Zavolal jsem mu. Po delším vyzvánění se ozvalo že „volaný účastník hovor nepřijímá“. Je to možné, když telefon má vždy u ruky? Zavolal za chvíli zpět. Pak jsem ho opět volal já – a situace se opakovala. Volal zpátky.

To jsem už nevydržel, a zeptal se ho, jestli náhodou nemá nějaký problém. „Ne,“ zněla odpověď, „já nevím, jak se přijímají hovory! Mačkal jsem všechno a ono to nereagovalo.“

Možná to vyzní jako neúcta, ale k čemu je počítač vestavěný do mobilu, když komplikuje obsluhu základních funkcí? Není smartphone až příliš chytrý?

Špičkový telefon?

Za několik dní jsem si půjčil telefon známého výrobce, vysoce hodnocen odbornými časopisy i servery o mobilech jako: skvělý, nepřekonatelný, úžasný.

A protože vlastním telefon jiné značky, provedl jsem věc, u mého telefonu často používanou: synchronizaci s kontakty v počítači, přidal úkoly a položky v kalendáři. A pak proklel všechny, kteří telefon posuzují podle megapixelů ve foťáku a jeho displeje.

Do paměti tohoto supermobilu se vešlo jen 20 úkolů a do kalendáře, tuším, jen 50 položek. Program dodávaný s přístrojem umí přenést data jen odzadu, takže se mi v mobilu ocitly úkoly, které jsem měl už před mnoha měsíci odfajfkovány a kalendář byl plný událostí na dva měsíce, ale nejnovější byl datován na předchozí měsíc.

Nikde v nastaveních jsem nenalezl možnost, jak to „obrátit“, aby se přenášely nejaktuálnější úkoly a schůzky.

Foťák v mobilu

Zvykli jsme si hodnotit mobil podle foťáku. Ano, když už ho mám v kapse, mohu ho využít pro tvorbu fotografií při denním světle.

Ale viděli jste fotky, které z něj někdy lezou, pořízené v šeru či v přítmí, nemá-li přístroj xenonovou lampu nebo přisvětlovací LED diodu? Šeď, stíny, pruhy.

A když telefon navíc nemá jasno, jak nastavit automaticky vyvážení bílé, pak se setkáte se žlutými obličeji pod žárovkami nebo smrtelně bledými kamarády ve světle zářivek. I u drahých přístrojů.

Základem dobré fotky byla, je a bude optika. Srovnejte za tím účelem průměr vstupní čočky u profi foťáku, kompaktního přístroje a mobilu.

Není vám něco divné? Samozřejmě. Čím větší průměr čoček optické soustavy, tím lepší kresba (nemusí platit vždy), ale také světelnost objektivu.

Foťák v mobilu se zatím nemůže srovnávat s fotoaparátem, protože parametry jeho objektivu jsou horší než u fotoaparátů. Šmouhy na fotkách z mobilu, které na jeho displeji nejsou patrné, jsou zřetelné po přetažení fotek do počítače a po zobrazení na monitoru.

Není foťák v mobilu vnucováním něčeho, co tam vážně nemusí být? Foťák je foťák a fotka, kterou si chcete uchovat, z mobilu neleze tak kvalitní, aby stálo za to zařadit ji do rodinného alba.

MILAN LOUCKÝ