VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vinobraní na Kačině zavlaží sedm hektolitrů vína z fontány

Kutná Hora /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - „Září víno vaří," zní staré vinařské pořekadlo. Jinými slovy, vzhlížejme k obloze a přejme českým vinicím co nejvíce prosluněných dní. Kutnohorští vinaři jsou na tom zatím dobře, sklizeň zahájili s předstihem a těch pár deštivých dní kvalitu hroznů prý neovlivnilo.

10.9.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
24 fotografií

Kutnohorský vinař Lukáš Rudolfský (vlevo).Foto: DENÍK/Jan Šmok

V sobotu 13. září navíc uspořádají 3. Vinobraní na Kačině. V rozhovoru pro regionální Deník to říká kutnohorský vinař Lukáš Rudolfský.

Před chvílí jste přinesl kanystr s čerstvým burčákem. Letos jste se sklizní začali o pár dní dříve. Jaká bude úroda na kutnohorských vinicích?

Oproti minulým letům máme náskok asi deset dní. Tento ročník je zatím, co se týká vyzrálosti hroznů, dobrý a dá se říci i nadprůměrný. Nicméně je teprve začátek září a mezi vinaři se říká, září víno vaří, takže musíme doufat, že celé září bude pěkné počasí jako dosud. Je pravda, že v srpnu bylo pár dní ošklivo, což samozřejmě na dozrávání raných hroznů mělo trochu následek, nicméně podle sklizně, která začala minulý týden, tak to není nijak dramatické. Cukernatosti se pohybují kolem dvaceti až jednadvaceti stupňů, to znamená na úrovni kvality pozdního sběru.

Má letošní ročník potenciál vstoupit do vinařské historie?

Uvidíme. Určitě nevstoupí, co se týče raných odrůd, které jsou do jednoho roku stejně vypité. Ale co se jakostních odrůd týká, jako je rulandské šedé, ryzlink rýnský, tramín červený, tak tam si ještě musíme počkat, protože u těchto odrůd začíná sklizeň až v říjnu.

Zmínil jste, že bude záležet hlavně na dobrém počasí. To znamená slunečno? Co by mohly způsobit vytrvalejší deště?

Ideální je hodně slunce. Je potřeba hlavně teplo a co největší počet suchých dnů. Kdyby vytrvaleji pršelo, hrozny by začaly plesnivět a to není dobře. Hodně se to teď děje na Moravě u raných odrůd. Naše lokality jsou naštěstí vzdušné a oddělené, takže zatím, musím to zaťukat, tak se kvalita hroznů drží na velmi dobré úrovni.

PÁN BIOVINIC  v Kutné Hoře Lukáš Rudolfský pochází z Jaroměře. Být vinařem, to ho baví a naplňuje, byť je to dřina. Jaký máte harmonogram nejbližších sklizní?

Momentálně sklízíme pod zámkem Kačina, a sice ranou odrůdu Fénix, která se hodí velmi dobře do burčáků a na mošty. Následně se přesuneme na viniční trať U Všech svatých, kde budeme sbírat müller thurgau. Na viniční trati Nad Kapličkou v Šipší budeme sbírat také müller thurgau a ranou odrůdu solaris a muškát ottonel. Příští týden plánujeme posbírat první modré hrozny. Chceme udělat růžová vína, začneme tedy sbírat svatovavřinecké a odrůdu jakubské, které je ranou odrůdou a hodí se perfektně pro taková ovocná svěží mladá vína.

Jakubské víno, to není příliš běžná odrůda…

Letos to bude druhá sklizeň. Je to zapomenutá odrůda našich předků. Jde o pupenovou mutaci rulandského modrého, protože na Kutnohorsku se soustředíme na odrůdu rulandské modré a jakubské je právě velmi podobné, ale je ranější.

Čeká vás letos na některém z vinohradů panenská sklizeň?

Ano. Plánujeme panenskou sklizeň na vinici Nad Kapličkou v Šipší a na vinici U Všech svatých. Takovou raritou bude první demižónek vína, které vyrobíme z rulandského modrého na vinici Jezuitská, která je vysazena v areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Vzhledem k tomu, že je tam vinice teprve druhým rokem, tak to bude spíše taková předpanenská sklizeň.

Jakou očekáváte, že takové víno z předpanenské sklizně bude mít chuť?

Vína z těchto brzkých sklizní jsou všeobecně o něco tenčí, ještě se v nich tolik neprojeví dané terroir, to znamená skloubení půdních a klimatických podmínek, hlavně těch půdních, protože kořeny ještě nejsou tak hluboko zakořeněny. Říká se, že réva začíná dávat slušná vína až po deseti letech, tedy až po pořádném zakořenění.

V minulosti jste připravovali také jeden z historických způsobů pěstování révy. Jak jste s tímto plánem daleko?

Bylo to pěstování na hlavu ve velice úzkém sponu, který máme na vinici pod chrámem svaté Barbory. Doufám, že se nám v příštím roce na jaře podaří na vinici U Všech svatých vysadit keře ve sponu 60 na 60, kdy je réva od sebe vzdálena pouze šedesát centimetrů. Jedná se o raritu, kdy jsou kořeny révy nuceny jít do velké hloubky, intenzivně spolu bojují a snaží se vytáhnout z toho mála prostoru maximum. Předpokládám a věřím, že toto víno bude jedinečné svého druhu na celém světě.

Chystáte v nejbližší budoucnosti i jiné zajímavé nebo raritní plány?

Naším úkolem v nejbližších letech bude stabilizace společnosti. V minulých letech jsme hodně investovali, takže se budeme snažit zbavit našich finančních závazků. Nechceme již příliš vysazovat vinice, ale spíše se věnovat modernizaci našich technologií. Chceme nakoupit nové sudy a tanky ke skladování vína. Především se chceme zaměřit na nerez a dřevo.

Zůstanete věrni vaší filozofii, nezvyšovat objem výroby na úkor kvality?

Tak to zůstane. Jsme jediná společnost ve Vinařské oblasti Čechy, která dělá biovína a i to bude naše cesta do budoucna, protože chceme být šetrní k životnímu prostředí a pěstovat hrozny v optimálním množství tak, abychom dokázali přenechat zdravou půdu pro naše děti, protože půda je základ a jsme z ní živi.

Druhý ročník vinobraní na zámek Kačina přilákal tisíce lidíTeď vás čeká náročný víkend. Jste hlavním pořadatelem 3. ročníku Vinobraní na Kačině. Na co se letos mohou návštěvníci zámeckých dožínek těšit?

Říjen je pro vinaře nejnáročnější měsíc a patří k tomu i vinařské akce. Jednou z největších akcí v regionu je právě Vinobraní na zámku Kačina. Program letošního ročníku bude opět velmi pestrý. Vystoupí například Leona Machálková s Kolínským Big Bandem, skupina Neřež, Beatles revival, ale hlavní hvězdou vinobraní bude skupina Gipsy.cz.

V první řadě však lidé vyrazí na vinobraní. Na čem si letos pochutnají?

Zajímavostí bude opět vinná fontána, kterou spustíme ve 14 hodin. Letos přemýšlíme, že bychom z vinné fontány nechali tryskat červené víno. Snad lidé nebudou brát fontánu takovým útokem, kdy si brali kanystry a pet lahve a vinná fontána byla brzy vyschlá. Velmi pestrá bude nabídka jednotlivých vinařství. Vybírali jsme především menší, méně známé vinaře, kteří se ve světě vína teprve prosazují. Ale budou tam také vína ze zahraničí, například z Portugalska a Francie. Takovým bonbónkem bude výstava mezinárodní soutěže Vinum Gradecense, kde bude přes tři sta vzorků vín z celého světa. Na vinobraní se uskuteční také vyhlášení této soutěže vína.

Čím letos přispějí do programu místní zemědělci?

Návštěvníky čeká velká výstava zemědělské techniky, na které se podílí většina zemědělců z regionu. Letos připravili kompletní linku pro pěstování a sklizeň obilí, doslova od A až do Z. Děti bude určitě bavit výstava domácích zvířat, ukázka parkurového skákání a také výstava Zemědělství žije, kde děti mohou poznávat jednotlivé plodiny.

Mnoho lidí dorazí speciálně na burčák. Nehrozí, že jeho zdroje vyschnou?

Burčáku bude dost. Na letošní vinobraní jsme ho připravili osm tisíc litrů, takže doufám, že budou mít návštěvníci dostatečnou žízeň, aby vše vypili. Ve vinné fontáně bude opět kolem sedmi set litrů vína. A když lépe zafunguje pořadatelská služba, mělo by se dostat na každého.

O víkendu poteče na zámku Kačina víno plným proudemJiž potřetí zámek Kačina u Svatého Mikuláše na Kutnohorsku hostí Dožínky a s nimi spojené Vinobraní. V sobotu 13. září tam bude připraveno množství vína i dalších lokálních produktů k ochutnání i nákupu.

Na panství má zemědělství již více než 300 let dlouhou tradici a oslavy vína se zde konají od roku 1847. Nyní tradice slavností opět pokračuje.

Vinobraní není pouze o víně a nesmí se zapomínat i na potravu pro duši. K průběhu slavností tak patří fanfáry, koncerty, soutěž o poznání odrůdy révy, prohlídky zámku a v neposlední řadě pásmo populárně vědeckých i vědecko-populárních přednášek.

Po celou dobu konání sobotní akce bude možné si prohlédnout dva tematické zámecké okruhy.

Autor: Martin Vaněk, Redakce

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační snímek
1

Nemocnice jako farmy na bakterie. Nakazí se v nich desetitisíce Čechů

A skuteční vítězové - film Moonlight.
AKTUALIZOVÁNO
2 15

Předávání Oscarů: Nejlepším filmem je La La Land. Ne! Je to Moonlight

AUTOMIX.CZ

Řadit při parkování jedničku, nebo zpátečku? A je dobré vždy zatahovat „ručku"?

Kdo jezdí s manuální převodovkou, má většinou svůj zažitý proces, kterým zabezpečuje auto po zaparkování proti rozjetí. Mnoho z nás to dělá už zcela podvědomě. Ale když budeme nad tímto zdánlivě jednoduchým úkonem více přemýšlet, můžeme se vyvarovat nechtěných nákladů.

Bezpečnostní agentura se ohradila proti tvrzením ředitele Národní galerie

Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies