Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Letecká neštěstí

Letecké nehody mívají obvykle tragické následky. I přes toto je letecká doprava považována za jeden z nejbezpečnějších druhů dopravy.

Během letecké přehlídky v Belgii vypadl z helikoptéry pilot

Letecká show nedaleko belgického Lutychu (Liège) skončila tragicky. Helikoptéru během letu opustili čtyři členové posádky. Ale jen tři z nich měli padák. Opuštěného kniplu si naštěstí všiml voják, který pomáhal ostatním při seskoku, a se strojem bezpečně přistál.  

V Andamanském moři našli první těla z barmského letadla se 122 pasažéry

Barmská armáda objevila u pobřeží trosky a tři mrtvoly z letadla, které včera z dosud neznámých příčin havarovalo. Na palubě letu z Myeiku do bývalého hlavního města Rangúnu byly kromě členů posádky především rodiny vojáků.

Alexandrovci vystoupili poprvé od letecké katastrofy

V armádním divadle v ruské metropoli se dnes konalo první vystoupení Alexandrovova armádního souboru písní a tanců od letecké katastrofy, při které v prosinci zahynula většina pěveckého sboru. Obnova armádní chlouby v co nejkratší době představovala pro ruské ministerstvo obrany jeden z nejdůležitějších úkolů, prohlásil činitel, který koncert zahajoval.

Havárie letadla v Biškeku má 38 obětí, našly se obě černé skříňky

Biškek - Pondělní havárie tureckého nákladního letadla v Kyrgyzstánu si vyžádala nejméně 38 obětí na životech, většinou obyvatel vesnice, na kterou stroj dopadl. Dalších 13 lidí utrpělo zranění a jsou v nemocnici. Zpřesněné údaje dnes podle agentury TASS oznámilo kyrgyzské ministerstvo pro mimořádné události, podle něhož už byly nalezeny obě takzvané černé skříňky havarovaného stroje.

Tři roky pátrali po malajsijském letounu. Bezúspěšně. Dnes hledání končí

Sydney - Austrálie, Malajsie a Čína po téměř třech letech ukončily dnes pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujícími na palubě. Pátrací plavidlo dokončilo prohledávání mořského dna ve vymezené oblasti v Indickém oceánu, aniž objevilo trosky letadla, oznámilo koordinační středisko pátracích akcí se sídlem v Austrálii. Rodiny pasažérů označily ukončení pátrací akce za nezodpovědný krok, který musí být přehodnocen.

AKTUALIZOVÁNO

Turecký boeing spadl na kyrgyzskou vesnici: 37 mrtvých, i děti

Biškek /FOTOGALERIE, VIDEO/- V Kyrgyzstánu se dnes ráno při pokusu o přistání zřítilo turecké nákladní letadlo. Zahynulo přinejmenším 37 lidí, většinou obyvatel vesnice, na kterou stroj dopadl, oznámila kyrgyzská vláda. Podle záchranářů je mezi mrtvými šest dětí. Kyrgyzské úřady mají podezření, že havárii způsobila chyba pilota.

Na letecké přehlídce pro děti v Thajsku se zřítila stíhačka

Bangkok - Na letecké přehlídce v Thajsku, pořádané u příležitosti oslav dne dětí, se dnes zřítila stíhačka. Pětatřicetiletý pilot zahynul, z početných přítomných rodin nebyl nikdo zraněn. Informovalo o tom thajské ministerstvo obrany.

Německý prokurátor: Za leteckou nehodu ve Francii byl odpovědný jen pilot

Düsseldorf - Německé úřady zastavily vyšetřování nehody letadla společnosti Germanwings, při níž v březnu 2015 ve Francii zemřelo všech 150 lidí na palubě. Agentuře DPA to dnes řekl státní zástupce Christoph Kumpa. Podle něj vyšetřování prokázalo, že za nehodu je zodpovědný pouze kopilot Andreas Lubitz.

Po šéfovi Alexandrovců pojmenovali v Rusku školu

Moskva - Moskevská škola pro vojenské hudebníky ponese od nynějška jméno generála Valerije Chalilova, který spolu s desítkami dalších členů Alexandrovova armádního souboru písní a tanců zahynul minulý měsíc při letecké katastrofě u Soči. Příslušné nařízení dnes zveřejnila ruská vláda.

Letecká katastrofa u Soči: vyšetřovatelé pracují i s verzí terorismu

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že na troskách armádního letadla, které se zřítilo u černomořského střediska Soči, nebyly nalezeny žádné známky výbuchu ani požáru. Náčelník služby bezpečnosti letů vojenského letectva Sergej Bajnětov ale zároveň řekl, že vyšetřování havárie u Soči pracuje i s verzí terorismu.

AKTUALIZOVÁNO

Zatím se našlo 15 těl obětí nedělního leteckého neštěstí u Soči

Moskva - Ruští záchranáři zatím našli 15 těl obětí nedělního leteckého neštěstí v Černém moři a také 239 částí těl. Agentura TASS to dnes oznámila s odvoláním na ruské ministerstvo obrany, které tak opravilo svou dřívější informaci o nálezu 17 těl a 223 fragmentů. Podle agentury Interfax odborníci odebrali vzorky DNA 105 příbuzným obětí, podle nichž budou mrtví identifikováni. Při katastrofě zahynulo všech 92 osob, které byly na palubě letadla Tu-154, většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

V letadle s Alexandrovci nebyl požár ani výbuch

Moskva - Zatím nic nenaznačuje, že na palubě ruského vojenského letadla, které spadlo v neděli do Černého moře, nastal výbuch nebo požár. S odvoláním na bezpečnostní zdroje to oznámila ruská agentura TASS. Sdělila také, že dešifrování údajů ze záznamníku o letu může trvat i několik týdnů podle toho, v jakém stavu skříňka je.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrací týmy hledají oběti i trosky po leteckém neštěstí u Soči

Moskva, Soči - Ruské pátrací týmy nalezly všechny tři letové záznamníky ruského vojenského stroje Tu-154, který se v neděli zřítil do Černého moře krátce po startu ze Soči. Zahynulo všech 92 lidí, kteří byli na palubě, mezi nimi asi šest desítek členů armádního uměleckého souboru Alexandrovci. Úřady podle ruských médií na základě dosavadního vyšetřování vylučují jako příčinu nehody atentát. Ruský portál Life.ru i agentura Interfax s odvoláním na své zdroje za možný důvod katastrofy označují závadu na vztlakových klapkách.

Vyšetřovatelé: Za pád letadla v Kolumbii mohl nedostatek paliva

Bogotá - Chyby pilota, letecké společnosti i bolivijských úřadů mohou za listopadovou havárii letadla v Kolumbii, při které zahynulo 71 lidí včetně hráčů brazilského fotbalového týmu Chapecoense. Na základě předběžných výsledků vyšetřování to dnes oznámili zástupci kolumbijského úřadu civilního letectví. Bezprostřední příčinou neštěstí byl nedostatek paliva.

Lidé uctívali oběti ruské letecké katastrofy květinami a svíčkami

Moskva - Den po leteckém neštěstí ruského letounu, které stálo život 92 lidí včetně více než 60 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, nosili lidé v řadě zemí světa květiny k budovám ruských velvyslanectví. V Rusku stovky lidí kladly květiny a rozjímaly u zkušebny Alexandrovců v centru Moskvy.

AKTUALIZOVÁNO

Ruské pátrací týmy našly další oběti katastrofy i kusy letadla

Moskva, Soči (Rusko) - Ruské pátrací týmy dnes našly v místě pádu letadla Tu-154 v Černém moři těla dalších více než 70 obětí, včetně kapitána letounu. Celkem bylo na palubě 92 lidí, neštěstí nikdo z nich nepřežil. Těla prvních deseti obětí byla přepravena do Moskvy a jedno už bylo také identifikováno. Potápěči vyzdvihli z moře další kusy letounu a ruští činitelé opět vyloučili, že by za tragédií byl teroristický útok. V Rusku se dnes držel státní smutek k uctění památky obětí, vlajky byly na všech institucích spuštěny na půl žerdi.

AKTUALIZOVÁNO

Ruský ministr: Za pádem letadla byla chyba pilota, nebo závada

Moskva - Za nedělní havárií ruského vojenského letadla s 92 lidmi na palubě byla pravděpodobně chyba pilota, případně technická závada. Řekl to dnes ruský ministr dopravy Maxim Sokolov. Na palubě byla i část členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, nehodu nikdo nepřežil. V Rusku byl na dnešek vyhlášen státní smutek k uctění památky obětí.

AKTUALIZOVÁNO

V moři u Soči pokračuje hledání obětí, může prý trvat dlouho

Moskva - Do hledání těl obětí dnešní letecké katastrofy v Černém moři se zapojilo už 32 lodí, pět vrtulníků a desítky potápěčů. Ruská armáda povolala na pomoc dalších 1300 vojáků, napsala dnes agentura TASS. Letoun se členy světoznámého Alexandrovova pěveckého souboru se dnes ráno zřítil do moře nedaleko černomořského Soči. Zemřelo všech 92 lidí na palubě.

AKTUALIZOVÁNO

Vyšetřovatelé havárie letadla s Alexandrovci prý prověřují "všechny verze"

Moskva /FOTOGALERIE/- Přestože oficiální ruská místa úvahy o teroristickém útoku na letadlo se členy Alexandrovova pěveckého souboru označují za předčasné, v ruských médiích se dnes objevily spekulace připouštějící násilný scénář katastrofy. Hovoří se o možné explozi na palubě.

AKTUALIZOVÁNO

Putin slíbil podporu a vyšetřování, vyhlásil státní smutek

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na pondělí 26. prosince státní smutek kvůli letecké katastrofě u Soči, kde se dnes zřítil letoun ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů věhlasného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců. Putin současně slíbil pomoc pozůstalým a zevrubné vyšetření příčin katastrofy.

AKTUALIZOVÁNO

U Ruska se zřítilo letadlo, nikdo nepřežil. Na palubě byli Alexandrovci

Moskva - Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, se dnes časně ráno zřítil do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Nikoho živého se nalézt nepodařilo, záchranáři zatím v moři našli jen deset mrtvých těl. Většina obětí je podle expertů v trupu letadla, které se stejně jako černé skříňky se záznamem o letu zatím nepodařilo najít. Pohnutí nad katastrofou vyjádřilo ruské vedení i řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

AKTUALIZOVÁNO

Na Sibiři nouzově přistál letoun, vážná zranění utrpělo 16 lidí

Moskva - Na severovýchodě Ruska dnes ráno nouzově přistálo ruské armádní letadlo Il-18 s 39 lidmi na palubě. Nikdo nezahynul, ale 16 osob utrpělo vážná zranění. S odvoláním na regionální záchrannou službu o tom informovala agentura TASS.

Egypt vrátí pozůstatky obětí květnové letecké tragédie příbuzným

Káhira - Egypt vrátí příbuzným pozůstatky obětí havárie letounu Egyptair, který se v květnu zřítil za letu z Paříže do Káhiry. Na palubě stroje, který spadl do Středozemního moře, bylo 66 lidí a všichni zahynuli. Šlo o 44 Egypťanů a 15 Francouzů.

AKTUALIZOVÁNO

U obětí havárie letadla Egyptair se našly stopy výbušnin

Káhira - Egyptští vyšetřovatelé našli stopy výbušnin na pozůstatcích některých obětí havárie letounu Egyptair, který se v květnu zřítil za letu z Paříže do Káhiry. Na palubě stroje, který spadl do Středozemního moře, bylo 66 lidí a všichni zahynuli. Podle francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) není ale ještě i tak možné v nynějším stádiu vyšetřování s jistotou stanovit závěr, jaká byla příčina katastrofy.

Kapitán havarovaného bolivijského letounu prý nevaroval pasažéry

La Paz - Kapitán bolivijského letounu, který se předminulý týden zřítil s brazilským fotbalovým týmem na palubě, podle jednoho z přeživších nevaroval cestující před nadcházející havárií. Brazilský novinář cestující s týmem médiím řekl, že pasažéři nebyli ani vyzváni, aby si zapnuli bezpečnostní pásy. Při tragédii zahynulo 71 lidí, šest jich pád přežilo.

Havarovaný bolivijský letoun prý neměl palivovou rezervu víckrát

La Paz - Bolivijský letoun, v němž minulý týden zahynulo 71 lidí, létal bez potřebné palivové rezervy v minulých měsících opakovaně. Uvedla to americká televize Univision, která analyzovala záznamy o cestách stroje. Právě nedostatek paliva považují vyšetřovatelé za pravděpodobnou příčinu pádu letadla, na jehož palubě cestoval brazilský fotbalový tým Chapecoense. Bolivijská letová dispečerka obvinila své nadřízené, že se před tragickým letem snažili nedostatek krýt.

Pákistán truchlí za 47 obětí leteckého neštěstí

Islámábád - Pákistán dnes truchlí za 47 cestujících a členů posádky z letadla pákistánských aerolinií PIA, které se ve středu zřítilo na severu země na trase do Islámábádu. Neštěstí nikdo nepřežil. Armádě a záchranářům se podařilo najít pozůstatky všech osob, které budou převezeny do Islámábádu k identifikaci; většina těl je příliš ohořelých, takže nelze okamžitě určit jejich totožnost, informovala agentura AP.

Šéfa aerolinek kvůli pádu letadla s fotbalisty zatkli, dispečerka utekla

La Paz - Bolivijské úřady v úterý zadržely šéfa letecké společnosti LaMia v souvislosti s pádem letounu, při němž minulý týden zahynulo 71 lidí, převážně brazilských fotbalistů. Podle bolivijského generálního prokurátora je podezřelý z porušení bezpečnostních předpisů, informovala agentura Reuters. Bolívie rovněž vyzvala Brazílii k vyhoštění letové dispečerky, která odjela do sousední země ve snaze získat zde azyl.

AKTUALIZOVÁNO

V Pákistánu spadlo letadlo, nepřežil nikdo ze 48 lidí na palubě

Islámábád - Letadlo společnosti Pakistan International Airlines (PIA) se 48 lidmi na palubě se dnes zřítilo v severním Pákistánu na vnitrostátní lince do metropole Islámábádu. Nehodu nikdo nepřežil, oznámily tamní úřady. Příčina neštěstí zatím nebyla objasněna, vyšetřování pokračuje.

Pilot zříceného letadla s fotbalisty byl v Bolívii soudně stíhán

La Paz - Pilot letadla, které se minulý týden zřítilo s týmem brazilských fotbalistů v Kolumbii, byl pár měsíců před nehodou díky advokátovi propuštěn z vazby. Proti Miguelu Quirogovi bylo vedeno soudní řízení kvůli tomu, že opustil armádu a začal se věnovat podnikání. Oznámil to dnes bolivijský ministr obrany Reymi Ferreira. Právě Quiroga nese podle místního tisku zřejmě velký díl viny na pádu letadla, které nejspíš způsobil nedostatek paliva. I on při nehodě s dalšími 70 lidmi zahynul.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení