Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeši vévodili anketě Hasič roku díky zvládnutí povodní

Střední Čechy - Hasiči v metropoli i jejím širším okolí jsou úžasní. Tečka. Takhle to prostě je, ať zrovna hoří, dojde k nehodě nebo se přižene velká voda. Jistě by se na tom shodli nejen ti, jimž posádky aut jezdících většinou v červeném provedení pomáhaly v krizových chvílích, ale určitě vy přikyvovali i jejich blízcí.

16.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 16.4.2014
SDÍLEJ:

Hasič roku 2013: Jan Hadrbolec (vlevo).Foto: HZS Středočeského kraje

Potvrzují to ale také výsledky celorepublikové ankety Hasič roku 2013, vyhlašované již popáté. Do TOP Hotelu Praha na Chodově, který se v úterý stal dějištěm této slavnosti uspořádané i za účasti ministra vnitra Milana Chovance, si prestižní ocenění přijeli převzít i mnozí takřka domácí.

Však se také ředitel středočeských hasičů Miloslav Svatoš dmul pýchou. „Byl to velice příjemný pocit slyšet v nabitém sále tolikrát jméno z našeho sboru," svěřil se krátce po vyhlášení výsledků.

Obrovské nasazení

Hasičem roku se stal Jan Hadrbolec, velitel stanice z Mělníka. I když - tohle zařazení není tak docela přesné, připomněla ve středu Lenka Kostková z centrály středočeských hasičů. „V současné době působí jako ředitel mladoboleslavského územního odboru Hasičského záchranného sboru ČR," poznamenala.

V anketě hodnotící loňské zásluhy a příkladnou práci v roce 2013 ale byla připomínána činnost plukovníka Hadrbolce související s Mělníkem. Prvenství v anketě spojené s oceněním Hasič roku získal především za osobní nasazení spojené se zvládáním koordinace činnosti hasičů na Mělnicku při záchraně lidských životů v počáteční fázi červnových povodní - načež se v následujících dnech podílel na řízení likvidačních prací a na rychlém odstraňování škod v zaplavených obcích.

O tom, že v jeho případě nešlo o náhodu, svědčí i ohlédnutí do minulosti. „Jan Hadrbolec získal už třetí místo v prvním ročníku ankety v kategorii Velitel roku 2009," připomněl Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.

Šlo o životy

Třetí příčka v kategorii Hasič roku patří hned dvěma mužům z Prahy - potápěčům Ondřeji Línkovi a Martinu Pilátovi. Ti se vyznamenali při záchraně života muži, který spadl do nečekaně dravé Rokytky, uvedla Nicole Zaoralová z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

„Martin Pilát pro tonoucího doplaval a s pomocí lana, které ze břehu tahal Ondřej Línek, dokázali muže přes silný proud dostat do bezpečí - a tak mu zachránit život," přiblížila Zaoralová hrdinství, které popsáno několika slovy vypadá docela jednoduše; kdo to nenažil, těžko pochopí, o jak dramatické momenty se jednalo.

O život v rozvodněné řece šlo nejen zachraňovanému, ale i zachráncům! Ne náhodou připomněl ministr vnitra Milan Chovanec: „Být hasičem nebo policistou je jedním z mála povolání nebo spíše poslání, u nichž si ráno, když odcházíte do práce, nejste jistí tím, zda se z ní živí a zdraví i vrátíte."

Třetí místo získali pražští hasiči také v kategorii Zásah roku. Pomyslný bronz se stal oceněním jejich zásahu při výbuchu plynu unikajícího z potrubí pod chodníkem v Divadelní ulici v Praze. Exploze to 29. dubna byla vpravdě děsivá a jen šťastnou shodou okolností neskončila vážnější tragédií. Zranění tehdy utrpělo 43 lidí, 230 osob muselo výt evakuováno a výbuch napáchal značné hmotné škody; mimo jiné poničil osm obytných domů.

Rozhodnost a klid

Prvenství získali Středočeši v kategorii Velitel nebo vedoucí roku, a to zásluhou Petra Chalupníka, vedoucího integrovaného záchranného systému a služeb krajského ředitelství v Kladně. Také on si ocenění zasloužil svým přístupem k řešení povodňové situace. „Enormní fyzické nasazení, rozhodnost a profesionalita - a to během celého trvání povodně," připomněla Zaoralová, co je v jeho případě třeba podtrhnout především.

Chalupníkovo snažení napomohlo úsilí směřujícímu k záchraně životů a majetku především vytvořením podmínek pro činnost dalších, přímo zasahujících hasičů. Krizový štáb, koordinující záchranné a likvidační práce, tehdy na Mělnicku soustředil přes tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů! Bylo třeba nejen koordinovat jejich působení, ale také zajistit ubytování, stravování…

Triumf patří Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje i v kategorii Občanský zaměstnanec roku 2013. Titul získal někdejší voják se zkušeností s prací v armádních záchranných útvarech Jiljí Gloser za osobní přínos při likvidaci následků povodní, kdy působil jako vedoucí směny stálé pracovní skupiny krizového štábu.

První místo je oceněním nejen jeho přístupu, nasazení, odborných znalostí a všeobecného přehledu, ale také klidu a rozvahy v jednání. Tohle všechno mělo dopady i na ostatní členy štábu – a pomohlo při poskytování podpory jak zasahujícím jednotkám, tak i členům samospráv postižených obcí a přímo občanům.

Týmový kolektiv

Pro změnu v Praze zůstala cena za prvenství v kategorii Nejlepší kolektiv. Získal ji tým 17 leteckých a lezeckých záchranářů ze směny „A" Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, zasahujících nejen na území metropole, ale i ve středních Čechách.

Při předávání ocenění za přítomnosti generálního ředitele republikových hasičů Drahoslava Ryby zaznělo, že kolektiv dlouhodobě prokazuje souhru všech svých členů a při zásazích projevuje vysokou profesionalitu. I v jejich případě se jejich připravenost k účinným zásahům osvědčila i v době povodní.

Spolupráce s kolegy

Pochlubit se Středočeši mohou i úspěchem mezi Projekty roku. „Preventivně výchovný a vzdělávací projekt pro mateřské školy s názvem Včas umět a znát je napořád získal druhé místo - a při té příležitosti mohu připomenout, že 30. dubna budeme ve Slaném otevírat učebnu," poznamenala Kostková. P

rojekt má pomáhat pedagogům učit předškolní děti rozpoznat nebezpečí a umět se chránit - a vůbec děti vhodnou formou informovat o ochraně zdraví, životů, majetku i životního prostředí.

Cenu přebírali karlovarští hasiči společně se zástupci Asociace Záchranný kruh, kteří na projektu spolupracovali - a oceněnou členkou týmu je i koordinátorka preventivně výchovné činnosti HZS Středočeského kraje Jena Kolářová.

Potlesk pro mládíAnketu Hasič roku zástupci středních Čech i Prahy ovládli doslova napříč kategoriemi. A sluší se připomenout, že vycházející hvězdy z těchto regionů sklízely potlesk i ve společensko-kulturní části programu slavnostního odpoledne v TOP Hotelu Praha. O hudební doprovod se postaral Betty Lee quartet, projekt zpěvačky Alžběty Pourové známé z finálových kol soutěže ČeskoSlovensko má talent - a v roli nastupující generace hasičů se již tradičně představili Maxíci z dobrovolného sboru v Brandýse nad Labem na Praze-východ.

Autor: Milan Holakovský

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Libye.
7

Stovky těl bojovníků Islámského státu čekají na repatriaci z Libye

Ilustrační foto
18

Do půlky srpna má být mírně chladněji a deštivěji, než je zvykem

Na hranici možného: 3,5 tisíce kilometrů „čtyřicítkou“

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejrychleji v historii zvládl Tour de France Lance Armstrong. Jenže dopoval.

Walesa podpořil Poláky demonstrující proti soudní reformě

Někdejší disident a pozdější polský prezident Lech Walesa se přidal k demonstrantům, kteří v Polsku protestují proti reorganizaci Nejvyššího soudu podle návrhu vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Upozornila na to ČT24. 

Chlapce v Třinci zasáhl blesk

Patnáctiletý chlapec byl v sobotu večer zasažen bleskem během bouřky na ulici v Třinci. Záchranářům se ho ale podařilo oživit.

AKTUALIZOVÁNO

Čtvrté děťátko z plzeňského babyboxu dostalo jméno Pavel, páté Luděk

 Tři hodiny po sobě objevili na Denisově nábřeží dva novorozence. Možná to jsou dvojčata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení