VYBERTE SI REGION

Nový starosta Kutné Hory: Do politiky jsem šel jako obyčejný člověk

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Něco málo přes měsíc má za sebou v kutnohorském starostovském křesle Martin Starý a už nyní mu na bedra dopadají komplikované problémy.

22.12.2014
SDÍLEJ:

Starosta Kutné Hory Martin Starý na zastupitelstvu 16. prosince 2014. Foto: Deník/Jiří Kalát

Máte za sebou první měsíce v úřadu starosty města Kutná Hora. Změnila nová práce váš život?

Co se týče časové vytíženosti, tak ani moc ne. Jen se změnila oblast a charakter práce, jinak odpoledne, večery i víkend jsou pracovní jako bývaly.

Jaký je to pocit být starostou? Přeci jenom vám na bedrech spočívá váha zodpovědnosti za celé město.

Myslím, že zodpovědnost máme všichni ve vedení města, i když ta má je asi největší. Především ta občanská a politická. Pocit to není záviděníhodný, ale to k téhle práci patří. Je to však i možnost, jak něco můžu/eme změnit k lepšímu.

Mohl byste popsat svůj obyčejný pracovní den?

Vstávám v půl sedmé ráno, těsně po sedmé bývám v kanceláři. Do osmi hodin vyřídím nahromaděné maily a zapíšu si poznámky do programu a vyřeším věci, které se mi honily hlavou od večera. Od osmi hodin bývají jednání dlouhá i kratší, důležitá i méně důležitá. Porady, podpisování dokumentů atd. Někdy není ani čas na oběd. Odpoledne je to to samé, někdy jsme zváni jednotlivě nebo společně na různé kulturní a jiné akce. Pozdě večer ještě probíhají obchodní schůzky nebo porady členů koalice. Večer se snažím vyřídit soukromé maily, obstarat domácí zvířata (hady, varana), zalít množství kytek, uvařit si večeři. Pozdě večer, pokud je to nutné, vyřizuji ještě věci pro Denemark (chystáme ples, projekty). Usínám po půlnoci, většinou u televize.

Daří se vám nyní do nabitého programu zapojovat i další vaše aktivity? Které to jsou?

Zatím jich moc není. Snažím se teď všechen čas věnovat městu. Ale máme s kolegy z neziskovek rozjeté pořádání plesu, chceme s Denemarkem rozjet environmentální programy, Ozvěny Ekofilmu. Také se snažím propojovat aktivní lidi s úředníky, abychom splnili sliby z voleb. Nadšenců je dost a vypadá to, že by mohlo město ožít.

V programu Kutnohorské změny máte několik zajímavých cílů. Zajímalo by mě, jak přesně chcete v nadcházejícím roce pomoci místním podnikatelům? A jaké kroky jste již podnikli?

Na tenhle bod se mne ptá snad každý. Začali jsme jednat s jednotlivými podnikateli, ale především s Okresní hospodářskou komorou, vzniká v Kutné Hoře jakýsi „cech" kutnohorských podnikatelů. Chceme prověřit možnosti vyhlášek o záboru veřejného prostranství i vyhlášky další. Abychom v rámci zákona i rozpočtových prostředků umožnili příjemnější prostředí pro podnikatele. Na druhou stranu od nich budeme chtít také nějaké ústupky či spolupráci. Máme v jednání dva investory na průmyslovou zónu, zájemce o pivovar.

Co je pro vás osobně v tomto důležité a jaký typ podnikání pro město preferujete?

Kutná Hora nikdy nebyla průmyslovou velmocí, i když o to byl v 50. a 60. letech výstavbou ČKD jakýsi pokus. Chtěli bychom do Kutné Hory přivést malé podniky s kvalifikovanou pracovní sílou. Naším zájmem je město směřovat do oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání. Zároveň bychom chtěli posílit vliv cestovního ruchu, kulturního a společenského života v rámci České republiky. Je to běh na dlouhou trať, ale pokud se budeme držet dlouhodobě téhle koncepce, může Kutná Hora jen získat

V programu uskupení také nechybí chuť vybudovat v Kutné Hoře skatepark. Nebojíte se nevole občanů proti tomuto plánu? V mnoha městech jsou právě taková místa „semeništěm" různých existencí, které způsobují problémy?

Trochu zvláštní otázka, možná argument. Semeniště různých existencí vidím zcela jinde a nikdo se nás na umístění neptal. Skatepark chceme, pokud o to bude zájem ze strany mladých, umístit na místě, kde by bouchání „prkýnek" nikoho nerušilo, ale kam by mladí chodili rádi. Do míst, kde by jejich pohled na život a názory nikomu nevadily. Nemám rád tyhle předsudky, které jsou, myslím, už dost zastaralé. Sorta narkomanů je ve společnosti zcela někde jinde. Když budeme diskutovat o rušení, křiku a vulgárnostech - byl jste se někdy podívat na fotbalový zápas na sídlišti, na „umělce"?

Podle některých kroků nové radnice to vypadá, jako byste se snažili cíleně rušit a nebo komplikovat projekty, které schválila radnice bývalá. Tím posledním je například projekt „sociálního autobusu". To jsou opravdu ty projekty tak špatné a pro město nevýhodné?

Prosím, takové skutečnosti mi nepodsouvejte. Nikdo z nás nechce rušit projekty rozjeté minulou radnicí jen proto, že to dělali jiní lidé. Možná ukáže čas, zda to, co se dotáhlo do konce, bylo opravdu tak výhodné či nikoliv. Plno projektů se snažíme zrealizovat (rekonstrukce domu Dačického, malou scénu, knihovnu a další). Co se týče autobusu - už jako zastupitel jsem s tímto projektem nesouhlasil a snažil jsem se získat odpovědi nejen od zástupců občanského sdružení Prostor, ale i vedení města. Tehdy nám nikdo tyto informace dát nechtěl nebo mlžil. Teď se ukazuje, že projekt nelze zrušit (k vaší otázce), ale především není vůbec finančně zajištěn, jak nám bylo před půl rokem slibováno. Takže ano, zdá se mi tento projekt pro město finančně nevýhodný. Když si dám na misku vah výhody a nevýhody, já osobně mám jasno.

Dále je v programu plán na vybudování speciální cesty ze Sedlce na Kaňk. V jaké fázi je diskuze o tomto projektu?

Asi myslíte chodník pro občany Kaňku. Některé kroky už podniklo majetkové oddělení, hned od ledna chceme v tomto začít dělat víc. Narážíme především na vlastnické vztahy. Problémy jsou ale od toho, aby se řešily.

Blíží se nám konec roku a to člověk vždy trochu bilancuje a plánuje. Co, jako starosta Kutné Hory, byste chtěl dokázat v roce 2015?

Všechno to, co jsme si jako Kutnohorská změna předsevzali. Když ne v roce 2015, tak v následujících letech.

A jako soukromá osoba Martin Starý?

Já jsem šel do politiky jako obyčejný člověk, takže se má přání kryjí s tím, co si přeji jako starosta. Osobně bych byl moc rád, aby byla celá moje rodina zdravá, spokojená. Aby moje neteř dělala rodičům, ale i prarodičům a praprarodičům samou radost. Za mou osobu bych rád konečně našel slečnu, které mé pracovní vytíženost a aktivity nebudou ve společném životě vadit.

Co byste popřál do nového roku 2015 kutnohorským občanům?

Přál bych všem lidem z Kutné Hory, ale i z ostatních částí spadajících pod Kutnou Horu, hlavně hodně zdraví, štěstí, pevných nervů a trpělivosti s námi. Nelze všechno změnit ze dne na den. Přál bych nám všem, aby Kutná Hora začala společnou prací nás všech vzkvétat a žít. To, že máme nové zádlažby a opravené památky, je jako mít připravený záhon. Na nás teď je zasadit ta semínka, abychom mohli za čas sklízet plody naší práce.

Čtěte také: Starosta: Změně ve vedení Kutné Hory se mohlo předejít širší koalicí

Autor: Jiří Kalát

22.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Americký astronaut českého původu Eugene Cernan v roce 2008 navštívil Českou republiku. V pozadí Cernanova vnučka Ashley.
1 10

Zemřel astronaut Eugene Cernan. Poslední muž, jenž stanul na Měsíci

Pouhé dva týdny po kolaudaci se na nové sportovní hale v České Třebové zřítila střecha.
7 11

Mohou za pád střechy lepené vazníky? Trosky haly prohledal soudní znalec

AKTUALIZOVÁNO

Turecko dopadlo Uzbeka viněného z istanbulského masakru

Istanbul - Turecká policie dopadla dnes večer uzbeckého občana, který je označován za pachatele silvestrovského masakru v istanbulském nočním klubu, jemuž padlo za oběť 39 lidí. Podle listu Daily Sabah byl Abdulgadir Mašaripov zadržen v domě svého kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát, která ho označila za pomstu za tureckou vojenskou intervenci v Sýrii.

Dokumentaristka Třeštíková: Realitu nemůžete zotročit

Po deseti letech se jedna z nejvýraznějších osobností českého dokumentu Helena Třeštíková opět vrací k Manželským etudám. Její snímek Strnadovi vstoupí 19. ledna i na plátna kin. V příběhu soužití netradiční rodiny se zrcadlí jak nevyhnutelnost změn ve světe mezilidských vztahů, tak pětatřicet let vývoje celé české společnosti.

Šéf lékáren Dr.Max: Reklama spojená s léky u nás existuje historicky

Největší tuzemská lékárenská síť Dr.Max atakuje hranici 400 poboček. Tento měsíc otevíráme lékárny v Jaroměři a Stříbře, přírůstky představují v drtivé části úplně nově zřizované provozovny, podotýká generální ředitel Daniel Horák, který se vyjádřil k dotazům čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies