Ona sama však tuto arabskou zemi považuje za bezpečnou, s ničím, co by ukazovalo na terorismus a islamisty, se tam nesetkala. Řeč je o Karolině Jarošové z Jihlavy, která během tří týdnů procestovala část Emirátů. Převážně pobývala v Sharjah, několikrát navštívila Dubai a tři dny strávila v Abu Dhabi. O své zážitky se podělí v novém cestovatelském letním seriálu Deníku.

Vy už jste v Emirátech někdy předtím byla?

V Emirátech jsem byla poprvé v roce 2007, tehdy jsem byla zklamaná. Podle zkušeností z předchozí cesty do Sýrie jsem očekávala něco úplně jiného. Místo typické arabské architektury a kultury jsem se najednou ocitla uprostřed něčeho jako Miami. Vysoké nablýskané mrakodrapy, k tomu lidé všech možných národností a kultur. Jediné, podle čeho bylo poznat, že jste v arabské zemi, byly mešity a vládní budovy, které mají typickou architekturu. Ale letos to bylo jiné. Už jsem věděla, do čeho jdu. Navíc jsem bydlela v ulici se spoustou syrských a libanonských obchodů a restaurací, takže jsem cítila tu správnou atmosféru a vůně.

Jak se Emiráty změnily?

Země se mění téměř před očima, neustále se tam staví a vylepšuje, oproti minulé návštěvě jsem objevila i popelnice na tříděný odpad. A také již dostavěli nejvyšší budovu na světě Burj Chalifa. Rozhodně se do Emirátů někdy vrátím.

Proč jste do Emirátů jela, byla to klasická dovolená?

Jela jsem navštívit tátu, donedávna tam pracoval. Když už jsem ale měla všechno na cestu zařízené, firma ho poslala do Kataru. Po dvou týdnech za námi přijel na víkend. Jela jsem tam s dcerkami ve věku 1,5 roku a 5 let, takže jsem i tak měla o zábavu postaráno. První týden tam se mnou byla taky kamarádka, hodně jsme cestovaly, aby toho hodně viděla.

Jaké z toho měla dojmy?

Nejvíc se jí asi líbilo, že měla možnost poznat, jaké to tam je doopravdy. Když jedete s cestovkou, je to hodně o hotelovém bazénu, koupání v moři, vezmou vás na prohlídku Dubaie, na pouštní „safari", do souku (tržiště), ale jinak strávíte většinu večerů při programu připraveném v hotelu. Vystrašeni informacemi z internetu nebo průvodci si někteří turisté nedopřejí ani místní speciality nebo zmrzlinu, přitom netuší, o co přicházejí.

Nebála jste se pobývat delší dobu v arabské zemi, když nyní svět děsí útoky radikální islamistů z Islámského státu?

Potkala jsem muslimy z různých zemí, a přestože jsem měla třeba sukni nad kolena a nebyla tedy oblečena úplně podle jejich pravidel, nikdo se na mě nedíval nijak opovržlivě nebo ještě hůř. Ani neměli vulgární řeči, chovali se normálně. A se všemi jsme se shodli na tom, že to není o samotném náboženství, ale o lidech, kteří ho vyznávají a jak moc si ho přizpůsobují. Tak jako má křesťanství mnoho podob, je tomu tak i u Islámu. Každá země má jiné tradice a historii a podle toho i odlišný pohled na víru. Všeobecně se všichni distancovali od zvěrstev, které páchá Islámský stát, protože ta nemají s původním islámem nic společného. Jsou to fanatici, kteří prostě chtějí moc a rozhodli se, že Aláh jim k tomu pomůže.

Je tedy podle vás v Emirátech bezpečno?

Lidé se mě před odjezdem ptali: „To se nebojíš tam letět, když je teď taková situace?" Je to trochu paradox, protože Emiráty jsou od konfliktu vzdálené kolem 2000 kilometrů, a do Turecka, které sousedí se Sýrií a Irákem, lidé normálně jezdí a vůbec jim to nepřijde divné. Ale kdybych chtěla jet do Libanonu, to byste koukali. Celkově si myslím, že v Emirátech je bezpečno, žádných zvláštních opatření jsem si nevšimla, ani na letišti ani na ulicích. Ve vozech MHD jsou kamery, takže si nikdo netroufne vás ani obtěžovat.

Kdy do Emirátů nemá cenu jezdit?

Když je ramadán, letos tento postní měsíc končí přibližně 18. července. Během tohoto měsíce byste se totiž nudili a trpěli hlady. Během dne, od východu do západu slunce, se nesmí na ulici ani nikde, kde by vás mohl někdo vidět, jíst, pít, kouřit ani žvýkat žvýkačky. To platí i na pláži. Výjimku mají děti do 7 let, nemocní, těhotné ženy. Během Ramadánu jsou restaurace a obchody s potravinami otevřeny asi od čtyř hodin odpoledne do pěti do rána. Ostatní obchody mají různou otevírací dobu během dne, je třeba s tím počítat. Supermarkety by měly mít otevřeno normálně. A další důležitá rada. V žádném případě se během ramadánu na veřejnosti neobjímejte nebo nelíbejte.

Musí mít Češi víza, když chtějí vycestovat do této země?

Pro občany České republiky neplatí vízová povinnost. Prostě si jen vyberete zájezd, nebo přes internet koupíte letenku, zamluvíte hotel a můžete jet. Jediné, co si musíte hlídat, je platnost vašeho pasu. Musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po odjezdu ze země. Na letišti dostanete zdarma vstup na 30 dní přímo do pasu.

Zuzana Musilová