Pro zkrácené programovací období 2004–2006 připravilo MPO Operační program Průmysl a podnikání, který se u podnikatelů setkal s velkým úspěchem. Finance vyčleněné na tento program přesáhly včetně povinného spolufinancování z národního rozpočtu 347 milionů eur. S jejich využitím ministerstvo podpořilo více než 1200 dotačních a 1600 úvěrových projektů českých podnikatelů.

Dotační projekty byly zaměřené mimo jiné na výstavbu podnikatelské infrastruktury včetně specializovaných pracovišť, na modernizaci vybavení, inovace výrobků, technologií a služeb a také na oblast využití obnovitelných zdrojů energie. Malí a střední podnikatelé, kterým bránila jejich nízká kapitálová či majetková vybavenost žádat o úvěr u komerčních bank, mohli získat podporu ve formě bezúročných nebo nízko úročených úvěrů.

Na úspěšný a podnikateli vyhledávaný Operační program Průmysl a podnikání 2004–2006 navazuje v novém programovém období let 2007–2013 Operační program Podnikání a inovace (OPPI). Při jeho přípravě jsme dbali na kontinuitu osvědčených dotačních titulů. Kvůli vysokému zájmu v minulém období byla zachována významná část známých dotačních programů.

Hlavní pozornost byla ale zaměřena na oblasti, které v předchozím období pokryté nebyly, konkrétně na významné posílení inovací v průmyslu a službách, na posilování vazeb mezi výzkumem, vývojem a průmyslovým sektorem. Dále se podporuje zavádění a zvyšování kapacit společností, které realizují výzkumné, vývojové a inovační aktivity.

Počet dotačních programů podpory se tak oproti předchozímu programu rozrostl na dvanáct. Počet úvěrových programů zůstal zachovaný, ale nově přibyl jeden program poskytující podnikatelům zvýhodněnou záruku za komerční úvěr.

Finanční prostředky z Evropského fondu regionálního rozvoje na OPPI představují více než 3 miliardy eur. Pokud započítáme povinné 15% národní spolufinancování na tento operační program ve výši 536 milionů eur, představuje sedmiletá alokace OPPI téměř 3,6 miliardy eur.

Ministerstvo průmyslu a obchodu změnilo v novém programovacím období způsob podávání žádostí, aby snížilo administrativní zátěž žadatelů o dotaci. Celý proces je nadále zprostředkován prostřednictvím internetové aplikace eAccount, která je přístupná na internetových stránkách agentury CzechInvest a k jejímuž zpřístupnění potřebuje uživatel elektronický podpis. Aplikace eAccount tak nahradila dřívější „papírový“ systém předkládání žádostí o dotaci i všech souvisejících dokumentů.

V průběhu více než dvou let od zahájení příjmu prvních žádostí o dotace, úvěry a záruky z programů podpory Operačního programu Podnikání a inovace se ministerstvu podařilo vydat rozhodnutí o poskytnutí dotace téměř 1900 projektů v hodnotě přesahující 11 miliard Kč. Českomoravská záruční a rozvojová banka, která odpovídá za administraci úvěrových a záručních programů podpory, uzavřela s žadateli o tento typ podpory více než 230 úvěrových smluv za cca 1,2 miliardy Kč a více než 1550 smluv o poskytnutí zvýhodněné záruky v objemu téměř 5,7 miliardy Kč.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Komerční příloha