měny v koloběhu dusíku, jejichž příčinou je hojné celosvětové používání umělých hnojiv, poškozují kvalitu mořské vody a tím život v oceánech. Nejhůře jsou na tom mořské zátoky.

Studie prováděná v americké zátoce Chesapeake prokázala, že vysoké koncentrace dusíku ničí tamní ekosystémy, protože dramaticky snižují obsah kyslíku ve vodě. A to se odráží na kvalitě vody i na životě ryb, které v zátoce u východního pobřeží Atlantického oceánu žijí.

Zátoka Chesapeake není jediná, která má tento problém. „Mořských mrtvých zón, kde je nedostatek kyslíku nebo toxické řasy jako důsledek používání hnojiv, rychle přibývá,“ upozorňuje Grace Brushová z baltimorské Univerzity Johna Hopkinse v časopise Science Daily.

Na vině je podle ní jednoznačně člověk a jeho snaha uživit rostoucí populaci. Častější používání hnojiv, kácení lesů a vysoušení mokřadů kvůli zemědělské půdě porušily rovnováhu oběhu dusíku, zejména schopnost přirozenou cestou dusíkaté látky odbourávat, upozorňuje Brushová.

Člověk by měl snížit používání jak přírodních, tak umělých dusíkatých látek. „Budoucnost Chesapeake a dalších pobřeží závisí na ochotě snížit používání dusíkatých látek,“ dodává Brushová.