Za těžké ublížení na zdraví s rasovým motivem mu Krajský soud v Praze uložil šestiletý trest, který by si měl odpykat ve věznici s dozorem. Vyměřil mu také osmnáctiměsíční zákaz řízení; obžalovaný totiž přijel na místo činu autem, přičemž byl opilý.

Trestní senát dále rozhodl o propadnutí pomůcek k pěstování marihuany pro vlastní potřebu i 76 gramů rostlinné hmoty, které se našly v bytě obžalovaného. Zdravotní pojišťovně má Jiří P. zaplatit náklady léčení vyčíslené na 98 250 korun, dvěma napadeným ženám pak jako náhradu škody i nemajetkové újmy dohromady 153 076 korun.

Nároky muže, kterého pachatel zřídil nejhůř, soud odkázal na projednání v občanskoprávním řízení; má totiž za to, že v souvislosti s jeho zraněními vedoucími k trvalým následkům (napadeného muže soud dokonce ani nepředvolával jako svědka) je na místě provést další dokazování a nechat vypracovat posudek znalcem speciálně proškoleným ministerstvem spravedlnosti; následně pak komplexně posoudit otázku bolestného i náhrady za ztížení společenského uplatnění.

Soud při svém rozhodování vzal v úvahu, že poškozeným již rodina obžalovaného vyplatila jako odškodnění 200 tisíc korun.

Verdikt není pravomocný; obě strany i zmocněnec poškozených se k němu v jednací síni nevyjádřili a ponechali si možnost podat odvolání. Lze tak očekávat, že definitivní rozhodnutí padne až u pražského vrchního soudu.

Početná svědectví

Vazebně stíhaný obžalovaný si na čin podle svých slov nepamatuje. Vybavuje si prý, že seděl ve své felicii – a pak až chvíle, kdy už byl na policejní služebně. Po vyhodnocení všech důkazů včetně početných svědeckých výpovědí zahrnujících i řadu poznatků lidí, kteří se náhodou nacházeli v okolí místa činu v ulici Heyrovského v Příbrami VI, ale soud dospěl k závěru, že to byl právě Jiří P., kdo do obydlí romské rodiny vtrhl jako útočník.

Proč? K tématu motivace připomněl soudce Zelinka slova obžalovaného o tom, že v jeho domě docházelo ke krádežím, ze kterých podezříval romské spoluobčany – a dokonce prý kdysi pronásledoval podezřelého z krádeže, který zaběhl do domu, ve kterém pak došlo k útoku.

Markus Pape, který působí jako zmocněnec poškozených, k tomu pro Deník zdůraznil souvislost, kterou považuje za zásadní: obžalovaný si tehdy nevšímal, zda dotyčný v domě také žije.

Osudným dnem byl loňský 26. březen. Jiří P., který měl upito, tehdy přijel na místo čtvrt hodiny po deváté dopoledne. Rozbil okno, vykopl dveře a vtrhl do obydlí romské rodiny. „Zabiju vás," křičel – a přidal i dodatky zmiňující barvu pleti. Útoku nezůstala ušetřena ani žena v devátém měsíci těhotenství (která několik hodin poté porodila). Ze strachu o život uprchla oknem z dětského pokoje a běžela hledat útočiště u sousedů.

Napadena byla rovněž starší žena, která utrpěla tržnou ránu na temeni a krevní podlitinu nad očnicí. Ta rovněž vyskočila stejným oknem – i se dvěma malými dětmi v náruči. V důsledku útoku ji postihla posttraumatická stresová porucha, což znalec označil jako těžkou újmu na zdraví.

Velmi brutální útok

Na místě zůstal muž, jehož útočník srazil na podlahu, zaklekl ho, tloukl mu hlavou o zem a do hlavy ho bil i násadou od krumpáče. Kde ta se vzala na místě činu, soud nezjistil; nikdo ze svědků si nevšiml, že by ji odsouzený přinášel.

Podle soudu je možné, že násady, která byla někde v domě, se chopil později napadený muž, aby bránil své blízké – pádného dřeva se ale zmocnil pachatel. Ten napadenému způsobil četná zranění včetně zlomenin nosu a čelisti; tím nejzávažnějším ale bylo nitrolební krvácení. K tomu, co se mu stalo, se zraněný nebyl schopen vyjádřit kvůli ztrátě paměti – a v pořádku není dodnes.

„Jsou patrné trvalé následky," konstatoval soudce Zelinka s dodatkem, že poranění mozku je rovněž kvalifikováno jako těžká újma na zdraví.

Šlo prý jen o ojedinělý excesTrestní senát Krajského soudu v Praze se při svém rozhodování obsáhle zabýval i vyhodnocením polehčujících i přitěžujících okolností případu.

Polehčující okolnosti:

Obžalovaný dosud nebyl trestán, takže posuzovaný skutek lze hodnotit jako výjimečný exces; bezúhonný byl dosud i jako řidič.

Jiří P. svého jednání lituje, a to nikoli jen formálně v podobě slovního vyjádření. Poškozeným již byla vyplacena na náhradu škody částka 200 tisíc korun, což pro rodinu obžalovaného nebyl zanedbatelný výdaj. U podobné trestné činnosti se soud s takovýmto přístupem ještě před vyhlášením rozsudku dosud nesetkal.

Obžalovaný si uvědomuje, jak jeho život poznamenalo užívání alkoholu a marihuany. Třebaže znalkyně nejistila závislost a nenavrhuje nařízení léčby, obžalovaný o léčení projevuje zájem sám, což dává větší naději na úspěch.

Charakterové vlastnosti souzeného ukazuje jeho přístup k těžkému onemocnění sestry, kdy se on sám aktivně spolupodílel na úspěšné léčbě, třebaže to pro něj znamenalo riziko.

Přitěžující okolnosti:

Obžalovaný spáchal více trestných činů; vedle těžkého ublížení na zdraví dvěma osobám také přečiny porušování domovní svobody, poškození cizí věci, ohrožení pod vlivem návykové látky – a na svědomí má i nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami.

Útok výrazně zasáhl do domovní svobody poškozených – přičemž je na místě klást si otázku: kde jinde by se měl člověk cítit v bezpečí než ve vlastním domě? Důsledkem je i reakce napadených žen, které raději odešly na ubytovnu a nechtějí se vracet.

Těhotná žena musela kvůli útoku vyskočit z okna, aniž by tušila, co se stane se sourozenci i dalšími nejbližšími rodinnými příslušníky; následně uprchla oknem i její matka zachraňující malé děti, a to s vědomím, že zbývajícímu členovi rodiny nemůže pomoci.

Útok na muže způsobil trvalé následky, u jedné z napadených žen přinesl posttraumatickou stresovou poruchu.

Čtěte také: Muž se zpovídá z rasového útoku na sousedy