Vědci se oceánským velikánům věnují už dlouho, ale výzkum ztěžuje skutečnost, že vorvani žijí v hlubších vodách. Co se zatím podařilo zjistit?

JAK JSOU VELCÍ

Samci dorůstají až do 16 metrů. Samičky bývají menší, obvykle mají „pouhých“ 12 metrů. Při narození měří obě pohlaví kolem 4 metrů. A porodní váha? Jedna tuna.

Ve zvířecí říši drží několik primátů. Pyšní se největší hlavou, nosem a mozkem a údajně také nejsilnějšími přirozenými ultrazvukovými zaměřovači ponorek.

KOLIK JICH ŽIJE

Komerční lov velryb, zakázaný v roce 1986, vyhubil celé populace vorvaňů. Odhady se různí, ale Hal Whitehead z kanadské Dalhousie University se domnívá, že počet vorvaňů klesl z 1,1 milionu o zhruba tři sta padesát tisíc.

KDE ŽIJÍ

Vorvani se objevují po celém světě, obvykle však v hlubších vodách. Vědce na tomto živočišném druhu vzrušuje neobvykle veliká rodová rozdílnost nejen ve velikosti, ale také v pohlavní zeměpisné segregaci. Samci tráví čas v době, kdy se nepáří, raději v chladnějších vodách kolem pólů, zatímco samice a mláďata zůstávají blíže k rovníku.

JAK HLUBOKO

Vorvani jsou vyhlášenými „potápěči“. Ponořit se mohou až do 3 000 metrů a zadržet dech až na dvě hodiny.

JAK DLOUHO ŽIJÍ

Jistě to dosud nevíme. Podle odhadů se dožívají minimálně šedesáti let a někteří jedinci žijí dokonce i přes sto let.

(mlch)