VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve zdravé škole, zdravý žák: chystá se prohibice na sladkosti

Střední Čechy - Čokoládovým tyčinkám a slazeným limonádám ve školách pravděpodobně odzvonilo. Až školáci nastoupí v září znova do školy, v některých automatech oblíbené sladkosti už nenajdou. Místo toho si budou moci vybrat z nabídky zdravých a dietních jídel. 

7.6.2014
SDÍLEJ:

Školní jídelna. Ilustrační fotoFoto: Deník

Takové má být opatření ministra školství Marcela Chládka, který tímto způsobem chce bojovat proti obezitě u dětí. Podle ministra jsou příčiny dětské obezity v nedostatku pohybu a špatných stravovacích návycích. Nezdravá nabídka sortimentu ve školních automatech tomu rozhodně nepřispívá.

Chládek plánuje připravit vyhlášku, která by na českých školách zakazovala automaty s nezdravými sladkostmi a nevhodným pitím. Podporovat naopak hodlá školní jídelny, které by nově měly poskytovat i nabídku dietních jídel.

O tom, co je zdravé a co škodlivé, by přitom rozhodovali nikoliv ministerští úředníci, ale odborníci na výživu. Ostatní už si musí ohlídat vedení školy. „Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávaly nezdravé jídlo a nápoje," komentoval svůj záměr Chládek. Opatření by měla začít platit od příštího školního roku nebo kalendářního roku 2015.

Děti si cestu ke sladkostem stejně najdou

Ohlasy středočeských škol na záměr ministra se různí. Někde považují zavádění zdravých potravin do škol za zbytečnost, když si děti mohou koupit sladkost při cestě do školy, jinde naopak zdravý životní styl dětí podporují.

Jitka Kahounová, která vede základní školu v Černošicích u Prahy, se staví k záměru ministra spíše skepticky. Automat na potraviny tu sice nemají, zato zde provozují bufet, kam si děti s oblibou chodí pro svačiny. V rámci podpory zdravého stravování vedení školy plánuje, že by se v bufetu prodávalo také ovoce nebo müsli tyčinky.

Podle Kahounové to však nebude mít na stravování dětí zásadnější vliv. „Děti o tyto potraviny zájem stejně nemají. To, o čem mají lidé představu, že by děti měly jíst, oni stejně nejedí. To si to raději nekoupí a půjdou do samoobsluhy, kterou mají vedle školy," myslí si.

Podobného názoru je také ředitel základní školy v Berouně Antonín Leopold. Podle něj není ani tak důležité, zda automaty na školách jsou, nebo nejsou, podstatné je, jakým způsobem jsou děti z domova vychovány. „ Už děti v první třídě jsou schopny opatření nebo nařízení školy obejít," argumentuje.

Uvádí přitom zkušenost ze školní jídelny, kdy si děti kupují obědy na kartu, díky níž mohou rodiče kontrolovat, jak se jejich dítě ve škole stravuje. Do nedávna si děti v jídelně mohly přikoupit něco z doplňkového prodeje, kde byly k dostání také nezdravé potraviny. „Volal mi jeden z rodičů, že je to k ničemu, protože to jeho dítěti koupí spolužák," říká ředitel. Kampaň za zdravou výživu na školách považuje za obrovskou bublinu. „Ve své moci to mají rodiče," opakuje. 

Strategie musí být systematická

Na některých základních školách už dnes funguje program mléčných automatů, kde si děti za snížené ceny mohou koupit mléko nebo jogurty. Žáci si na mléčné automaty zvykli a rádi je využívají. „Zájem dětí nás až překvapil, čekali jsme, že bude menší," uvádí Alena Kotrbová, ředitelka Základní školy Žižkov v Kutné Hoře, kde automaty na mléko zavedli asi před čtyřmi roky.

Na kutnohorské základní škole se uchytil také projekt Ovoce a zelenina do škol, kdy je žákům prvních až pátých ročníků dodáváno zdarma čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy. „Ráno přivezou bedničky s nějakým sezónním ovocem, rozpočítá se to na třídy a vyučující pak dětem ovoce rozdají," popisuje ředitelka školy, jak program financovaný Evropskou unií funguje. S vyhazováním ovoce do koše se Kotrbová nesetkala. „Děti si to chválí," dodává.

To ředitelka Základní školy Mladá Boleslav Marcela Pavlíková označuje tyto dva projekty za „plácnutí do vody". Automaty na mléko i ovoce zdarma zde mají sice také, ale pouze s tím se vedení školy spokojit nehodlá. „Snažíme se vytvářet vlastní program, jak podporovat zdravé stravování. Myslíme si, že to vedení k zdravému životnímu stylu musí být systematické," míní Pavlíková. Podporu zdravého stravování zde proto zavedli přímo do výuky.

Pro ty, kteří se doma nestačí nasnídat

Pod kontrolou má ředitelka také to, co se vaří ve školní jídelně nebo co se prodává v místním bufetu. Brambůrky nebo párek v rohlíku žáci této školy ve školním bufetu nekoupí. „Sami si tak zvolili," pochvaluje si strategii školy vedoucí k podpoře zdravého životního stylu dětí Pavlíková a hned dodává, jak se jim to povedlo prosadit: „Děti vyplňovaly dotazníky, kde byla například otázka: Patří brambůrky do našeho bufetu, když jsme zdravá škola? Většina dětí odpověděla, že ne," vysvětlila ředitelka.

Většinu z těchto opatření vedení školy nejprve projedná s rodiči dětí. Jejich názor je podle Pavlíkové určující. „Začátkem příštího školního roku plánujeme rodičům navrhnout, že bychom ve škole zavedli také společné snídaně. Opět bychom nabízeli jen zdravé produkty, jako cereální pečivo nebo mléčné výrobky," nastiňuje další záměr mladoboleslavské školy její ředitelka. Podle ní se totiž hodně dětí doma nasnídat nestačí a to má pak vliv i na jejich zdraví.

Připravovaná vyhláška ministra školství Chládka je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva, týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu. V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek. Chládek tím chce docílit, „aby si dítě vytvořilo trvalý vztah ke sportu až do dospělosti."

Autor: Andrea Karlíková

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka oznámil 2. května v Praze rozhodnutí podat demisi své vlády.
9

Krize ovlivnila preference, ČSSD ztrácela více než ANO

Prezident Milos Zeman jmenoval 24. května na Pražském hradě Ivana Pilného ministrem financí.
AKTUALIZOVÁNO
16 12

Ve vládě skončil Andrej Babiš, Pilný dokončí jeho misi

Britové vypustili největší vzducholoď světa. Je delší než Airbus A380

/FOTOGALERIE/- Britský Airlander 10 je se svými 92 metry delší než největší Airbus A380. A samozřejmě je také největší vzducholodí dneška. Nyní je po loňské havárii opět zpátky ve hře o komerční nasazení. Absolvoval totiž bez potíží svůj v pořadí třetí zkušební let.

DOTYK.CZ

Auroru, symbol bolševické revoluce, seřídil mág z Moravského Krasu

Aurora, to je latinsky záře. Křižník Aurora, který se v bolševické symbolice zařadil po bok Lenina či symbolu srpu a kladiva, spustili na vodu přesně před 117 lety. Tříkomínové plavidlo historicky zazářilo v 9.45 hodin večer 7. listopadu 1917, kdy svými výstřely zahájilo bolševický puč známý jako Velká říjnová revoluce. Nebýt ale renomované firmy Erich Roučka z Blanska, možná by dějiny vypadaly jinak.

AKTUALIZOVÁNO

Bělobrádek zavítá na sjezd landsmanšaftu. Jako nejvýše postavený český politik

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se začátkem června zúčastní sjezdu sudetoněmeckého sdružení v Augšpurku. Půjde tak zatím o nejvýše postaveného českého politika, který se sjezdu zúčastní. Loni se sjezdu zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Sněmovna by mohla navrhnout na vyznamenání Vlka a Sáblíkovou

Sněmovna by mohla navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání kardinála Miloslava Vlka in memoriam, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou in memoriam. Na předběžném seznamu, jenž čítá celkem 39 jmen a který dnes projednal organizační výbor, figurují také historik Petr Čornej, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček. Sněmovna by měla o kandidátech hlasovat v červnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies