Už od čtvrtečního rána vyjížděli hasiči k více než desítce případů, například do Vlašimi, Brandýsa nad Labem a některých částí Kolína. Stav ohrožení však platil na mnoha dalších tocích, například v Černošicích v okrese Praha-západ. Více či méně dramatické situace se odehrávaly v celém Středočeském kraji. „Ve Vlašimi - Polánkách jsme například museli přes zatopený můstek přenést pacienty do sanitky," komentovala situaci tisková mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Velká voda ale potrápila především obyvatele obcí na Berounsku, Mladoboleslavsku, Kolínku, Příbramsku a Kutnohorsku. Ve čtvrtek platily první povodňové stupně na dvou místech na Berounce - ve Zbečně na Rakovnicku a v Berouně. Vzestup řeky patrně zapříčinila postupující odtoková vlna z Plzeňska.

Ve Zbečně Berounka dosáhla prvního stupně během čtvrteční noci, kdy její hladina stoupla zhruba o metr. Podle starosty Stanislava Dryjáka nebyla nutná žádná opatření. „Postupně to klesá a další zvýšení hladiny nečekáme," uvedl starosta v odpoledních hodinách.

V Berouně pak byla řeka ráno těsně pod úrovní prvního stupně, během dopoledne ji překonala a pak kolísala kolem této hranice. „Řešili jsme s povodím, že odtoky nejsou dramatické," řekla starostka Berouna Šárka Endrlová. Podle ní druhý povodňový stupeň nastat nemusí, ale více ukážou až další hodiny.

Voda podemlela i železnici

Na Mladoboleslavsku, kde spadlo ze středy na čtvrtek nejvíce srážek, voda podemlela železnici mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou a úsekem Chotětov - Mladá Boleslav. Od úterního večera zde byly vlaky nahrazeny autobusovou dopravou. Podle Českých drah by k obnově provozu mělo dojít během pátku.

Srážkami bylo výrazně zasaženo také Příbramsko. Hasiči tu během středy vyjeli ke 150 událostem. Zasahovali například ve Svatém Janu, Nové Vsi pod Pleší nebo v Nečíně. V okolí vodního toku Kamýk došlo ve středu k záplavové vlně, která následně způsobila lokální povodeň v obci Kamýk. 

„Povodňová vlna strhla meandry potoku, které byly součástí zahrádek a pozemků jedné ulice ve stráni pod potokem. Uvedené pozemky se vlivem tohoto sesunuly. Dva objekty museli posoudit statici," informovala o situaci mluvčí středočeských hasičů.

Ve Zduchovicích na Příbramsku se ve středu ráno protrhla hráz rybníka. Voda většinou zatopila jen sklepy, ale jeden dům byl zatopený v přízemí do výše jednoho metru a museli být evakuováni tři lidé.

Čtěte také: 
Protržený rybník na Příbramsku způsobil sesuv půdy
Obyvatel Kamýku: Nečekal jsem, že si voda vezme víc než v roce 2002

Na Kutnohorsku zasáhla přívalová voda nejvíce okolí Zruče nad Sázavou, Želivce a obec Solopysky. Voda zde většinou stejně tak rychle odešla, jako přišla, a větší škody nenapáchala. Například v Červených Janovicích voda vytekla na silnici, ale zase opadla. Nebezpečí by hrozilo pouze při převalení vody přes hráze rybníků, situaci naštěstí zachránila protipovodňová opatření. Kritická byla také situace v obci Týniště, kde byla kolem jednoho z domů vybudována bariéra z pytlů s pískem.

Na Kolínsku byla situace podle mluvčí krajských hasičů nejhorší ve středu v podvečer, poté se uklidnila. Na potoku Polepka v Polepech u Kolína byl v noci vyhlášen dokonce druhý stupeň povodňové aktivity. Místní dobrovolní hasiči místo monitorovali. Ve čtvrtek v Kolíně už sčítali škody, které přívalové deště natropily.

„Teď se to mapuje a fotí. Například byly zaplavené radniční sklepy, sklepy v mateřské škole, sklepy některých bytových domů, budou nové výtluky v komunikacích a tak dále," uvedl starosta Vít Rakušan. Voda se ve středu odpoledne dostala také na parkoviště a do suterénu kolínského nákupního centra Futurum.

Čtěte také: Nárazové deště zaplavují Kolínsko

Obavy z velké vody se nevyhnuly ani Praze, která pro jistotu zavedla několik preventivních opatření. Kvůli stoupající Vltavě byly odpoledne uzavřeny náplavky a břehy řeky v Praze 1 a 2 a 5. Magistrát vyzval řidiče, aby do odpoledne z náplavky odjeli se svými auty, případná parkující vozidla byla odtažena Správou služeb hlavního města Prahy na odtahová parkoviště. Za parkování ani odtah však řidiči neplatili.

Podle mluvčí pražského magistrátu Petry Hrubé došlo kvůli opatřením ke zrušení několika akcí, které se měly ve čtvrtek na nábřeží konat, páteční a sobotní program by však už ohrožen být neměl, v pátek by totiž měla začít voda pomalu klesat. „Opatření jsme zavedli především proto, abychom zabránili případným ekonomickým škodám," vysvětlila.

Podle meteorologů by měly srážky pomalu ustávat v celém Česku. Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí platí do sobotního rána nicméně pro Prahu a kraje Středočeský, Jihočeský a Plzeňský.

Loňské záplavy v číslechZaplaveno bylo 480 středočeských obcí, evakuovat bylo třeba na 12 600 obyvatel, zničeno bylo na 2 000 bytů a 2 370 rodinných domů. Povodeň zničila či poškodila silnice i 250 mostů. Dohromady si voda vybrala 15 lidských životů, z toho 6 ve středočeským kraji. 11 lidí utonulo a další 4 zemřeli v jejich důsledku. Škody dosáhly 4,1 miliardy korun.