Se započtením multiplikačního efektu pojištění se státní podporou, zejména v případě bankovních záruk vystavovaných v souvislosti s exportními projekty, podpořil EGAP za prvních šest měsíců tohoto roku český vývoz v objemu 62 mld. Kč. Na dosažených výsledcích se pozitivně projevují protikrizová opatření, která přijal EGAP koncem loňského roku, takže i v době poklesu poptávky se českým vývozcům daří prosazovat se na mezinárodních trzích, zejména v Ruské federaci a dalších zemích SNS.

Zcela zásadním opatřením ke zvýšení účinnosti úvěrového pojištění je zvýšení pojistného krytí u všech typů pojištění vývozních úvěrů z dosavadních
95 procent na 99 procent. Výjimkou je pouze pojištění vývozních dodavatelských úvěrů, u kterých se zvedlo pojistné krytí z 90 procent na 95 procent. Rizikovost vývozu je tak podstatně nižší, stejně jako náklady vývozců a jejich bank na zajištění spoluúčasti. Vyšší pojistné krytí zatím platí do konce tohoto roku s tím, že po důkladném posouzení jeho efektivity bude rozhodnuto o dalším postupu.

Klienti EGAP se dočkali i zlevnění pojištění, a to tam, kde to dovolují mezinárodní pravidla pro státem podporované vývozy. Výrazné snížení zaznamenaly pojistné sazby u pojišťování výrobního rizika, kdy se vývozce pojišťuje proti riziku ztrát v důsledku zrušení či přerušení kontraktu ze strany zahraničního dovozce nebo v důsledku politické, finanční, či makroekonomické situace země dovozce. Při samostatném pojištění výrobního rizika je teď pojistná sazba o 30 procent nižší ve srovnání s dřívějškem, a pokud je ke stejnému exportnímu případu uzavřeno i pojištění vývozního odběratelského úvěru, tak dokonce až o 50 procent.

Dost mohou ušetřit také čeští investoři, kteří si pro realizaci svého investičního záměru v zahraničí vyjednají bankovní úvěr s pojištěním EGAP. Na rozdíl od dřívější praxe, kdy si investor musel svůj vlastní vklad do investice v hostitelském státu pojistit proti teritoriálním rizikům, jako je vyvlastnění bez náhrady nebo nemožnost transferu výnosů, kryje nyní pojištění bankovního úvěru na financování investice i rizika spojená s vlastním vkladem investora po celou dobu čerpání a splácení úvěru.

Dále EGAP upravil podmínky pojištění vývozního odběratelského úvěru pro potřeby projektového financování velkých investičních záměrů zejména v energetice, těžbě a zpracování surovin, metalurgii, výrobě stavebních hmot, telekomunikacích a infrastruktuře a také pojištění úvěru na financování zahraniční investice pro developery obchodních a bytových projektů v zahraničí.

V obou případech se jedná především o výhodnější podmínky splácení poskytnutých úvěrů. Zcela nový obsah dostalo pojištění prospekce zahraničních trhů, které kryje riziko finanční ztráty v důsledku úplného nebo částečného neúspěchu prospekce a je určené zejména malým a středním podnikům.

Pojistit se mohou vývozci se zavedenou výrobou, kteří vyrábějí zboží či poskytují služby, pro něž budou prospekci provádět, po dobu nejméně dvou let. Ve finální fázi je úprava pojištění úvěru na předexportní financování tak, aby mohlo krýt i rizika bank spojená s úvěrovým financováním komerčního využití produktů výzkumu a vývoje pro následný vývoz.

Tímto typem pojištění chce EGAP podpořit úspěšné dokončení komerčních aplikací výsledků vědy a výzkumu a přispět k zahájení výroby a následnému vývozu celé řady produktů s vysokou mírou přidané hodnoty.

Vlastimil Nesrsta,
ředitel odboru PR a komunikace, EGAP

Komerční příloha