VYBERTE SI REGION

Šéf věří v uzavření smlouvy o prodloužené ambulanci do konce prázdnin

Sedlčany /ROZHOVOR/ - Městská nemocnice v Sedlčanech na Příbramsku, kterou provozuje společnost Mediterra, poskytuje základní i specializovanou péči. Není divu, že o budoucnost tohoto zdravotnického zařízení, jeho úroveň a kvalitu se lidé v regionu zajímají. 

22.7.2013
SDÍLEJ:

Roman Vanžura, ředitel sedlčanské Mediterry.Foto: Marie Břeňová

Bývá také pravidelným tématem na jednání městské rady a zastupitelstva. A jak je i z rozhovoru s ředitelem nemocnice Romanem Vanžurou patrné, nejinak tomu bude v prázdninových měsících.

Vedete s radnicí jednání o zachování prodloužené ambulantní péče o víkendech a svátcích? Mediterra prý na této zdravotní službě ročně prodělává půl milionu korun. Našli jste společnou řeč?

S radnicí komunikujeme pravidelně. Scházíme se zpravidla jednou za měsíc. Na poslední schůzce jsme se dohodli, že obě strany mají zájem, aby chirurgická ambulance o víkendech i o svátcích byla i nadále. Před okamžikem jsem posílal na Městský úřad Sedlčany návrh dohody. Její obsah vychází z ústního jednání o tom, jak by prodloužená ambulance mohla dále fungovat, a to nejen letos, ale i dalších letech. Návrh nyní bude projednávat městská rada, potom zastupitelstvo. Věřím, že do konce prázdnin budeme schopni smlouvu parafovat.

Podařilo se vám uzavřít pětiletou smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ostatními zdravotními pojišťovnami. Co v horizontu těchto let z pohledu služeb a investic plánujete?

V tuto chvíli ještě jednáme s pojišťovnami o úhradách. Od ekonomiky se budou odvíjet i plány rozvoje. Mojí ambicí, stejně jako společnosti Mediterra, je, aby po pěti letech nebyla žádná pochybnost o tom, že sedlčanská nemocnice funguje a že její místo při poskytování péče v rámci regionu i Středočeského kraje je nezastupitelné. Všechny naše aktivity budou směřovat k tomu, abychom alespoň stávající rozsah poskytované péče udrželi, zvyšovali její úroveň a případně péči rozšířili o další obory a specializace.

Jaký obor nebo specializaci máte konkrétně na mysli?

Od podzimu budeme rozšiřovat kapacitu fyzioterapie a rehabilitace. Plánujeme otevřít neurologickou ambulanci. V nemocnici, jejíž součástí je oddělení následné péče i intenzivní následné péče, má určitě svoje opodstatnění. Bude poskytovat služby jak pro hospitalizované, tak ambulantní pacienty. Chceme rozvíjet fungování endoskopické ambulance. Pro poskytování preventivních vyšetření tlustého střeva má naše nemocnice od ministerstva zdravotnictví certifikát a chceme toho více využít než dosud.

Můžete o tomto preventivním vyšetření sdělit čtenářům více?

Jistě. Ministerstvo zdravotnictví podporuje, aby všichni lidé, kteří jsou v takzvané rizikové skupině – to znamená nad padesát let, absolvovali vyšetření tlustého střeva a konečníku. Česká republika je totiž v Evropě jednou ze zemí s nejvyšším výskytem rakoviny těchto orgánů. Veřejnost asi ví, že se provádí vyšetření na krvácení ve stolici. Každý člověk, u něhož je při vyšetření nález pozitivní, by měl podstoupit další vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí, zda se skutečně jedná v tlustém střevě o nádorové onemocnění. V naší nemocnici jsme schopni všechny zájemce vyšetřit. Máme na to jak vybavení, tak kapacitu i kvalifikovaný personál.

Zmínil jste oddělení rehabilitace, o které se řadu let hovoří - zda a kam ji přestěhovat nebo jestli pro ni postavit nový pavilon. Jaké jsou v tomto ohledu současné plány společnosti?

Po dohodě s radnicí mohu říci, že v průběhu tohoto nebo příštího týdne zahájíme ve stávajícím pavilonu rehabilitace drobnější rekonstrukční práce. Měly by zlepšit prostředí jak pro klienty, tak pro personál. Vybudujeme příčky, které od sebe jednotlivé ambulance oddělí a lidé se nebudou vzájemně rušit. Rekonstrukce se týká i sociálního zařízení.

A pokud jde o nový pavilon?

Na nový pavilon sice existují plány, které zajistilo město, ale investice se pohybují podle odhadů ve výši 400 milionů až jedné miliardy korun. Nedokážu v tuto chvíli proto na otázku odpovědět a nejsem k tomu ani dostatečně kompetentní.

Kolik má v současné době nemocnice zaměstnanců a kolik lůžek? Máte dost erudovaných lékařů i středního zdravotního personálu?

Nemocnice disponuje 90 lůžky, která jsou na interně, následné intenzivní péči, na oddělení následné ošetřovatelské péči, na jednotce intenzivní péče a na jednodenní chirurgii. V nemocnici pracuje zhruba 200 zaměstnanců a všechny pozice, jak v lékařském týmu, tak ve středním i nižším zdravotnickém personálu, jsou plně obsazeny. Z tohoto pohledu nemáme žádný problém.

V návaznosti na jednodenní chirurgii jste uzavřeli smlouvu o případném doléčením pacientů s Fakultní nemocnicí Na Vinohradech. Proč jste tomuto zařízení dali přednost před Oblastními nemocnicemi v Příbrami nebo v Benešově?

Smlouva s vyšším pracovištěm, která nám garantuje, že se v případě jakýchkoliv problémů můžeme na ni obrátit a pacienta tam přeložit, je vůbec základní podmínkou provozu jednodenní chirurgie. Začátkem roku jsme se proto obrátili na Oblastní nemocnici Příbram a požádali jsme ji o uzavření takovéto smlouvy. Ani po měsíčním jednání se nám nepodařilo dohodnout na finální podobě. Proto jsme v mezidobí začali jednat s Fakultní nemocnicí Na Vinohradech, která nám vyšla vstříc a smlouvu podepsala. Benešovskou nemocnicí jsme neoslovili. Měli jsme pocit, že obyvatelé regionu inklinují spíš k Příbrami a víme, že ani dopravní spojení do Benešova není ideální… Nechť se Příbramáci neurazí, pokud jde ale o vinohradskou nemocnici, má přednost v tom, že je to nemocnice vyššího typu s vyšší škálou odborných pracovišť. Nicméně spolupráci s příbramskou nemocnicí se nebráníme a naopak bychom s jejím managementem chtěli komunikovat a stát se tak přirozeným partnerem. Aby se například pacienti, kteří prodělali zákrok v Příbrami, mohli doléčit v sedlčanské nemocnici a naopak.

Co je podle vás předností sedlčanské nemocnice a v čem naopak „pokulhává"?

Jak jsem tuto nemocnici poznal a podle mnoha ohlasů, které dostávám od pacientů, jde o přívětivé zdravotnické zařízení. Lidé sami v dopisech uvádí, že přístup k pacientům je velmi vstřícný, lidský. Je to dáno i tím, že se personál díky nízké fluktuaci vzájemně zná. Zná i mnohé pacienty. Všichni se k sobě chovají velmi hezky. A kde nás tlačí bota? Pokud jde o medicínské záležitosti, tak žádnou významnější slabinu nemáme. Jiné je to s prostorovými potřebami, které nejsou ideální a určitě budeme pokračovat v jednání, co dál - zda je do budoucna schůdnější rekonstrukce nebo přístavba.

Chcete něco dodat?

Chtěl bych všechny obyvatele Sedlčanska a Příbramska ujistil o tom, že sedlčanská nemocnice funguje, je plně personálně i technicky vybavená. Rád bych zdůraznil, že není důvod k obavám pokud jde o jednodenní chirurgii. Připouštím, že je to možná trochu nešťastný název. Chtěl bych ale vysvětlit, že jednodenní chirurgie je ve světě moderním trendem. Pacientům, u nichž to jejich zdravotní stav a typ zákroku dovolí, to umožňuje být brzy mezi svými blízkými. Pacientům, kde jejich stav vyžaduje delší hospitalizaci, tak jim ji samozřejmě poskytneme. V žádném případě je neposíláme do domácí péče předčasně. V jednodenní chirurgii tedy jde o snahu co nejvíce zkrátit moderními metodami pobyt v nemocničním prostředí, ale v žádném případě se tak neděje na úkor bezpečnosti a zdraví pacientů.

Radní smlouvu doporučují k podpisuČlenové městské rady v Sedlčanech projednali ve středu 17. července (po rozhovoru s ředitelem Mediterry Romanem Vanžurou) návrh smlouvy o zajištění prodloužené doby chirurgické ambulance společností Mediterra. Doporučují zastupitelstvu, které se sejde 19. srpna, aby ji schválilo. Město by tak ročně přispívalo ze svého rozpočtu částkou 200 tisíc korun s tím, že služby budou zajišťovány ve stávajícím rozsahu - o víkendech a svátcích od 7 do 19 hodin.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
12 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Pavel Ploc a Adam Malysz
1 14

Harrachov i Ploc říkají ano olympiádě

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

DVA POHLEDY: Máme se bát, že skončíme v rakvích z papíru?

Komunistům se sice na chvíli podařilo odsunout schvalování novely zákona o pohřebnictví, ale v pátek v parlamentu dostala další šanci a prošla prvním čtením. Nyní ji posoudí sněmovní výbory. Pokud projde celým schvalovacím procesem, měla by nakonec zakazovat používání těch nejlevnějších papírových rakví. Také zavede nový trestný čin hanobení lidských pozůstatků a podnikatelé v pohřebnictví budou muset složit praktické zkoušky. 

V zasypaném hotelu v Itálii jsou vzduchové kapsy, v nichž mohou být živí

V hotelu zavaleném lavinou ve střední Itálii jsou vzduchové kapsy. Záchranáři dnes sdělili, že pod troskami mohou být stále živí lidé. Lavina se na hotel zřítila ve středu, záchranářské týmy dosud vyprostily 11 živých lidí a pět mrtvých. Stále se pohřešuje 23 osob. Podle italských médií se z hotelu 24 hodin neozvaly žádné hlasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies