Zlato v regionuZásoby zlata se nachází hned na několika místech v kraji. Jsou například v podzemí Veselého vrchu i pod obcí Mokrsko na Příbramsku. Tam se nachází jedna z největších zlatonosných lokalit v Evropě. Případné těžby se také obávají obce poblíž Sedlčan a na Hvožďansku.

Obává zamoření životního prostředí, které může být důsledkem využívání kyanidu a těžkých kovů při těžbě.

Náměstek hejtmana Marek Semerád, který má na starosti oblast životního prostředí, je také proti obnovení těžby i zahájení případného průzkumu.

„Pro mě osobně je nepřípustné, abychom se zbavovali svého nerostného bohatství takovým způsobem a napomáhali devastaci životního prostředí. Vždyť proti zákazu kyanidu se v původním návrhu státní surovinové koncepce ohradilo i ministerstvo průmyslu," uvedl.

Zamezit průzkumu a následné těžbě zlata se snaží také několik občanských sdružení, mezi nimi i Brdy nad zlato, které se zajímá o dění na Petráškově hoře u Vacíkova a v dalších lokalitách, které jsou těžbou zlata ohroženy.

Před několika dny předali zástupci obcí a sdružení petici proti průzkumu a těžbě zlata předsedovi senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Marcelu Chládkovi. Na petici bylo přes 12 tisíc podpisů.

Předseda sdružení Brdy nad zlato Jan Šefrna Deníku potvrdil, že jeho členové velmi oceňují přístup hejtmana i jeho náměstka Semeráda a jejich podporu ve snaze zabránit průzkumu a těžbě zlata v lokalitě Petráškova hora Vacíkov, ale i v dalších lokalitách po celé republice.

„Do budoucna doufáme také v podporu všech našich politiků a úředníků kteří budou o našem osudu rozhodovat a v dlouhodobém nastavení zákonů tak, abychom podobné snahy těžařů nemuseli řešit stále znovu a znovu," dodal předseda sdružení.

Hejtman Josef Řihák: Příroda je přednější než bohatství

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák veřejně podpořil iniciativu Stop těžbě zlata v Mokrsku.

Proč je nyní otázka těžby zlata aktuální?

Zlato je u nás ale i na jiných místech a je relativně snadno dostupné. Kašperské Hory, Petráškova hora u Hvožďan či Zlaté Hory to jsou pojmy mezi geology na celém světě. V době, kdy se cena zlata na světových trzích stále pohybuje na hodnotě až 1300 dolarů za trojskou unci, není divu, že jsou české bonanzy tolik lákavé.

Jaký je k těžbě postoj nové vlády?

V koaliční smlouvě nové vlády je i následující věta: „Nedovolíme obnovení průzkumu a těžby zlata ani zahájení průzkumu a pozdější těžbu břidlicového plynu". Tato stručná a jasná pasáž jistě udělala velkou radost nejen obyvatelům obcí, kterých se průzkum a těžba týkaly, ale i všem rozumným lidem, jímž je přírodní bohatství naší země milejší, než zlato.

Myslíte, že by zlato mělo zůstat v podzemí navždy?

Třeba jednou budou existovat metody, jejichž pomocí bude možné nerostné bohatství získat, aniž bychom si přitom museli naši krásnou zem nechat zničit. A třeba to bohatství budou umět naši potomci daleko lépe zužitkovat, než bychom to dnes uměli my.