Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Procento HDP na kulturu? Sněte dál

Stávající koalice si podobně jako většina vlád dala za cíl věnovat na kulturu každoročně procento HDP. A podobně jako předchozím vládám se ani jí tento základní cíl kulturní části koaliční smlouvy nepodařilo naplnit.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Klášter v ChotěšověFoto: Deník / Říský Milan

Ke cti vlády musíme přičíst fakt, že rozpočty nejmenšího ministerstva soustavně rostou. Podle státního informačního portálu Monitor narostl rozpočet kultury z necelých 11 miliard korun v roce 2014 na aktuální schválené výdaje 12,7 miliardy. To je nejvyšší výdajový strop ministerstva kultury v historii samostatné ČR, ale ke slibovanému jednomu procentu HDP stále zbývá několik set milionů.

Data Monitoru navíc prozrazují, že skutečné výdaje rezortu jsou vždy nižší než ty schválené vládou v zákonu o státním rozpočtu.

I tak ale kabinet udělal v kultuře poměrně dost práce. Mezi nejdůležitější prosazené novinky patří na konci května schválený růst platů ve veřejném sektoru, který se dotkne i zaměstnanců v kulturních institucích.

Za popularitou ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) stojí také naplnění některých slibů z koaliční smlouvy. Patří sem například snížení DPH na knihy či podpora regionální kultury, čehož vláda dosáhla prosazením zákona o veřejných kulturních institucích. „Díky němu se kulturní instituce typu velkého regionálního divadla či orchestru mohou skrze vícezdrojové financování pozitivně rozvíjet a v případě finančních těžkostí zřizovatele výrazně snížit nebezpečí destrukce," uvedl jeden z jeho předkladatelů, senátor Jiří Šesták (HOPB).

Jiné prosazené body koaliční smlouvy ale vzbuzují kontroverze. Mezi ně patří novela autorského zákona, která sice umožňuje snazší nakládání s licencemi, ale zároveň posílila pravomoci kolektivním správcům typu OSA. Koalice si také vytkla za cíl zpřísnit pravidla týkající se koncentrace mediálního vlastnictví. To však udělala zákonem o střetu zájmů, tzv. Lex Babiš.

INDEX DENÍKU pohledem republiky

62%

MĚLY BY BÝT PAMÁTKY V ČESKÉ REPUBLICE PŘÍSNĚJI CHRÁNĚNY?

Chátrající památky, které majitel v devadesátých letech zadlužil a nyní čeká na zub času, až si s nimi sám poradí a na jejich místě bude moci vzniknout něco nového. I takové příběhy nabízí česká současnost. Vyřešit by to mohla novela památkového zákona, kterou vláda předložila do sněmovny, ale zatím stále čeká na schválení poslanci. Stát v památkové péči nedělá málo. Podle návrhu rozpočtu ministerstva kultury na letošní rok půjde na záchranu a obnovu kulturních památek téměř 700 milionů korun, další miliarda pak byla vyčleněna na péči o národní kulturní poklad.

Přesto si jen 37,5 procenta oslovených panelistů Deníku myslí, že stát dělá pro ochranu památek dostatek. Ostatní, tedy 62,5 procenta, si myslí opak a jsou pro přísnější ochranu českého kulturního dědictví. Odpovídalo 734 lidí.

Jednou z klíčových norem resortu měl být ale nový zákon o státní památkové péči. „Navrhovaný zákon přináší řadu změn včetně zavedení nástrojů, které umožní reagovat na neplnění povinností vlastníka kulturní památky nebo vlastníka nemovitosti, nacházející se v památkovém území," uvedla mluvčí Simona Cigánková. Novelu si však koalice nechala na poslední chvíli a nyní je stále ve sněmovně, navíc má úprava řadu kritiků, podle nichž je příliš byrokratická. Kvůli lhůtám je téměř nemožné, že by novelu prohlasovala. I když chce ko-alice nejen kvůli schválení tohoto zákona svolat mimořádnou schůzi.

Podobný osud má také novela tzv. velkého vysílacího zákona, která krom jiného přináší věkovou klasifikaci pořadů v televizi. Právě ta byla jednou z priorit vlády v koaliční smlouvě. I její osud je nejistý.

Vláda splnila velkou část priorit, ty hlavní ale buďto nenaplnila vůbec, nebo si je nechala na poslední chvíli a jejich schválení je nejisté.

Audit Deníku, 15.6.

Autor: Stanislav Šulc

Vyberte kraj

Měly by být památky v České republice přísněji chráněny?

82%
18%

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešované dívky

Viděli jste je? Policie hledá dvě zmizelá děvčátka z Prahy

Bezpečnostní kontroly před branami Chrámové hory v Jeruzalémě.
10

Izrael ustoupil. Ochranné rámy u vchodů na Chrámovou horu odstraní

EXKLUZIVNĚ

Zločin, nebo neštěstí? Policie pro ověření vyhazovala z 6. patra hotelu figurínu

Policie v Pardubicích rekonstruovala poslední okamžiky života 45leté ženy: pád z okna hotelu. K čemu policisté dospěli?

Do Turecka jen na vlastní nebezpečí, varují Němci

Diplomatická válka mezi Spolkovou republikou Německo a Tureckem pokračuje. Istanbul totiž stále zadržuje německého aktivistu.

Pohledem Stanislava Šulce: Oč jde v Polsku

V souvislosti s Polskem se v posledních dnech vypráví několik příběhů. Jeden vykresluje skvělou hrdou zemi, která si dělá doma pořádek a zlá Evropská unie jí při tom hází byrokratické klacky pod nohy. A v ulicích stojí desítky tisíc lidí, kteří vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) nevolili, tedy jsou menšinou populace a sice můžou demonstrovat, ale jejich požadavky jsou tak nějak nepodstatné.

Boj s teroristy. Všechna letiště v ČR dostanou kamery, jež rozpoznají obličeje

Přes letiště Václava Havla cestoval pachatel teroristických útoků, tvrdil německý tisk krátce poté, co na konci května došlo k ataku po koncertě v Manchesteru. Zemřelo při něm 22 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení