VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejnovějším přírůstkem sběratele je pětice puků z mistrovství světa

Sedlčany - Dvaapadesátiletý David Myslikovjan ze Sedlčan na Příbramsku fandí odmalička hokeji. Nepatří ale k těm divákům, kteří vyznávají heslo „Kdo neskáče, není Čech" a ani u televizní obrazovky s ním nezmítají emoce a nekřičí na celý dům, když padne gól. Přesto je jeho vztah k tomuto sportu silný a výjimečný. Je zapáleným sběratelem puků. Má s nimi doslova vytapetovanou chodbu.

15.5.2015
SDÍLEJ:

CHODBA je místem, kde je celá sbírka Myslikovjana v počtu více než čtyř tisíc kusů pěkně na očích.Foto: Marie Břeňová

Jeho sbírka obsahuje 4007 jedinečných exponátů. A kromě toho má zřejmě nejpodrobnější pečlivě vedený archiv ve středních Čechách výstřižků o hokeji za několik desítek let. Uchovává je ve 200 knihách, které váží celkem tunu a má je u manželčiny maminky na chalupě. Víc nám o svých celoživotních zálibách pověděl sám.

KAŽDÝ puk z letošního mistrovství světa, které hostí Praha a Ostrava, je jiný a krásný.Právě se radoval ze zásilky, kterou dostal od kolegy sběratele. V balíčku bylo pět puků z právě probíhajícího mistrovství světa. „Každý puk je jiný," vysvětlil. Na prvním je dominantní hlavní znak mistrovství světa, obvod druhého je ozdobený vlajkami všech účastnických zemí, na dalším jsou maskoti mistrovství – králíci Bob a Bobek, čtvrtý a pátý puk mají zapuštěný kovový reliéf s vyobrazením sportovních arén v Praze a v Ostravě.

První hobby Davida Myslikovjana byla akvaristika. „Pamatuji si, že mi bylo devět let a v Krnově, odkud pocházím, byl chov rybiček mezi dětmi v módě. Tak jsem také začal a do dneška nepřestal," usmíval se. „Mám tři akvária, od 100 do 140 litrů. Ale akvaristiku nedělám na kšeft, jen pro potěšení," dodal.

Při vzpomínce na dětství říká, že o zájmy nikdy neměl nouzi. „Dnešní kluci něco takového snad ani neznají, protože vysedávají u počítačů. To my jsme byli ale pořád někde venku - hráli jsme kuličky nebo hru na četníky a zloděje, ale také tenis, stolní tenis, fotbal a hokej," poznamenal.

Tunový archiv 
od roku 1965

Cestu našeho ledního hokeje mapuje David Myslikovjan od účasti našeho týmu v roce 1965 na mistrovství světa ve Finsku až do současnosti. Vede si precizně archiv.

„Ze všech novin, k nimž jsem se už jako student střední školy dostal, jsem si vystříhával články a fotky o hokeji. Chodil jsem na brigádu do sběrny. Od její vedoucí jsem měl dovoleno, že tam mohu po směně hodinu nebo dvě zůstat. S nůžkami v ruce jsem mohl listovat v haldách časopisů i v denním tisku to, co mě zajímalo. Výstřižky jsem lepil do sešitů. Z několika tisíc sešitů vzniklo několik set knih. Mám podchyceny všechny turnaje. Vím tak, že v roce 1967 byl v tehdejším Sovětském svazu první ročník turnaje Velké říjnové socialistické revoluce," zmínil se.

Vypočítává pak s přehledem alespoň některé mezinárodní sportovní události, které hokejisté sehráli ve Finsku, ve Švédsku, později i v České republice. Místo v obsáhlé sbírce mají pochopitelně i turnaje NHL. „Archiv dělám systematicky, věnuji se této zálibě především v zimě. Zařazuji programy k hokejovým utkáním, vstupenky na ně, ale na slušnou knihovničku vydají také knížky, které od padesátých let minulého století o hokeji vycházely. Je jich několik set. Mám také svázané všechny časopisy Stadion od roku 1953, kdy začal vycházet. " dodal.

První puk koupil 
za šest korun

Při otázce na sběratelské začátky puků David nezaváhá. „Bylo to v roce 1976, takže téměř před 40 lety. Chodil jsem v té době do osmé třídy a z městečka Krnov na Severní Moravě jsme se přestěhovali do středních Čech. Můj tatínek, který byl lékař, dostal vstupenky na přátelské hokejové utkání Československo – Švédsko. Hrálo se v Holešovicích a jeli jsme fandit spolu. Při tomto utkání se prodávaly puky z Mistrovství světa v Katovicích, které se hrálo ve stejném roce na jaře. Jeden kus stál neuvěřitelných šest korun a já ten jeden puk měl snad dva roky," uvedl, jak nenápadně položil základní stavební „kámen" svojí budoucí sbírky.

Další puky získal spíš také náhodou: „Pamatuji se, že jsme hráli v Kladně středoškolský turnaj ve stolním tenise. Po jeho skončení mě ve výloze propagační prodejny, kolem níž jsme procházeli, zaujal puk s logem SONP Kladno. Tak jsem si ho koupil a najednou mi začaly přibývat další kousky…"

Hned několik desítek puků si přivezl z Mistrovství světa v Praze v roce 1985, které jako divák sledoval. „V polovině devadesátých let jsem se seznámil, pro mě s tehdy starším šedesátiletým sběratelem Josefem Primusem. Dal mi kontakty na další sběratele. Od roku 1994 se scházíme každoročně na nějakém místě v republice. Takových zapálených sběratelů je nás asi dvacet. Puky měníme, posíláme si je, není mezi námi žádná rivalita," řekl.

Další sběratel na Příbramsku

Nejblíž má David na Příbramsku k Jaroslavu Patákovi z Petrovic, který puky sbírá od roku 1988. „Rok předtím jsme se s Jardou seznámili, kápli jsme si společnými zájmy do noty. Když byl pak u nás doma na návštěvě, tak doslova ztuhnul. A to jsem měl puků jen tak na tři stovky. Jeho moje sbírka hrozně nadchla. Později byl on tím hlavním tahounem, který mě hecoval a s nímž jsme jezdili po různých sběratelských burzách. Dnes má Jarda ve sbírce na 5500 kusů," sdělil.

Zmínil se i o dalším sběrateli z Příbramska, s nímž se na srazech potkává, Jiřím Chlumeckém z Trhových Dušník. Na sraz se stejně zapálenými sběrateli se už těší, bude se konat druhou sobotu v červenci ve Staré Říši u Telče. Jako upomínku si každý odváží puk s datem a místem setkání a svým jménem.

David Myslikovjan nezapomene pochválit manželku Marušku za to, jak je k jeho velké zálibě tolerantní. Manželka si ho prý občas dobírá kvůli jedinému volnému místu v chodbě nade dveřmi. „Tady puky nepřijdou, ale pověsíme sem svatý obrázek," tvrdil láskyplně.

Puky na stěnách do sebe zapadají jako stavebnice. A protože jsou mezi nimi i barvené, zlaté nebo stříbrné, zaujmou na první pohled i návštěvníky, kteří se příliš o hokej nezajímají. K třídění sbírky David Myslikovjan vysvětlil, že má puky rozdělené na historické, které pochází ze 60. nebo 70. let.

Puk jako 
svatební oznámení

„Získal jsem puky americké NHL, pohromadě jsou kusy z nižších soutěží, ale těch nejlepších klubů. Rozdělenu mám českou i slovenskou extraligu, první, druhou ligu, krajské přebory, krajské soutěže, okresní přebory, reklamní puky, puky k určitým událostem, včetně té hodně smutné z roku 2011, kdy při pádu letadla zahynuli u Jaroslavle hokejisté," vysvětlil.

Dodal, že na jejich památku byla vydána série, na nichž jsou tváře šesti českých a jednoho slovenského hokejisty a ukazuje, kde má pro ně vyhrazené místo. Pozornost pak obrací k jiné stěně. „Tyto dva puky jsou vlastně svatebním oznámením, které mi poslal jeden kolega sběratel," řekl.

Upozornil na další rarity - puk z vosku, z křišťálu, vyfrézované tak, že provedením připomínají šperky, těžší puky pro brankáře. „Běžná váha bývá kolem 17 až 18 dekagramy a ty brankářské váží dvakrát tolik," podotokl.

Velmi si váží také puku, který mu věnoval před dvaceti lety nyní již zemřelý Antonín Sochůrek, který u reprezentace v osmdesátých letech dělal kustoda. „V Kanadě dostal tenkrát každý z hokejistů a doprovod týmu takovýto puk. Má šest hran. Je to muzeální kousek z doby, kdy nebyla ještě vyvinuta kulatá podoba puku," pochlubil se vzácností, která prý je na první pohled z celé sbírky tím nejošklivějším kusem.

Rád vrátí 
čas zpátky

Pyšně ukáže na další raritu - puk s Jaromírem Jágrem, který má na dresu místo čísla 68 omylem 69. Okamžitě byla ukončena jeho sériová výroba a není divu, že po těch již vyrobených začala veliká sběratelská poptávka. Snad u každého puku by se mohl sběratel zastavit a vyprávět jeho příběh. Jen tak mimochodem David Myslikovjan zmínil, že posledních dvacet let sbírá záznamy z hokejových zápasů - těch nejprestižnějších.

„Nahraných na DVD mám kolem 300 utkání. Nejstarší pochází z 60. let. Velice si vážím záznamu z roku 1969 ze Stockholmu, kdy po okupaci naší republiky porazil náš tým Rusy 2:0. Bylo to velmi emotivní utkání," vzpomene. I když výsledné skóre dobře zná, může vrátit čas zpátky, a tímto způsobem si zápas znovu vychutnat. „Jen z Nagana jsem měl osm videokazet, která mám už také přetočeny na DVD," dodal sběratel.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
S novým rokem se opět mírně upravují pravidla pro přiznání důchodu: rozhoduje nejen dosažení zákonem stanoveného věku, ale rovněž doba pojištění.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Děčínská zoo.
5

Mladík šel na noční procházku zoo. Měl sexuálně obtěžovat zvířata

Čeští vojáci měli konflikt s policií v Litvě

Pětice českých vojáků, kteří jsou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Vojáci byli údajně opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Informoval o tom server iHned.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média.

Le Penová v průzkumech trhá rekordy. Volilo by ji více než 40 procent lidí

Kandidátka francouzské krajní pravice na hlavu státu Marine Le Penová dosahuje v průzkumech nových maxim. Přestože se nadále předpokládá, že ve druhém kole prezidentské volby prohraje, její soupeři citelně ztrácejí náskok. Nyní je připraveno ji ve druhém kole volit 42 až 44 procent voličů, píše na svém webu deník Les Echos.

Migranti pronikli na španělské území. Překonali šestimetrový plot

Na 360 migrantů dnes časně ráno proniklo z Maroka přes vysoký hraniční plot do španělské severoafrické enklávy Ceuta. Jde o druhý masový případ za posledních několik dnů. V pátek se takto dostalo na španělské území kolem 500 lidí.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies