VYBERTE SI REGION

Povodňové nebezpečí na Mladoboleslavsku prozatím pominulo

Mladoboleslavsko - Zatímco u sousedů způsobují řeky 
a říčky katastrofální kalamitu, situace na Mladoboleslavsku se dostává do normálu, na Jizeře v Boleslavi byla zrušena povodňová pohotovost.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Velká voda na Mladoboleslavsku, červen 2013Foto: PSPA

V průběhu noci na pondělí byly otevřeny dvě ze čtyř uzavřených komunikací, a na žádném ze sledovaných míst nedošlo 
k přímému ohrožení lidských životů. Nejdramatičtější byla situace v Horkách nad Jizerou, respektive na silnici mezi Brodcemi a Horkami.  Tam totiž musela být uzavřena  silnice II/275 .

Lidé z okolí ohroženi nebyli, avšak v pondělí byly na programu zdejší střední školy závěrečné testy. „Žáci třetích ročníků učebních oborů dnes psali první část závěrečných zkoušek. Řadu z nich do školy dovezli rodiče, protože hromadná doprava na obvyklých trasách nejezdila. Ačkoliv se pár dětí zdrželo, nakonec dorazily všechny. Mezi ostatními ročníky byla ale pondělní docházka vzhledem k velké vodě nízká," líčí jedna z učitelek, Monika Měrotská.

Situace se postupně zklidňovala i na dalším exponovaném místě, kterým je silnice II/276 mezi Bakovem a Malou Bělou, i když i tady byla autobusová doprava přerušena 
a přetrvávala uzavírka. Naopak u Loukova a Mohelnice byl provoz obnoven.

V Mnichově Hradišti celou situaci rovněž pečlivě monitorovalo vedení města, podle starosty Arnošta Vajzra  od pondělního rána hladina Jizery postupně klesala. V pohotovosti tu však byli hasiči, kteří přečerpávali splašky a srážkovou vodu z povrchové kanalizace v Klášterské ulici.  Šachta tu byla uzavřena, protože hrozilo  vytopení rodinných domů vzestupem spodní hladiny vody. „Tady v Klášterské ulici budeme monitorovat situaci určitě do úterního odpoledne a možná déle, vše závisí na vývoji počasí," uvedl velitel jednotky dobrovolných hasičů Miroslav Picek.

Přímo v Mladé Boleslavi se situace během pondělního odpoledne a večera vracela do normálu, po půl páté informoval velitel městských strážníků Tomáš Kypta, že hladina Jizery klesá rychlostí 15 centimetrů za dvě hodiny, Klenice od rána zůstávala na stejném stavu.

Na velkou vodu se pro jistotu připravovali i v automobilce, ale i Škodovka si mohla odpoledne oddechnout, což potvrdil mluvčí David Šikula: „Areál technického vývoje (Česana) a Technologického centra Škoda Auto jsou v tuto chvíli mimo ohrožení. Na Jizeře v Mladé Boleslavi je vyhlášen první povodňový stupeň, stav bdělosti. Oba tyto areály jsou chráněny protipovodňovými opatřeními - Česanu chrání protipovodňová zeď, Technologické centrum stojí na pilotech a voda tudy má možnost protékat," upřesnil Šikula.

V okolních okresech je situace daleko horší, proto bylo 12 policistů vysláno na pomoc sousedům. „Vzhledem 
k povodňové situaci 
v okolí bylo vysláno dvanáct policistů 
z okresu, aby pomohli na Mělnicku," uvedl David  Schön, mluvčí mladoboleslavské policie.

Autor: Šárka Charousková

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Orbán: Nebýt Maďarska, Evropa by už byla mrtvá

Budapešť - Kdyby Maďarsko neplnilo své závazky týkající se ilegální migrace, Evropa, jak ji známe, "by už byla mrtvá". Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Lokál. Orbán v něm opět kritizoval postup Evropské komise v migrační krizi a snahu prosadit kvóty pro přerozdělení migrantů mezi země Evropské unie.

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun

Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies