VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf věří v uzavření smlouvy o prodloužené ambulanci do konce prázdnin

Sedlčany /ROZHOVOR/ - Městská nemocnice v Sedlčanech na Příbramsku, kterou provozuje společnost Mediterra, poskytuje základní i specializovanou péči. Není divu, že o budoucnost tohoto zdravotnického zařízení, jeho úroveň a kvalitu se lidé v regionu zajímají. 

22.7.2013
SDÍLEJ:

Roman Vanžura, ředitel sedlčanské Mediterry.Foto: Marie Břeňová

Bývá také pravidelným tématem na jednání městské rady a zastupitelstva. A jak je i z rozhovoru s ředitelem nemocnice Romanem Vanžurou patrné, nejinak tomu bude v prázdninových měsících.

Vedete s radnicí jednání o zachování prodloužené ambulantní péče o víkendech a svátcích? Mediterra prý na této zdravotní službě ročně prodělává půl milionu korun. Našli jste společnou řeč?

S radnicí komunikujeme pravidelně. Scházíme se zpravidla jednou za měsíc. Na poslední schůzce jsme se dohodli, že obě strany mají zájem, aby chirurgická ambulance o víkendech i o svátcích byla i nadále. Před okamžikem jsem posílal na Městský úřad Sedlčany návrh dohody. Její obsah vychází z ústního jednání o tom, jak by prodloužená ambulance mohla dále fungovat, a to nejen letos, ale i dalších letech. Návrh nyní bude projednávat městská rada, potom zastupitelstvo. Věřím, že do konce prázdnin budeme schopni smlouvu parafovat.

Podařilo se vám uzavřít pětiletou smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ostatními zdravotními pojišťovnami. Co v horizontu těchto let z pohledu služeb a investic plánujete?

V tuto chvíli ještě jednáme s pojišťovnami o úhradách. Od ekonomiky se budou odvíjet i plány rozvoje. Mojí ambicí, stejně jako společnosti Mediterra, je, aby po pěti letech nebyla žádná pochybnost o tom, že sedlčanská nemocnice funguje a že její místo při poskytování péče v rámci regionu i Středočeského kraje je nezastupitelné. Všechny naše aktivity budou směřovat k tomu, abychom alespoň stávající rozsah poskytované péče udrželi, zvyšovali její úroveň a případně péči rozšířili o další obory a specializace.

Jaký obor nebo specializaci máte konkrétně na mysli?

Od podzimu budeme rozšiřovat kapacitu fyzioterapie a rehabilitace. Plánujeme otevřít neurologickou ambulanci. V nemocnici, jejíž součástí je oddělení následné péče i intenzivní následné péče, má určitě svoje opodstatnění. Bude poskytovat služby jak pro hospitalizované, tak ambulantní pacienty. Chceme rozvíjet fungování endoskopické ambulance. Pro poskytování preventivních vyšetření tlustého střeva má naše nemocnice od ministerstva zdravotnictví certifikát a chceme toho více využít než dosud.

Můžete o tomto preventivním vyšetření sdělit čtenářům více?

Jistě. Ministerstvo zdravotnictví podporuje, aby všichni lidé, kteří jsou v takzvané rizikové skupině – to znamená nad padesát let, absolvovali vyšetření tlustého střeva a konečníku. Česká republika je totiž v Evropě jednou ze zemí s nejvyšším výskytem rakoviny těchto orgánů. Veřejnost asi ví, že se provádí vyšetření na krvácení ve stolici. Každý člověk, u něhož je při vyšetření nález pozitivní, by měl podstoupit další vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí, zda se skutečně jedná v tlustém střevě o nádorové onemocnění. V naší nemocnici jsme schopni všechny zájemce vyšetřit. Máme na to jak vybavení, tak kapacitu i kvalifikovaný personál.

Zmínil jste oddělení rehabilitace, o které se řadu let hovoří - zda a kam ji přestěhovat nebo jestli pro ni postavit nový pavilon. Jaké jsou v tomto ohledu současné plány společnosti?

Po dohodě s radnicí mohu říci, že v průběhu tohoto nebo příštího týdne zahájíme ve stávajícím pavilonu rehabilitace drobnější rekonstrukční práce. Měly by zlepšit prostředí jak pro klienty, tak pro personál. Vybudujeme příčky, které od sebe jednotlivé ambulance oddělí a lidé se nebudou vzájemně rušit. Rekonstrukce se týká i sociálního zařízení.

A pokud jde o nový pavilon?

Na nový pavilon sice existují plány, které zajistilo město, ale investice se pohybují podle odhadů ve výši 400 milionů až jedné miliardy korun. Nedokážu v tuto chvíli proto na otázku odpovědět a nejsem k tomu ani dostatečně kompetentní.

Kolik má v současné době nemocnice zaměstnanců a kolik lůžek? Máte dost erudovaných lékařů i středního zdravotního personálu?

Nemocnice disponuje 90 lůžky, která jsou na interně, následné intenzivní péči, na oddělení následné ošetřovatelské péči, na jednotce intenzivní péče a na jednodenní chirurgii. V nemocnici pracuje zhruba 200 zaměstnanců a všechny pozice, jak v lékařském týmu, tak ve středním i nižším zdravotnickém personálu, jsou plně obsazeny. Z tohoto pohledu nemáme žádný problém.

V návaznosti na jednodenní chirurgii jste uzavřeli smlouvu o případném doléčením pacientů s Fakultní nemocnicí Na Vinohradech. Proč jste tomuto zařízení dali přednost před Oblastními nemocnicemi v Příbrami nebo v Benešově?

Smlouva s vyšším pracovištěm, která nám garantuje, že se v případě jakýchkoliv problémů můžeme na ni obrátit a pacienta tam přeložit, je vůbec základní podmínkou provozu jednodenní chirurgie. Začátkem roku jsme se proto obrátili na Oblastní nemocnici Příbram a požádali jsme ji o uzavření takovéto smlouvy. Ani po měsíčním jednání se nám nepodařilo dohodnout na finální podobě. Proto jsme v mezidobí začali jednat s Fakultní nemocnicí Na Vinohradech, která nám vyšla vstříc a smlouvu podepsala. Benešovskou nemocnicí jsme neoslovili. Měli jsme pocit, že obyvatelé regionu inklinují spíš k Příbrami a víme, že ani dopravní spojení do Benešova není ideální… Nechť se Příbramáci neurazí, pokud jde ale o vinohradskou nemocnici, má přednost v tom, že je to nemocnice vyššího typu s vyšší škálou odborných pracovišť. Nicméně spolupráci s příbramskou nemocnicí se nebráníme a naopak bychom s jejím managementem chtěli komunikovat a stát se tak přirozeným partnerem. Aby se například pacienti, kteří prodělali zákrok v Příbrami, mohli doléčit v sedlčanské nemocnici a naopak.

Co je podle vás předností sedlčanské nemocnice a v čem naopak „pokulhává"?

Jak jsem tuto nemocnici poznal a podle mnoha ohlasů, které dostávám od pacientů, jde o přívětivé zdravotnické zařízení. Lidé sami v dopisech uvádí, že přístup k pacientům je velmi vstřícný, lidský. Je to dáno i tím, že se personál díky nízké fluktuaci vzájemně zná. Zná i mnohé pacienty. Všichni se k sobě chovají velmi hezky. A kde nás tlačí bota? Pokud jde o medicínské záležitosti, tak žádnou významnější slabinu nemáme. Jiné je to s prostorovými potřebami, které nejsou ideální a určitě budeme pokračovat v jednání, co dál - zda je do budoucna schůdnější rekonstrukce nebo přístavba.

Chcete něco dodat?

Chtěl bych všechny obyvatele Sedlčanska a Příbramska ujistil o tom, že sedlčanská nemocnice funguje, je plně personálně i technicky vybavená. Rád bych zdůraznil, že není důvod k obavám pokud jde o jednodenní chirurgii. Připouštím, že je to možná trochu nešťastný název. Chtěl bych ale vysvětlit, že jednodenní chirurgie je ve světě moderním trendem. Pacientům, u nichž to jejich zdravotní stav a typ zákroku dovolí, to umožňuje být brzy mezi svými blízkými. Pacientům, kde jejich stav vyžaduje delší hospitalizaci, tak jim ji samozřejmě poskytneme. V žádném případě je neposíláme do domácí péče předčasně. V jednodenní chirurgii tedy jde o snahu co nejvíce zkrátit moderními metodami pobyt v nemocničním prostředí, ale v žádném případě se tak neděje na úkor bezpečnosti a zdraví pacientů.

Radní smlouvu doporučují k podpisuČlenové městské rady v Sedlčanech projednali ve středu 17. července (po rozhovoru s ředitelem Mediterry Romanem Vanžurou) návrh smlouvy o zajištění prodloužené doby chirurgické ambulance společností Mediterra. Doporučují zastupitelstvu, které se sejde 19. srpna, aby ji schválilo. Město by tak ročně přispívalo ze svého rozpočtu částkou 200 tisíc korun s tím, že služby budou zajišťovány ve stávajícím rozsahu - o víkendech a svátcích od 7 do 19 hodin.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
26 10

Vláda projedná sloučení tarifů, někteří lidé by se dočkali zvýšení platu

Prezident Miloš Zeman.
18 16

Zemanova návštěva USA se odkládá. Kvůli krizi s KLDR, řekl Kmoníček

Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

Co je moc, to je moc. Krajskému soudu v Ostravě došla trpělivost s někdejším kandidátem na prezidenta republiky a kanadským podnikatelem českého původu Jiřím Včelařem Kotasem (64 let). Ten jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů světoznámých malířů.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D1: zemřel řidič dodávky, za tragédii může stojící kolona

Brno /FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna museli z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dopravu se podařilo uvolnit až krátce před půl sedmou večer. „Kolony se začínají pomalu rozjíždět," informovala mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Kejval podepsal přihlášku na OH do Pchjongčchangu. Úspěch popřál i Zeman

Povinná formalita je splněna. Přesně 289 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu podepsali prezident Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval oficiální přihlášku českého týmu. Ta i podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jsou podmínkou k účasti sportovců v Jižní Koreji.

Seznam významných dnů se zřejmě rozšíří. O dva týkající se světové války

Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Doplnění zákona o státních svátcích dnes schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies