VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální začleňování je pro středočeská města důležité

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Slaný, Kralupy nad Vltavou, Příbram, Štětí, Mělník a Kolín. Šest středočeských měst v minulosti využilo, či právě využívá podpory Agentury pro sociální začleňování. Města se spolu s agenturou snaží hledat řešení problémů lidí, kteří se dlouhodobě ocitli v sociálně nepříznivé situaci. Jednou 
z možností je i podpora zaměstnanosti.

7.2.2015 2
SDÍLEJ:

Veřejná služba vykonává ve městech především úklidové práce. Ilustrační foto.Foto: Archiv

Agentura pro sociální začleňování- patří pod Úřad vlády a ministra pro lidská práva

- vznikla v roce 2008
- v roce 2014 působila ve 26 městech v celé republice

- spolupráce s městy je omezena na tři roky

- podporuje terénní programy, komunitní práci, prostupné bydlení, integrační sociální podniky, pojetí práce policie jako služby veřejnosti, asistenty pedagoga, podmínku zaměstnání deseti procent dlouhodobě nezaměstnaných ve veřejných zakázkách a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi 

„Často řešíme, že lidé jsou nezaměstnaní. Po delší době bez místa ztrácí pracovní návyky, nebo mají nízkou kvalifikaci a na pracovní místa se kvůli nedostatečnému vzdělání nedostanou," vysvětlil Václav Zeman, pracovník agentury pro média. V místech, kde je sociální vyloučení koncentrované, se proto agentura ve spolupráci s radnicemi snaží vytvořit propracovanější a dlouhodobější systém, aby se lidé k práci dostali. A zároveň aby si ji dokázali udržet.

Zapojení měst 
do projektu

Pro spolupráci s agenturou se můžou starostové měst čelící problémům přihlásit do výběrového řízení. Po dobu tří let pak pracovníci agentury pomáhají místním připravit strategický plán začleňování. Nabízí různé tipy, jak řešit problémy v nezaměstnanosti nebo vzdělávání. Pomáhají i hledat peníze na navržená řešení.

„Chceme, aby fungovala součinnost úřadu práce, samotného města, sociálních pracovníků a místních neziskových organizací. V oblasti zaměstnanosti je nejucelenějším řešením takzvaný systém prostupného zaměstnávání založený na několika stupních," popsal Václav Zeman.

V první fázi se lidem nabízí možnost krátkodobého zaměstnání. Úřady práce nabízí aktivizační práci na dohody. Na ni navazuje druhá část, kterou tvoří veřejně prospěšné práce. Ty můžou nabízet obce nebo příspěvkové organizace města, například technické služby, školy a podobně. Když město zřídí tuto pozici, dostane na ni příspěvek z úřadu práce. Obec tím sníží nezaměstnanost a ještě dostává dotaci.

„Vůle k tomu je, ale nevzniká jich dost. Snažíme se, aby lidé v této práci nezůstali na dlouho. Nechceme, aby to pro ně byla konečná, ale tak na půl roku. Je to přestupní krok do navazujícího zaměstnání," objasnil Václav Zeman.

Třetím stupněm je běžná pozice na pracovním trhu. Agentura může oslovit i soukromé podniky, aby vyhradily pozici pro člověka, který vzejde z jejich systému. Zaručují, že daný pracovník se už osvědčil a ukázal, že 
v práci funguje. „Zavedení tohoto systému nabídneme městům Slaný, Příbram a Kralupy nad Vltavou, se kterými jsme začali spolupracovat v loňském roce. Na Mělnicku a v Kolíně se systém nepodařilo plně nastavit, spíše jen dílčí části. Města zaměstnala pár lidí na veřejně prospěšných pracích, ale nezavedla celý systém," sdělil Václav Zeman.

Sociální podniky nejen pro postižené

Další variantou podpory zaměstnanosti jsou sociální podniky. „Dlouhou dobu bylo sociální podnikání spojováno převážně se zaměstnáváním zdravotně postižených lidí. Šlo například o vyhrazená pracovní místa či chráněné dílny. V zahraničí se ukázalo, že sociální podniky se můžou zaměřit i na lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo mají sociální znevýhodnění. A jejich zaměření může být velmi pestré," řekl Václav Zeman.

Sociálních firem začalo přibývat. Ve Středočeském kraji je jich registrováno devatenáct. Neziskové organizace či běžní podnikatelé zakládají integrační sociální podniky, jejichž znakem je, že část zisku investují do rozvoje svých zaměstnanců, kteří si 
v nich můžou obnovovat či rozvíjet své pracovní návyky. Můžou tak získat trvalé zaměstnání, nebo se připravovat ke vstupu na volný trh práce.

Jedním z takových příkladů je pila u Kutné Hory, která zaměstnává lidi z ubytoven. Ve firmě pracuje pět lidí na pile a pět lidí upravuje zeleň po městě. Podnik je tak úspěšný, že si do budoucna plánuje nezávislost na dotacích. Zaměstnancům je přes padesát let, nejsou kvalifikovaní, většina byla dlouhodobě registrovaná na úřadu práce a bydliště mají na ubytovnách. Kromě oblastní charity spolupracuje pila s městem, městskými lesy a dalšími organizacemi.

Firmy můžou žádat stát o dotace

„Snažíme se podporovat, aby sociální podniky zakládaly neziskové organizace a na založení se podílelo město nebo soukromé společnosti. Ministerstvo pro místní rozvoj na to dává dotaci, ale žádá si to velkou administrativu. Žadatel musí napsat podrobný podnikatelský plán a musí mít zjištěno, že v daném segmentu není převis nabídky, protože podstatou sociálních podniků je prodej služeb nebo výrobků, které si někdo koupí. Pokud se to povede, je to dobré, protože dostanou peníze, které můžou vést k rozvoji firmy," vysvětlil a upřesnil Václav Zeman.

Dalším příkladem sociálních podniků v kraji je například Dobré dílo z Berouna, které se zabývá praním prádla, žehlením, stavebními nebo zahradnickými pracemi. V Mateřské škole Ekolandia 
v Brandýse nad Labem zase vaří mladí dospělí, kteří opouštějí dětské domovy. 
V Kolíně sdružení Prostor vytváří komunitární programy, v nichž nabízí lidem rekvalifikační kurzy. Nedávno založili firmu Social Trade, která ve spolupráci s úřadem práce nabírá nezaměstnané lidi a používá systém prostupné práce.

Podobný je projekt Sociální města 2020, na kterém spolupracovala i Agentura pro sociální začleňování. Mezi deseti českými městy se do něho zapojila i Kutná Hora, která k danému tématu pořádala mezinárodní workshop.

V Kutné Hoře aktuálně plánují otevřít sociální podnik Duhová jídelna, který bude nabízet přípravu, prodej a rozvoz obědů. Cílem je pomoci lidem v nouzi, posílit dobrovolnictví a práci v týmu. Jídelna, kterou bude provozovat oblastní charita, zaměstná deset lidí. Celkové náklady na založení budou 4,3 milionu korun a provoz bude stát měsíčně 320 tisíc korun. Peníze na něho chtějí získat z evropských fondů.

V Kolíně nabídnou více prospěšných prací

Mluvčí Kolína Jiřina HolubováOdborný pracovník 
z Agentury pro sociální začleňování působil v Kolíně od června 2011 do června 2014. Za tu dobu se podařilo zajistit financování sociálních služeb, zřízení pozice školních psychologů nebo zavést Záslužný systém bydlení mimo lokalitu. Podle mluvčí Kolína Jiřiny Holubové byla pro Kolín spolupráce velmi obohacující.

Jak hodnotíte spolupráci 
s pracovníky Agentury?

Spolupráce s Agenturou a jejími pracovníky se nesla na profesionální a korektní úrovni. Během naší dlouhodobé spolupráce jsme našli spoustu styčných bodů, ve kterých jsme využili zkušenosti Agentury v oblasti sociálního začleňování. Samozřejmě se objevila také témata, ve kterých se nám nepodařilo najít konsensus. To však považujeme za standardní a obohacující pro všechny členy platformy.

Které projekty díky spolupráci vznikly?

Mezi základní věci můžeme zařadit projekt Chci zůstat ve škole, který byl zaměřen na vznik školních psychologů a speciálních pedagogů. Vzhledem ke spokojenosti škol a žáků pokračuje v jeho realizaci od letošního roku z vlastních zdrojů. Zajímavou oblastí je společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek, které jsme například využili při rekonstrukci prostor pro sociální služby v Zengrově ulici. 
V oblasti bydlení jsme zavedli takzvaný záslužný systém bydlení a rozšířili jsme komunikaci mezi příslušnými odbory úřadu, které se zabývají bydlením.

Proč jste se rozhodli nevyužít celý systém prostupného zaměstnávání?

V současné chvíli metodu prostupného zaměstnávání uplatňujeme v rámci projektu Sociální služby v Kolíně. A to formou Programu získávání základních sociálních a profesních dovedností. To znamená, že klient projde vzdělávacími semináři, poté postupuje na aktivizační pracovní příležitosti, dále na veřejně prospěšné práce a v rámci posledně jmenované fáze si s podporou pracovníků Programu intenzivně shání pracovní poměr. V současné chvíli spatřujeme první úspěchy tohoto opatření.

Pokračujete dále v nabízení veřejně prospěšných prací?

Veřejně prospěšné práce nabízelo město samostatně bez podpory Agentury. V letošním roce bude nabídnuta tato forma zaměstnání přibližně dvaceti osobám. Oproti roku 2014 tak tím dochází k navýšení.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Uber. Ilustrační foto.

Olomoucký vrchní soud zrušil předběžné opatření. Uber v Brně může jezdit

Antonín Panenka.
9

Český fotbal? Situace není dobrá, říká Antonín Panenka

AUTOMIX.CZ

Teď umřu... Richard Hammond se konečně vyjádřil k nehodě, co přesně se stalo?

Jsou to už více než dva týdny, co moderátor Richard Hammond ošklivě boural ve Švýcarsku s elektromobilem Rimac Concept One. Na konci vrchařské trati vyletěl ze silnice, a urazil 300 metrů dolů z kopce, než se auto zastavilo a shořelo.

Brusel udělil Googlu rekordní pokutu, gigant musí zaplatit 63 miliard

Evropská komise potrestala americký internetový gigant za zneužití dominantního postavení na trhu. Google musí zaplatit rekordní pokutu ve výši 2,42 miliardy eur (63,6 miliard korun) za to, že ve svém vyhledávači blokoval produkty konkurečních firem. Jednalo se o služby spojené s porovnáváním obchodních nabídek.  

Masakru v Srebrenici napomohli nizozemští vojáci, rozhodl soud

/VIDEO/ Bosenská Srebrenica je synonymem genocidy. V červenci 1995 zde srbské jednotky povraždilly 300 bosenských muslimů, čemuž svou pasivitou napomohly nizozemské „modré přilby". Krutou chybu Nizozemců dnes potvrdil odvolací soud v Haagu, rodinám obětí bude přiznáno odškodné.

Konec sporné výstavy? Radnice má „v rukávu" právní posudek

Spor o expozici Body The Exhibition vystavující mrtvá těla spěje k rozuzlení. Vedení Prahy 7 získalo právní analýzu, která by mohla přesvědčit policii o nevhodnosti výstavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies