Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeši vévodili anketě Hasič roku díky zvládnutí povodní

Střední Čechy - Hasiči v metropoli i jejím širším okolí jsou úžasní. Tečka. Takhle to prostě je, ať zrovna hoří, dojde k nehodě nebo se přižene velká voda. Jistě by se na tom shodli nejen ti, jimž posádky aut jezdících většinou v červeném provedení pomáhaly v krizových chvílích, ale určitě vy přikyvovali i jejich blízcí.

16.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 16.4.2014
SDÍLEJ:

Hasič roku 2013: Jan Hadrbolec (vlevo).Foto: HZS Středočeského kraje

Potvrzují to ale také výsledky celorepublikové ankety Hasič roku 2013, vyhlašované již popáté. Do TOP Hotelu Praha na Chodově, který se v úterý stal dějištěm této slavnosti uspořádané i za účasti ministra vnitra Milana Chovance, si prestižní ocenění přijeli převzít i mnozí takřka domácí.

Však se také ředitel středočeských hasičů Miloslav Svatoš dmul pýchou. „Byl to velice příjemný pocit slyšet v nabitém sále tolikrát jméno z našeho sboru," svěřil se krátce po vyhlášení výsledků.

Obrovské nasazení

Hasičem roku se stal Jan Hadrbolec, velitel stanice z Mělníka. I když - tohle zařazení není tak docela přesné, připomněla ve středu Lenka Kostková z centrály středočeských hasičů. „V současné době působí jako ředitel mladoboleslavského územního odboru Hasičského záchranného sboru ČR," poznamenala.

V anketě hodnotící loňské zásluhy a příkladnou práci v roce 2013 ale byla připomínána činnost plukovníka Hadrbolce související s Mělníkem. Prvenství v anketě spojené s oceněním Hasič roku získal především za osobní nasazení spojené se zvládáním koordinace činnosti hasičů na Mělnicku při záchraně lidských životů v počáteční fázi červnových povodní - načež se v následujících dnech podílel na řízení likvidačních prací a na rychlém odstraňování škod v zaplavených obcích.

O tom, že v jeho případě nešlo o náhodu, svědčí i ohlédnutí do minulosti. „Jan Hadrbolec získal už třetí místo v prvním ročníku ankety v kategorii Velitel roku 2009," připomněl Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.

Šlo o životy

Třetí příčka v kategorii Hasič roku patří hned dvěma mužům z Prahy - potápěčům Ondřeji Línkovi a Martinu Pilátovi. Ti se vyznamenali při záchraně života muži, který spadl do nečekaně dravé Rokytky, uvedla Nicole Zaoralová z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

„Martin Pilát pro tonoucího doplaval a s pomocí lana, které ze břehu tahal Ondřej Línek, dokázali muže přes silný proud dostat do bezpečí - a tak mu zachránit život," přiblížila Zaoralová hrdinství, které popsáno několika slovy vypadá docela jednoduše; kdo to nenažil, těžko pochopí, o jak dramatické momenty se jednalo.

O život v rozvodněné řece šlo nejen zachraňovanému, ale i zachráncům! Ne náhodou připomněl ministr vnitra Milan Chovanec: „Být hasičem nebo policistou je jedním z mála povolání nebo spíše poslání, u nichž si ráno, když odcházíte do práce, nejste jistí tím, zda se z ní živí a zdraví i vrátíte."

Třetí místo získali pražští hasiči také v kategorii Zásah roku. Pomyslný bronz se stal oceněním jejich zásahu při výbuchu plynu unikajícího z potrubí pod chodníkem v Divadelní ulici v Praze. Exploze to 29. dubna byla vpravdě děsivá a jen šťastnou shodou okolností neskončila vážnější tragédií. Zranění tehdy utrpělo 43 lidí, 230 osob muselo výt evakuováno a výbuch napáchal značné hmotné škody; mimo jiné poničil osm obytných domů.

Rozhodnost a klid

Prvenství získali Středočeši v kategorii Velitel nebo vedoucí roku, a to zásluhou Petra Chalupníka, vedoucího integrovaného záchranného systému a služeb krajského ředitelství v Kladně. Také on si ocenění zasloužil svým přístupem k řešení povodňové situace. „Enormní fyzické nasazení, rozhodnost a profesionalita - a to během celého trvání povodně," připomněla Zaoralová, co je v jeho případě třeba podtrhnout především.

Chalupníkovo snažení napomohlo úsilí směřujícímu k záchraně životů a majetku především vytvořením podmínek pro činnost dalších, přímo zasahujících hasičů. Krizový štáb, koordinující záchranné a likvidační práce, tehdy na Mělnicku soustředil přes tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů! Bylo třeba nejen koordinovat jejich působení, ale také zajistit ubytování, stravování…

Triumf patří Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje i v kategorii Občanský zaměstnanec roku 2013. Titul získal někdejší voják se zkušeností s prací v armádních záchranných útvarech Jiljí Gloser za osobní přínos při likvidaci následků povodní, kdy působil jako vedoucí směny stálé pracovní skupiny krizového štábu.

První místo je oceněním nejen jeho přístupu, nasazení, odborných znalostí a všeobecného přehledu, ale také klidu a rozvahy v jednání. Tohle všechno mělo dopady i na ostatní členy štábu – a pomohlo při poskytování podpory jak zasahujícím jednotkám, tak i členům samospráv postižených obcí a přímo občanům.

Týmový kolektiv

Pro změnu v Praze zůstala cena za prvenství v kategorii Nejlepší kolektiv. Získal ji tým 17 leteckých a lezeckých záchranářů ze směny „A" Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, zasahujících nejen na území metropole, ale i ve středních Čechách.

Při předávání ocenění za přítomnosti generálního ředitele republikových hasičů Drahoslava Ryby zaznělo, že kolektiv dlouhodobě prokazuje souhru všech svých členů a při zásazích projevuje vysokou profesionalitu. I v jejich případě se jejich připravenost k účinným zásahům osvědčila i v době povodní.

Spolupráce s kolegy

Pochlubit se Středočeši mohou i úspěchem mezi Projekty roku. „Preventivně výchovný a vzdělávací projekt pro mateřské školy s názvem Včas umět a znát je napořád získal druhé místo - a při té příležitosti mohu připomenout, že 30. dubna budeme ve Slaném otevírat učebnu," poznamenala Kostková. P

rojekt má pomáhat pedagogům učit předškolní děti rozpoznat nebezpečí a umět se chránit - a vůbec děti vhodnou formou informovat o ochraně zdraví, životů, majetku i životního prostředí.

Cenu přebírali karlovarští hasiči společně se zástupci Asociace Záchranný kruh, kteří na projektu spolupracovali - a oceněnou členkou týmu je i koordinátorka preventivně výchovné činnosti HZS Středočeského kraje Jena Kolářová.

Potlesk pro mládíAnketu Hasič roku zástupci středních Čech i Prahy ovládli doslova napříč kategoriemi. A sluší se připomenout, že vycházející hvězdy z těchto regionů sklízely potlesk i ve společensko-kulturní části programu slavnostního odpoledne v TOP Hotelu Praha. O hudební doprovod se postaral Betty Lee quartet, projekt zpěvačky Alžběty Pourové známé z finálových kol soutěže ČeskoSlovensko má talent - a v roli nastupující generace hasičů se již tradičně představili Maxíci z dobrovolného sboru v Brandýse nad Labem na Praze-východ.

Autor: Milan Holakovský

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zemětřesení v Mexiku
AKTUALIZOVÁNO
4

Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Vyžádalo si desítky obětí

Ruské vojenské helikoptéry během manévrů Západ 2017 na cvičišti u Petrohradu.
13 5

Při cvičení Západ 2017 došlo k nehodě, střela zamířila mezi novináře

EXKLUZIVNĚ

Somálka, která prohrála soud o hidžáb, získala azyl na čestné slovo

Deník zjistil, jak se do Česka dostala Somálka Ayan Jamaal Ahmednuurová, které v úterý Městský soud v Praze zamítl žalobu proti pražské Střední zdravotnické škole kvůli zákazu nošení hidžábu. Sedmadvacetiletá Somálka se do země dostala bez jediného dokladu, azyl jí byl udělen na základě čestného prohlášení.

Začíná kampaň Číst Havla. Dětem přiblíží Havla jako literáta

Knihovna Václava Havla dnes spustila kampaň Číst Havla, která chce žákům základních a středních škol pomoci poznat Václava Havla nejen jako velkou postavu české historie, ale především jako čtivého a podnětného spisovatele.

Zemřel básník a výtvarník Ivo Vodseďálek

Ve věku 86 let dnes zemřel  spisovatel,výtvarník a vzduchoplave Ivo Vodseďálek. Byl jedním z hlavních představitelů první vlny českého undergroundu. Společně s Egonem Bondym založil jednu z prvních českých samizdatových edic Půlnoc. O Vodseďálkově úmrtí ČTK informovala Edita Onuferová z časopisu Revolver Revue, ve kterém Vodseďálek publikoval.

AUTOMIX.CZ

TEST: Jeden řidičák, dvě cesty. Vyzkoušeli jsme skútry, na které stačí "béčko"

Jestli žijete s autem ve větším městě, tak vás dost možná taky štve ranní doprava. A velice často i ta odpolední. Možná by se vám vyplatilo přesednout na něco, co disponuje polovičním počtem kol a pouze jednou stopou. Nebojte se, bicykl vám tlačit nebudeme. Řešením může být skútr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení