VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavol Parízek, generální ředitel pojišťovny KUPEG: Úvěrové pojištění chrání před rizikem neplacení za dodané zboží

Jaké je poslání Komerční úvěrové pojišťovny, kdo jsou její zákazníci a na co si mají dávat pozor? To se dozvíte v rozhovoru s jejím generálním ředitelem.

14.9.2009
SDÍLEJ:

Pavol Parízek, generální ředitel pojišťovny KUPEGFoto: archiv

Jak byste charakterizoval poslání Komerční úvěrové pojišťovny EGAP, a.s. (KUPEG)?
Naším úkolem je poskytovat služby v oblasti pojištění pohledávek proti riziku neplacení, čemuž se říká také úvěrové pojištění. V současnosti je to běžná součást komplexního pojištění podnikatelských subjektů, a také důležitý prvek ochrany a stabilizace aktiv. Úvěrové pojištění slouží i jako jeden z prvků zajištění vybraných bankovních operací nebo faktoringu. Objem pohledávek, které KUPEG pojišťuje, dosahuje asi 130 miliard Kč ročně, tedy kolem deseti miliard měsíčně. To nejsou malé částky a i z toho je vidět, že naše komerční úvěrová pojišťovna je důležitým prvkem v celé soustavě ekonomicko-finančních vztahů v České republice.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Je to 1200 přímých klientů, z nichž přes 70 procent jsou malé a střední podniky. Spolu s těmi, jejichž pohledávky se nám dostávají do péče prostřednictvím finančních institucí, obsluhujeme zhruba 2000 podniků od velkých, s ročním obratem mnoha miliard korun, až po malé a střední s pár desítkami milionů. Je třeba vidět, že do kategorie malých a středních podniků spadá podle kriterií Evropské unie absolutní většina českých podniků, tedy těch, které nemají více než 250 zaměstnanců.

Na co si mají dát klienti pozor a jaké jsou ceny vašich služeb?
Sazba pojistného je individuální, záleží na mnoha faktorech – rizikovosti portfolia, objemu pojištěného obratu, škodním poměru atd. V loňském roce činila v průměru dvě promile z pojištěné sumy, ale je pochopitelné, že ne všichni platí dvě promile. Komerční úvěrové pojištění je ideální u dodávek, které se pravidelně opakují a mají kratší splatnost. Posuzujeme vždy platební schopnost konkrétní firmy – kupujícího nebo dlužníka našeho klienta, zpravidla jen na základě analýzy údajů o jeho finanční situaci, tudíž bez nároků na další zajištění pohledávky. Pro naši práci jsou proto klíčové spolehlivé informace.

Podle čeho hodnotíte míru rizikovosti dané země?
V tomto směru rozlišujeme pět skupin států. Úzce přitom spolupracujeme s jinými partnerskými pojišťovnami, zejména s naším většinovým akcionářem
z Belgie. A naopak, i my poskytujeme údaje o firmách ze středoevropských zemí, tedy z teritoria, které dobře známe, pokud se na nás obrátí někdo jiný. Úvěrové pojištění jako nástroj zabezpečení se používá zejména v Evropě, v jiných částech světa je spíše okrajovou záležitostí. My však pojišťujeme pohledávky směrující do všech kontinentů,i když se vzdáleností se prodlužuje doba k získání spolehlivé informace o dlužníkovi.

Jaké technické prostředky využíváte při uzavírání smluv?
Máme moderní internetovou platformu, takže fyzicky se s klienty ani nemusíme vidět, komunikujeme prostřednictvím zabezpečeného systému. Před více než patnácti lety, když jsem v tomto odvětví začínal, byl internet v plenkách. Nyní je úplnou samozřejmostí. A i když máme technicky propracovanou platformu, není to v současnosti už přednost, nýbrž samozřejmá podmínka dobrých služeb. Vyspělou internetovou platformu má už každý, kdo se chce uplatnit na trhu. Časy se mění, a to velice rychle.

Nedávno byl v České republice schválen nový zákon o pojišťovnictví, který má platit od ledna. Ne všichni odborníci z oblastí pojišťovnictví jej ovšem vítají. Jaký je váš názor?
Text jsem zatím podrobně nestudoval, ale diskusi kolem něj jsem sledoval se zájmem. V ČR ještě donedávna platil zákon o pojišťovnictví z roku 1985, který byl pak novelizován v roce 1999, přesto však v této problematice zůstala celá řada nepokrytých míst. Nutnost přijetí nové právní normy vyplývá také z potřeby respektovat evropské směrnice. Pokud vím, nová pravidla se budou týkat například pravidel řízení a kontroly pojišťoven, budou pozměněna některá překonaná pravidla a omezení v hospodaření atd. Jak se zákon projeví, ukáže až praxe.

Pohybujete se v pojišťovnictví i na evropské úrovni. Když srovnáte mezinárodní trendy s vývojem pojišťovnictví u nás, jak z tohoto vychází Česká republika?
Kvalifikovaně mohu mluvit jen o úvěrovém pojištění. Zde, myslím si, Česká republika kráčí s dobou. Evropský trh ovládly tři velké pojišťovny a místo na slunci si hledá i několik menších, mezi nimi také ta naše, KUPEG. A pokud jde o českou roli v mezinárodním kontextu. Když Česká republika letos předsedala Evropské unii, sám jsem vedl pracovní skupinu pojišťovacích odborníků pro exportní úvěry a na této úrovni jsme z naší iniciativy docílili značný průlom zejména v otázce výrazného zlepšení podmínek pojištění a financování výstavby obnovitelných zdrojů energie a jaderné energetiky. Některé pojišťovací produkty jsme vyvinuli a zavedli dříve než mnohem déle fungující úvěrové pojišťovny. I to dokládá, že ve vývoji pojišťovacích trendů v žádném případě nejsme pozadu.

Co si myslíte o snahách Evropské unie zpřísnit regulaci finančních trhů včetně pojišťovnictví?
Hlavním nástrojem v tomto směru je soubor opatření Solventnost II (Solvency). Evropská unie se tímto způsobem snaží sjednotit pravidla a vytvořit transparentní podmínky pro působení všech pojišťovacích ústavů. V bankovnictví je obdobou druhá Basilejská dohoda, která ovšem v některých případech netrefila do černého, protože neúměrně zatížila východiskové postavení bank, zejména pokud jde o kapitálové rezervy na krytí záruk. Pokud však jde o pojišťovnictví, jsem optimistou a vidím věci tak, že regulátoři už vyhodnotili svoje zkušenosti z regulace bankovního sektoru a požadavky na pojišťovnictví již více odrážejí reálné možnosti odvětví.

Komu byste doporučil využít uvěrového pojištění, které nabízíte?
Zejména v době krize by se měl každý podnikatel vážně zamyslet a kalkulovat, zda ušetřit nepatrnou sumu na pojištění anebo zda riskovat problémy s finančním tokem. V současnosti se stávají i případy, že náhle nezaplatí někdo, kdo předtím platil řádně deset let, protože ekonomické poměry se mu zhorší natolik, že toho není schopen. Navíc naše pojištění je tou nejlevnější a nejvýhodnější garancí, vždyť poplatky za akreditivy a jiné produkty
k zajištění splátek dosahují v současné době několikanásobek částky nutné pro pojištění pohledávek, takže zde není důvod váhat.

Jaká je vazba mezi pojišťovnou KUPEG a Mezinárodním strojírenským veletrhem v Brně?
Ta nejlepší. Brno považujeme za mimořádně důležité místo v rozvoji ekonomických vztahů České republiky se zahraničím, za místo, kde si dávají dostaveníčko podnikatelé z celého světa a česká odborná i laická veřejnost. Naše pojišťovna je zde také vystavovatelem, vracíme se po jednoleté přestávce a budeme mít společný stánek s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). Naší přítomnost v české ekonomice chceme demonstrovat i přítomností na 51. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Jozef Gáfrik

Komerční příloha

14.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dům ve Wuppertalu, který nechaly úřady vystěhovat kvůli nebezpečné hořlavé izolaci.
30

Němci se bojí, že po Wuppertalu vystěhují kvůli obavě z požáru další domy

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo při inauguraci
9 8

Pražská trafika? Velvyslankyní Ghany v Česku bude exmilenka prezidenta

Aktér videa s Babišem: Vůbec mě nenapadlo, že z toho bude takový poprask

Měla to být tak trochu předvolební agitace a hlavně autogramiáda knihy lídra hnutí Ano Andreje Babiše na prachatických Slavnostech Zlaté stezky. Jenže v Prachaticích bývalý ministr financí narazil.

Východní Čechy dnes zasáhnou silné bouřky, sever čekají vydatné lijáky

Velmi silné bouřky, které mají ukončit současná vedra, zasáhnou dnes zejména východní polovinu Čech, na ostatním území by tak silné být neměly. Po půlnoci budou bouřky a přeháňky slábnout a přecházet do deště, přičemž v Ústeckém a Libereckém kraji bude vydatný.

Pro motorkáře zraněného na lhenickém náměstí letěl vrtulník

/VIDEO/ V poledne se na náměstí ve Lhenicích na Prachaticku srazilo osobní auto s motocyklem. Podle informací z místa nehody motorkáře odvezl záchranářský vrtulník.

U nového auta vede při rozhodování cena. Trendem se stává carsharing

Koupě auta online, využívání carsharingu, financování operativním leasingem a stále víc technologií. To jsou u osobních aut podle českých řidičů a řidiček trendy budoucnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies