VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový starosta Jesenice: Rozhodující pro mě byla podpora kolegů v koalici

Rakovník /ROZHOVOR/ - Od dubna křeslo starosty Jesenice patří Janu Polákovi, nyní již bývalému mluvčímu rakovnické radnice Městského úřadu Rakovník. Vystřídal starostu Jiřího Svobodu, který po roce odstoupil z osobních důvodů. K práci mluvčího by se však Polák chtěl vrátit. 

4.4.2012
SDÍLEJ:

Jan PolákFoto: Deník/Miroslav Elsnic

Když jste v nedávných komunálních volbách kandidoval, uvažoval jste například, že by mohla nastat situace, kdy byste byl zvolen starostou?

Do komunálních voleb na podzim roku 2010 jsem šel s vizí podpořit a pomoct jesenické ODS k realizaci jejich myšlenek a nápadů vedoucích k rozvoji města Jesenice. Na kandidátce jsem byl až na 11. místě a o nějaké funkci v orgánech města jsem ani nepřemýšlel. V tomto volebním období jsem chtěl sbírat hlavně zkušenosti a pomoci svými dovednostmi a zkušenostmi zvoleným kolegům. Díky preferenčním hlasům jsem se ovšem dostal do zastupitelstva a následně jsem se stal i radním města. Již toto jsem považoval na jedné straně za velký úspěch a na druhé straně i velký závazek vůči voličům, kteří mi dali svůj hlas.

Nyní k tomu došlo. Váhal jste, zda funkci starosty přijmout, či jste byl hned rozhodnutý?

V rámci koalice se hovořilo o několika možnostech řešení situace po odstoupení pana Svobody z funkce starosty. Na své rozhodnutí jsem si ponechal určitý čas, protože práce tiskového mluvčího mne velice bavila. Rozhodující pro mne byla podpora ze strany kolegů v koalici, která má velkou chuť pracovat na zlepšování životních podmínek pro obyvatele města Jesenice.

Co to pro vás znamená být starostou?

Post starosty města Jesenice pro mne znamená obrovskou výzvu a možnost načerpat nové zkušenosti. Na druhou stranu budu moci uplatnit v této funkci své znalosti a dovednosti.

Co od funkce starosty očekáváte a máte z něčeho obavy?

Od této funkce očekávám hlavně spoustu práce a možnost udělat hodně pozitivního pro město Jesenice a jeho obyvatele a návštěvníky. Díky podpoře kolegů z koalice zatím obavy nemám a pevně věřím, že se nám podaří udržet současnou poklidnou atmosféru v zastupitelstvu a chuť společně rozvíjet město Jesenice.

Přeci jen jste jeden z nejmladších starostů, neobjevují se už v Jesenici věty typu „Je mladý, nezkušený…“?

Zatím jsem věty tohoto typu v Jesenici nezaznamenal.

Co bude vaším hlavním úkolem a v kterých projektech chcete pokračovat?

Nerad bych upřednostňoval realizaci jedné věci na úkor ostatních také potřebných projektů. Jednou z důležitých věcí bude pokračování v opravách bytového fondu města Jesenice za pomoci financí získaných ze Státního fondu rozvoje bydlení. V případě kladného vyhodnocení žádosti o dotaci na zateplení základní školy budeme realizovat jeden z největších projektů tohoto volebního období. Před námi je také realizace oprav povrchů ulic Rabasova a Nádražní, na kterou jsme získali dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy. V oblasti cestovního ruchu již nyní probíhá za přispění financí z programu Leader oprava sociálního zařízení autokempu a dále pracujeme na přípravě projektu tematického vycházkového okruhu, spojeného s obnovou kapličky. Podaří-li se nám získat vhodné pozemky, chtěli bychom připravit a zrealizovat výstavbu sběrného dvora. Neméně jednoduché bude také vyřešit otázku mateřské školky, kde máme problémy se statikou ve sklepních prostorech. Do prázdnin by snad již měl být připraven návrh nezbytných oprav. Podle finanční náročnosti budou muset orgány města rozhodnout o opravě nebo najít pro školku jiné řešení. Před dokončením je projekt revitalizace zahrady u domu s pečovatelskou službou, kde nám vzniká pěkný park.

Máte v hlavě například již nějaký vlastní plán na zlepšení života v Jesenici?

Zaměřit bychom se chtěli na opravu náměstí tak, abychom projekt mohli realizovat po jednotlivých etapách. Představa je udělat z této centrální plochy ucelenou klidovou zónu. Oživit bychom chtěli i společenský život ve městě a již nyní se nám honí v hlavě myšlenky na uspořádání prázdninové akce pro obyvatele města a jeho návštěvníky. Rád bych také oživil spolupráci s okolními obcemi nejen na společných projektech, ale např. i řešení veřejné dopravy pro obyvatele. Právě na hranici kraje se projevuje nepropojenost jednotlivých krajských dopravních systémů.

Určitě vás nemine otázka a řešení problému s nepřizpůsobivými občany. Jaká je nyní situace v Jesenici a co by se podle vás mělo zlepšit?

V poslední době se situace v tomto ohledu uklidnila, a to i díky potrestání hříšníků a uložení alternativního trestu. Problémy tohoto druhu se ve městě objevily po přestěhování několika nepřizpůsobivých občanů ze sousední obce. V tomto ohledu jsme již zvažovali i možnost zřízení městské policie o třech až pěti strážnících.

Budete využívat zkušeností a také kontaktů z rakovnické radnice, tedy budete v kontaktu s místostarostou a starostou Rakovníka?

Díky práci tiskového mluvčího jsem měl velmi blízko k vedení města Rakovníka a určitě budu chtít získané zkušenosti zúročit i v Jesenici. Zcela určitě nechci za sebou spálit všechny mosty a kontakty s vedením rakovnické radnice bych chtěl i nadále udržovat. I ze strany pana starosty i místostarosty nabídka případné pomoci také padla a já ji rád využiji.

Je reálná možnost, že byste se již k povolání mluvčího radnice nevrátil a kandidoval v příštích volbách znovu na post starosty?

Tato otázka je ještě velmi předčasná a musím se přiznat, že jsem o kandidatuře v příštích volbách ještě nepřemýšlel. Bude hodně záležet na tom, jak se nám bude dařit naplňovat naše vize. V současné době svou kandidaturu nevylučuji. K pozici tiskového mluvčího bych se jednou rád vrátil, ale záležet bude také na situaci v Rakovníku.

Jak byste hodnotil působení na rakovnické radnici coby mluvčí? Využijete zkušenosti z této pozice ve funkci starosty?

Z počátku to nebylo úplně jednoduché, protože přede mnou na úřadu žádný oficiální tiskový mluvčí nebyl. Navázat se tak dalo pouze na krátkodobou práci asistentky. První měsíce byly o nastavení vzájemné komunikace s jednotlivými odbory a hlavně o zorientování se v náplni jednotlivých odborů úřadu. Jsem přesvědčen o tom, že za dobu necelých pěti let se mi podařilo odvést pro město Rakovník velký kus práce a zlepšit komunikaci úřadu vůči veřejnosti. Mou snahou bylo také pomáhat rakovnické knihovně při realizaci různých akcí pro děti, nebo také spolu s cyklistickými nadšenci pracovat na přípravách Rakovnického cyklování. Každá zkušenost je dobrá a i ty z Rakovníka se budu snažit využívat pro zlepšení chodu věcí v Jesenici.

Odstupující starosta Jesenice přijal místo v radě

Za odstoupením stávajícího starosty není žádné okamžité rozhodnutí, ani reakce na okamžitý impuls, ani politické důvody. „Je to pouze pokračování toho, co jsme společně po volbách dojednali. Funkci jsem přijal na dobu jednoho roku, aby si do té doby  mohl některý ze zastupitelů uspořádat své pracovní povinnosti a funkci starosty přijmout,“ vysvětlil na posledním veřejném jednání zastupitelstva Jiří Svoboda. 

Jiří Svoboda, odstupující starosta Jesenice

Na to z opozičních zastupitelů reagovala  Hana Janoušová s tím, že ji překvapilo, že období jednoho roku bylo předem dohodnuto.  „Doufám, že uslyším, že nový starosta  nebude  také zvolen na jeden rok. Zdá se mi nefér, když někdo převezme takovou funkci  a po roce, kdy se zapracuje, odchází. Může se to samozřejmě stát z vážných, například ze zdravotních důvodů,“ uvedla Janoušová. Při odstoupení starosty se zároveň s jeho funkcí uvolnilo jedno místo 
v radě.

Volba starosty se uskutečnila veřejně, a to i přes návrh Petra Sunkovského uskutečnit volbu tajnou. Jiří Svoboda navrhl jako kandidáta Jana Poláka, který byl do zastupitelstva zvolen z jedenáctého místa 
a získal sto osmdesát šest hlasů. Dalšího z kandidátů navrhl Petr Sunkovský a byl jím Petr Koníř. Ten získal při volbách nejvíce hlasů, a to dvě stě sedmdesát sedm. Působí v zastupitelstvu už třetí volební období. Nyní je zástupcem ředitelky místní základní školy.

Zastupitelé zvolili do funkce starosty Jana Poláka. „Důvěry si velice vážím. Jako starosta bych chtěl navázat na práci Jiřího Svobody. Zastupitele ujišťuji, že jsem připraven vykonávat funkci až do konce volebního období a žádné podmínky, co se týká délky funkce, jsem si nekladl. Rovněž při práci na úřadu bych chtěl úřad zachovat otevřený a přívětivý pro všechny občany,“ komentoval své zvolení Jan Polák.  

Po komunálních volbách byl překvapen tím, že se dostal do zastupitelstva. To, že by mohl být starostou, ho ani nenapadlo. Situace po volbách byla v Jesenici složitá. Hlasy se rozmělnily mezi řadu politických stran a uskupení. Snahou bylo utvořit koalice.

„Nám se to podařilo. Od začátku jednání si Jiří Svoboda přál vzít funkci na jeden rok. Všichni jsme doufali, že pana starostu přesvědčíme, aby vytrval do konce volebního období. To bohužel nevyšlo,“ vysvětlil situaci Polák. Jan Polák byl také zvolen zástupcem do Okresní pečovatelské služby v Novém Strašecí  a do Místní akční skupiny Rakovnicko.
Novým radním zastupitelé zvolil Jiřího Svobodu.

Autor: Miroslav Elsnic, Šárka Hoblíková

4.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
5

EET? Prázdné výlohy a strach

K vraždě došlo na ubytovně v Jevíčku, kde oběť i  vrah bydleli ve stejném pokoji.
AKTUALIZOVÁNO

Vražda na ubytovně otřásla Malou Hanou, muži hrozí až 18 let vězení

Vodojemy v Brně se podobají istanbulské památce, říká znalec podzemí

Brno /FOTOGALERIE/ – Již zanedlouho se Brňané i přespolní vyřádí na adrenalinových prohlídkách brněnského podzemí. Lidé při nich vstoupí na dosud nepřístupná, ale zato zajímavá místa, jen s helmami a čelovkami. Úzkými štolami a žebříky do podzemí, které návštěvníci zakusí, již nespočetněkrát prošel znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. Právě on se velkou měrou na zpřístupnění nových tras podílí.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Praha - V České republice žijí téměř tři miliony důchodců a jejich počet trvale roste. I na tuto životní etapu by se měl člověk připravit.

Babiš chce zdanit firemní dluhopisy, "ušetřené" peníze pošle na charitu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

AKTUALIZOVÁNO

Neschváleno. Vláda zamítla Mládkův návrh, aby Diamo koupilo OKD

Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, rozhodla dnes vláda. Hlasy ČSSD na schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu nestačily, uvedl na twitteru šéf resortu Jan Mládek (ČSSD). K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies