem mámy Sumby. Když maminka usoudí, že je příliš horko, tak je vezme a odnese dovnitř. Žádnou speciální péči ale kluci nevyžadují. Stejně jako ostatní pijí vodu a pochutnávají si na mase," popsal Ringel.

Horko si příliš neoblíbil ani hrošík Davídek. Ten jej ale řeší s naprostým nadhledem: „Většinu dne tráví ve svém bazénu. Když vyleze, tak ho třeba i osprchujeme, ale nejraději se koupe takříkajíc u sebe," smál se Jan Ringel.

Na otázku, kolik v těchto parných dnech potřebuje Ringelland jen na napojení zvířat litrů vodu denně, ale drezér odpověď neznal: „Těžko se to dá spočítat. Vždyť jen Davídek vypije denně kolem dvou set litrů vody. Tygři pijí méně, ale za to častěji, ani odhadnout to není možné," přiznal na závěr Jan Ringel.