Mobilní zařízení nechávají v místech, kde černá zvěř vstupuje do obydlených částí. Zatím se povedlo odchytit jedno prase. Pokud se klec osvědčí, radnice pořídí další. „Testovat se budou i takzvaná klopýtadla, což je zařízení, které zvířata plaší hlukem. Koncem měsíce bude radnice jednat s myslivci o případné další koordinované naháňce," řekl starosta Petr Digrin.

Pořízení klece vyjde asi na 20 tisíc korun a její umístění má podle radnice i preventivní účinek. Jednou chycené zvíře se na místo údajně nevrací. Odchytové zařízení je v Mníšku v provozu asi dva týdny. 

Dřevěné kůly s napnutým vlascem

Na větším území má v boji s divokými prasaty spíše pomáhat mnohem levnější klopýtadlo. Jeho pořízení vyjde na 6000 korun. Jde o dřevěné kůly, mezi nimiž je napnutý vlasec a zařízení má přidělané hlasové zařízení. Když prase klopýtne o vlasec, tak se z hlasového zařízení ozve hlas poraněného zvířete. Zvíře se lekne a vrací se zpátky.

Mníšek a okolní obce mají s přemnoženými prasaty problémy již několik roků. Zvířata se objevují i na náměstí a ročně způsobí škody za stovky tisíc korun. Radnice proto ještě společně s myslivci a zemědělci plánuje další společnou naháňku. Rozhodnout by se o tom mělo 25. června.