Pachatel je sice formálně neznámý avšak studenti podepsaní na petičních arších jsou konkrétní. Stále jim tak hrozí soud i případný zápis v trestním rejstříku, což se s nimi může vléci po zbytek života jen za to, že v demokratickém státě projevili svůj názor. Kvůli tomu, že se kromě petice před rokem na sociálních sítích a letácích objevily údajně pomluvy a nepravdy poškozující dobré jméno ředitele i gymnázia, právě to ho přivedlo na policii. Případ je i nadále vyšetřován. Ve Slaném se tento týden kvůli tomu konala akce Udej bližního svého.

Z právního hlediska trestní oznámení v této fázi ze strany ředitele staženo nemůže. Je nyní na policii, zda případ odloží či předá soudu.
Odpůrci a sympatizanti ředitele Milana Dundra, kterého vloni potvrdil kraj ve funkci na dalších šet let, jsou už celý rok rozděleni na dva nesmiřitelné tábory. Společnou řeč sotva kdy najdou.

Skutečností je, že vedení školy se i tak po celou snaží o to, aby v zařízení pokračovala i nadále kvalitní výuka a případ neměl vliv na současné studenty. Podle posledních informací vyjádřilo podporu řediteli Dundrovi 150 lidí, kteří dopis doručili i na krajský úřad. Na stránkách gymnázia je dále podepsáno pětadvacet z devětadvaceti kantorů školy, kteří za ředitelem stojí. Ti o jeho kvalitách nepochybují.

Protistrana má na svém kontě také desítky podpisů lidí hovořících v neprospěch manažera školy. Existuje i žena, která musela gymnázium kvůli jinému názoru opustit. Konkrétně učitelka Milada Záborcová. Před rokem skončila v konkurzu na ředitele na druhém místě. Představy o vedení školy měla odlišné a moderní, nicméně, krajská komise rozhodla v její neprospěch.

Ve stejné době spatřila světlo světa i výše zmiňovaná studentská petice, která je dávána doktorce Záborcové za vinu. Údajně studenty nabádala k jejímu sepsání. To učitelka i lidé podepsaní pod peticí odmítají a považují to za rovněž za pomluvu.

V každém ohledu, případ už není jen záležitostí školy a obyvatel města, ale začaly se o něj zajímat i instituce jako Český helsinský výbor či kancelář ombudsmana.

Udej bližního svého

Tento týden se dokonce na slánském náměstí uskutečnila akce Udej bližního svého, kdy dobrovolníci a významné osobnosti pražských institucí šly na protest kvůli stíhání studentů za petici podat po domluvě trestní oznámení na občana Slaného Miloslava Niče, za to, že šíří internetové stránky s názvem Újma za petici.

Nič je z tábora obhájců studentů a vysloveně si přeje, aby byl stíhán za totéž co oni, jestliže se šířením stránek dopouští pomluvy. Podle svých slov zvědavý, za jak dlouho bude jeho případ vyřešen. Zda na to bude zapotřebí také celý rok.

Ať už je pravda na straně žalobců či odpůrců, vše musí rozhodnout policie nebo následně soud.

„I kdyby si ředitel stokrát myslel, že se jedná o pomluvu, udivuje mě, že na to použil trestní zákoník. Mohl se hájit v občanském sporu. O nikom se nemají říkat nepravdivé věci, ale používat na to represivní aparát státu, je nechutné. Proto jsem přijel do Slaného, aby v tom ti študáci nezůstali sami," vyjádřil například názor ředitel Národní technické knihovny v Praze, Martin Svoboda, účastník akce Udej bližního svého.

Ředitel Gymnázia ve Slaném Milan Dundr je ale i tak nadále přesvědčen o tom, že měl právo na obhajobu, když na veřejnosti začaly kolovat pomluvy, které nenávratně poškodily jeho osobu i dobré jméno školy. Trvá proto na tom, aby bylo vše řádně došetřeno.

Akce Udej bližního svého se zúčastnil například Slaňák, někdejší ministr školství a poslanec v jedné osobě Josef Dobeš, jenž případ policií stíhaných studentů považuje za exces. Podpořit demokratický projev studentů, jímž jejich petice bezesporu je, přijely i osobnosti jako docent Igor Linhart z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, ředitel Národní technické knihovny v Praze Martin Svoboda (NTK), informatik VŠ Miroslav Šimek či bosensko-americký básník žijící v Praze Saša Skenderija. Na náměstí nechyběla ani kantorka doktorka Milada Záborcová, která musela na konci školního roku slánské gymnázium opustit.