VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS může dostat polibek smrti

Středočeský kraj - Regionální politici nechtěli nikterak dlouze komentovat události, které se odehrály v noci na čtvrtek v budově Úřadu vlády, a nebo o nich ještě nevěděli. V budově Úřadu vlády totiž po jednání zasahovalo komando Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

14.6.2013
SDÍLEJ:

Policista před Úřadem vlády.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Pozatýkalo několik politiků a špiček státní správy, mezi nimi byl Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, ale také pravá ruka premiéra Petra Nečase Jana Nagyová a další přední představitelé státní správy.

„Je to naprosto katastrofální stav a jediným východiskem, podle mého, je rozpuštění sněmovny," reagoval na dotaz Rakovnického deníku senátor Marcel Chládek (ČSSD). Ten navíc uvedl, že má také obavy z toho, že toto poškodí Českou republiku zvenku.

Marcel Chládek také zároveň nastínil možnou budoucnost Občanské demokratické strany, jíž se kauza zatýkání nejvíce dotýká. „Pokud se vše prokáže, tak si myslím, že v souvislosti s volebními preferencemi, je to pro stranu občanských demokratů polibek smrti," nastínil Chládek.

„Zatím žádné mimořádné jednání neplánujeme. Počkáme si pár dnů na adekvátní informace, a to i z vedení strany, poté se sejdeme a budeme jednat," řekl za občanské demokraty v Rakovníku Jaroslav Smolný. „Je zarážející, že se k tomuto nevyjádřil ihned premiér Petr Nečas," divil se Zdeněk Renc, člen středočeské organizace VV.

„Je to jedině dobře. Měl jsem obavy, že po výměně policejního prezidenta se takovéto razie a vyšetřování dít nebudou. Jsem tedy velmi šťastný, že tomu tak není, a že se v této práci pokračuje. Plně takovéto akce schvaluji," doplnil Renc.

Miloslav Kubínek, lídr komunistické strany v Rakovníku, se během čtvrtečního odpoledne nechal slyšet, že zatím o žádné policejní razii v budově Úřadu vlády neví. „Zprávy sleduji vždy až ve večerních hodinách, navíc jsem byl celý den pracovně vytížen," vysvětlil Miloslav Kubínek s tím, že je určitě dobré, že policie takovéto kauzy i nadále odkrývá.

Když politici netuší a policisté konají, je to dobré

Zaskočený a možná i trochu šokovaný ze zpráv, které ve čtvrtek 13. června od rána plnila média, byl někdejší senátor za ODS a současný místostarosta Neveklova, Karel Šebek. „Především zatím nevím, o co jde," přiznal v půl jedné odpoledne.

Podle zkušeného politika může jít v horším případě „jen" o politický boj a v tom lepším pak o ukázku řádného plnění funkce policie a státního zastupitelství. „Myslím, že v případě, že politici netuší a policisté konají, je to dobré," řekl.

Ty, které pozatýkala policie Šebek ze svého působení ve vysoké politice osobně zná. Za nejlepšího politika považuje spolustraníka Ivana Fuksu, svého času starostu Příbrami a pak i ministra zemědělství.

„Příliš mi to k němu nesedí a netuším, že by byl do něčeho namočený. Charakterově mi byl blízký. Připadá mi rovněž podivné, že byli kromě něj zatčeni i další dva členové ODS považovaní za rebely, kteří se zasazovali za čistotu politiky," dodal Karel Šebek.

Luděk Jeništa, starosta Vlašimi a ten, který nahradil Šebka v senátu, dostal první informace včera kolem poledne. „Pevně věřím, že politické podbarvení, vzhledem k tomu, že policie zatýkala mezi vysokými politiky, kauza mít nebude," míní Jeništa.

Podle něj mají policisté informace, které je k takovému zákroku opravňují. Ani Jeništa si rozhodně nemyslí, že by tak policie konala, pokud by měla například jen jediné udání či podezření.

„Určitě to, o čem zatím všichni víme jen málo, prověřují delší dobu," domnívá se senátor. „Překvapení to určitě je, ale vyvolává to ve mě i dobrý pocit, že politické zásahy nefungují a to je do budoucna dobrý signál.

Boleslavští politici chválí odvahu zatýkat také politické špičky

Policejní zásah z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády a na dalších místech ve čtvrtek zaskočil mnoho lidí i z řad politiků. Boleslavský deník oslovil vrcholné politiky vládních stran z regionu, aby se ke kauze vyjádřili.

„Zatím vím jen tolik, kolik se objevilo ve sdělovacích prostředcích. Je dobře, že se policie nebojí zasahovat i do úzkých politických špiček. Pakliže je tam něco v nepořádku, rozhodně je dobře, že policie jedná. V tuto chvíli mám ale málo informací," komentoval situaci pro Boleslavský deník Raduan Nwelati, primátor města a místopředseda regionálního sdružení ODS.

Názor sdílí i jeho spolustraník a náměstek Adolf Beznoska. „Jsem rád, že policie už pracuje napříč politickým spektrem, když je něco špatně. Jmenovaní lidé, vyjma paní Nagyové, kterou neznám, tvořili v ODS svůj vlastní tábor. Pokud skutečně provedli nějakou v uvozovkách prasárnu, pak si jistě zaslouží být potrestáni a nést následky svých činů jako kdokoliv jiný," prohlásil Beznoska.

První ohlasy z Kutnohorska: Zásah policie nás nepřekvapuje

Drama v nejvyšších patrech české politické scény ve čtvrtek poprvé okomentovalo několik politiků 
z Kutnohorska.

Jiří Havlíček, místostarosta Čáslavi: „Jak se tato událost dnes podle uveřejněných informací jeví, jde o velmi vážný problém, který bude mít zásadní dopad na fungování současné koaliční vlády. Zatýkání významných úředníků v sídle vlády a na jiných státních úřadech jen dokresluje již tak špatnou pověst vlády, u které na skandály opravdu nemáme žádnou nouzi. Osobně si myslím, že tento politický skandál by mohl zásadně přispět k pádu vlády."

Ivo Šanc, starosta Kutné Hory: „Myslím si, že je velmi dobře, že policie a státní zastupitelství postupují nekompromisně. Z informací z médií i z osobního hodnocení situace v našich politických špičkách soudím, že mezi vrcholovými politiky je několik lidí, kteří jsou zapleteni do podezřelých toků peněz. Tak ať platí pořekadlo, že „nikomu nerostou stromy do nebe". Doufám, že budou předloženy pádné důkazy, jako tomu bylo 
v případě Rath a že tyto aféry nevyšumí."

Miroslav Ptáček, starosta Červených Janovic: „Jako občan mám z toho špatný pocit, ale rozhodně nejsem překvapen. Každý člověk v republice vidí, že tam nahoře se děje mnoho špatného a nekalého. Řeknu ale na rovinu, že o tom nemám příliš informací, protože se starám o každodenní starosti obce, dnes to třeba byli zaběhnutí psi, a ti jsou pro mě důležití stejně, ne-li více než to, co se děje ve vládě. Jsem velice rád, že jsem politik komunálního stupně. Lidé vidí mou práci zblízka a nemusím také nic skrývat."

Autor: Miroslav Elsnic, Zdeněk Kellner, Redakce, Martin Vaněk

14.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dětská skupina. Ilustrační foto.
14

Dvouleté děti nejsou do školek zralé. Potřebují individuální péči

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
10 32

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Před kasárnymi zasahovala policie

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies