Jak byste charakterizoval poslání Komerční úvěrové pojišťovny EGAP, a.s. (KUPEG)?
Naším úkolem je poskytovat služby v oblasti pojištění pohledávek proti riziku neplacení, čemuž se říká také úvěrové pojištění. V současnosti je to běžná součást komplexního pojištění podnikatelských subjektů, a také důležitý prvek ochrany a stabilizace aktiv. Úvěrové pojištění slouží i jako jeden z prvků zajištění vybraných bankovních operací nebo faktoringu. Objem pohledávek, které KUPEG pojišťuje, dosahuje asi 130 miliard Kč ročně, tedy kolem deseti miliard měsíčně. To nejsou malé částky a i z toho je vidět, že naše komerční úvěrová pojišťovna je důležitým prvkem v celé soustavě ekonomicko-finančních vztahů v České republice.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Je to 1200 přímých klientů, z nichž přes 70 procent jsou malé a střední podniky. Spolu s těmi, jejichž pohledávky se nám dostávají do péče prostřednictvím finančních institucí, obsluhujeme zhruba 2000 podniků od velkých, s ročním obratem mnoha miliard korun, až po malé a střední s pár desítkami milionů. Je třeba vidět, že do kategorie malých a středních podniků spadá podle kriterií Evropské unie absolutní většina českých podniků, tedy těch, které nemají více než 250 zaměstnanců.

Na co si mají dát klienti pozor a jaké jsou ceny vašich služeb?
Sazba pojistného je individuální, záleží na mnoha faktorech – rizikovosti portfolia, objemu pojištěného obratu, škodním poměru atd. V loňském roce činila v průměru dvě promile z pojištěné sumy, ale je pochopitelné, že ne všichni platí dvě promile. Komerční úvěrové pojištění je ideální u dodávek, které se pravidelně opakují a mají kratší splatnost. Posuzujeme vždy platební schopnost konkrétní firmy – kupujícího nebo dlužníka našeho klienta, zpravidla jen na základě analýzy údajů o jeho finanční situaci, tudíž bez nároků na další zajištění pohledávky. Pro naši práci jsou proto klíčové spolehlivé informace.

Podle čeho hodnotíte míru rizikovosti dané země?
V tomto směru rozlišujeme pět skupin států. Úzce přitom spolupracujeme s jinými partnerskými pojišťovnami, zejména s naším většinovým akcionářem
z Belgie. A naopak, i my poskytujeme údaje o firmách ze středoevropských zemí, tedy z teritoria, které dobře známe, pokud se na nás obrátí někdo jiný. Úvěrové pojištění jako nástroj zabezpečení se používá zejména v Evropě, v jiných částech světa je spíše okrajovou záležitostí. My však pojišťujeme pohledávky směrující do všech kontinentů,i když se vzdáleností se prodlužuje doba k získání spolehlivé informace o dlužníkovi.

Jaké technické prostředky využíváte při uzavírání smluv?
Máme moderní internetovou platformu, takže fyzicky se s klienty ani nemusíme vidět, komunikujeme prostřednictvím zabezpečeného systému. Před více než patnácti lety, když jsem v tomto odvětví začínal, byl internet v plenkách. Nyní je úplnou samozřejmostí. A i když máme technicky propracovanou platformu, není to v současnosti už přednost, nýbrž samozřejmá podmínka dobrých služeb. Vyspělou internetovou platformu má už každý, kdo se chce uplatnit na trhu. Časy se mění, a to velice rychle.

Nedávno byl v České republice schválen nový zákon o pojišťovnictví, který má platit od ledna. Ne všichni odborníci z oblastí pojišťovnictví jej ovšem vítají. Jaký je váš názor?
Text jsem zatím podrobně nestudoval, ale diskusi kolem něj jsem sledoval se zájmem. V ČR ještě donedávna platil zákon o pojišťovnictví z roku 1985, který byl pak novelizován v roce 1999, přesto však v této problematice zůstala celá řada nepokrytých míst. Nutnost přijetí nové právní normy vyplývá také z potřeby respektovat evropské směrnice. Pokud vím, nová pravidla se budou týkat například pravidel řízení a kontroly pojišťoven, budou pozměněna některá překonaná pravidla a omezení v hospodaření atd. Jak se zákon projeví, ukáže až praxe.

Pohybujete se v pojišťovnictví i na evropské úrovni. Když srovnáte mezinárodní trendy s vývojem pojišťovnictví u nás, jak z tohoto vychází Česká republika?
Kvalifikovaně mohu mluvit jen o úvěrovém pojištění. Zde, myslím si, Česká republika kráčí s dobou. Evropský trh ovládly tři velké pojišťovny a místo na slunci si hledá i několik menších, mezi nimi také ta naše, KUPEG. A pokud jde o českou roli v mezinárodním kontextu. Když Česká republika letos předsedala Evropské unii, sám jsem vedl pracovní skupinu pojišťovacích odborníků pro exportní úvěry a na této úrovni jsme z naší iniciativy docílili značný průlom zejména v otázce výrazného zlepšení podmínek pojištění a financování výstavby obnovitelných zdrojů energie a jaderné energetiky. Některé pojišťovací produkty jsme vyvinuli a zavedli dříve než mnohem déle fungující úvěrové pojišťovny. I to dokládá, že ve vývoji pojišťovacích trendů v žádném případě nejsme pozadu.

Co si myslíte o snahách Evropské unie zpřísnit regulaci finančních trhů včetně pojišťovnictví?
Hlavním nástrojem v tomto směru je soubor opatření Solventnost II (Solvency). Evropská unie se tímto způsobem snaží sjednotit pravidla a vytvořit transparentní podmínky pro působení všech pojišťovacích ústavů. V bankovnictví je obdobou druhá Basilejská dohoda, která ovšem v některých případech netrefila do černého, protože neúměrně zatížila východiskové postavení bank, zejména pokud jde o kapitálové rezervy na krytí záruk. Pokud však jde o pojišťovnictví, jsem optimistou a vidím věci tak, že regulátoři už vyhodnotili svoje zkušenosti z regulace bankovního sektoru a požadavky na pojišťovnictví již více odrážejí reálné možnosti odvětví.

Komu byste doporučil využít uvěrového pojištění, které nabízíte?
Zejména v době krize by se měl každý podnikatel vážně zamyslet a kalkulovat, zda ušetřit nepatrnou sumu na pojištění anebo zda riskovat problémy s finančním tokem. V současnosti se stávají i případy, že náhle nezaplatí někdo, kdo předtím platil řádně deset let, protože ekonomické poměry se mu zhorší natolik, že toho není schopen. Navíc naše pojištění je tou nejlevnější a nejvýhodnější garancí, vždyť poplatky za akreditivy a jiné produkty
k zajištění splátek dosahují v současné době několikanásobek částky nutné pro pojištění pohledávek, takže zde není důvod váhat.

Jaká je vazba mezi pojišťovnou KUPEG a Mezinárodním strojírenským veletrhem v Brně?
Ta nejlepší. Brno považujeme za mimořádně důležité místo v rozvoji ekonomických vztahů České republiky se zahraničím, za místo, kde si dávají dostaveníčko podnikatelé z celého světa a česká odborná i laická veřejnost. Naše pojišťovna je zde také vystavovatelem, vracíme se po jednoleté přestávce a budeme mít společný stánek s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). Naší přítomnost v české ekonomice chceme demonstrovat i přítomností na 51. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Jozef Gáfrik

Komerční příloha