Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

České školství

Školy se potýkají s řadou problémů, které žádná vláda dosud nedokázala vyřešit

Zájem studentů o koleje stoupá. Můžou za to vysoké ceny pronájmů

Zájem studentů o ubytování na vysokoškolských kolejích letos oproti minulosti vzrostl. Podle správců kolejí za tím může stát zdražení nájemného v soukromých bytech a těžší shánění bytů na pronájem, zvláště ve velkých městech. Přitom se na vysoké školy letos přihlásilo opět méně studentů, což odpovídá početně slabším ročníkům vycházejícím ze středních škol.

Univerzita opravila koleje. Studenti platí až čtyři tisíce

Univerzita Pardubice otevřela pro nový akademický rok zrekonstruovaný a modernizovaný pavilon C vysokoškolských kolejí. Dokončila tak historicky nejrozsáhlejší modernizaci kolejí od počátku jejich existence. Pavilon nyní místo pokojů se společným sociálním zařízením nabízí komfortní samostatné apartmány.

Nedostatek techniků? Ne, technické vzdělání je v Česku rozšířené, víc než v OECD

Technické vzdělání je v Česku rozšířenější než v ostatních zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ačkoli si zde zaměstnavatelé často stěžují na nedostatek techniků. Z dnes zveřejněné výroční zprávy OECD o stavu vzdělávání vyplývá, že 29 procent českých vysokoškoláků ve věku mezi 25 a 64 lety a 39 procent absolventů středních odborných škol absolvovala technické obory.

ODS chce, aby Štech upravil postup u omluvenek předškoláků

ODS vyzvala ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD), aby metodickým pokynem upravil, jak by měli rodiče postupovat v případě omluvenek u dětí v posledním ročníku mateřské školy. Řešit by měl i další potíže, které se objevily od nového školního roku s platností nové legislativy.

Den Ivana Hoffmana: Stávka učitelů

Rozhodnutí učitelů stávkovat za vyšší platy přichází v době, kdy se ekonomice daří, ale také v době, kdy politici všech stran zmiňují školství jako svou prioritu. Kdy jindy by měli učitelé žádat, aby vláda proměnila slova v činy?

Ministr Štech: Učitelé byli trpěliví dlouho, navýšení platů si zaslouží

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) se chce kvůli dnes vyhlášené stávkové pohotovosti setkat s odboráři, jakmile to dovolí jeho zdraví. Uvedl to na twitteru. Po plánovaném lékařském zákroku by se měl vrátit do práce začátkem příštího týdne.

Výbava prvňáčka stojí tisíce. Některým pomáhá charita

K začátku školního roku patří, zejména u prvňáčků, nákup nových školních potřeb. Ne všechny rodiny si však mohou dovolit drahé sešity a další pomůcky nakoupit. Právě jim pomáhá Oblastní charita Pardubice. 

Česko ztrácí budoucí lídry už v mateřských školách, ukázal výzkum

Konkurenceschopnost Česka by se mohla zvýšit, pokud by mělo více sebevědomých lídrů. Ovšem český vzdělávací systém na zavedení systémových pravidel pro práci s dětskými talenty a lídry zatím nemyslí. Klíčové vlastnosti budoucích vůdců lze přitom rozvíjet především do desátého roku věku dítěte.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Děti vyrazily opět do škol. Prvňáčků je méně, středoškoláků víc

V mateřských, základních a středních školách dnes začal nový školní rok. Prvňáčků, pro které to byl nejvíce slavnostní den, usedlo do lavic přibližně 108 tisíc. Jejich počet by podle odhadů ministerstva školství měl poprvé po dlouhých letech klesnout, a to asi o 9200.

Učitelé a žáci by od září měli být lépe chráněni proti šikaně

Učitelé a žáci by od září měli být lépe chráněni proti šikaně ve školách. Začne platit úprava školského zákona, podle které by ředitelé škol měli zajistit ochranu učitele i dětí před fyzickým násilím i psychickým nátlakem. Ministerstvo školství také připravilo novou metodiku k prevenci a řešení šikany a kyberšikany, aby ředitelé věděli, jak v konkrétních situacích postupovat.

Situace ve školství je čím dál horší. Může za to nedostatek učitelů

Nedostatek kvalifikovaných učitelů je evergreenem konce prázdnin již několik let, ale situace se bohužel stále zhoršuje. Z mnoha škol jsou slyšet hlasy, že personální problémy jim neumožní zajistit kvalitní výuku. Také stále více pokračuje odliv učitelů do soukromého sektoru. 

Rodiče jim nečtou. Školáci neumějí pořádně mluvit

/INFOGRAFIKA/ Českem se šíří digitální demence. Mohou za to rodiče, pro které je pohodlnější vložit dětem do rukou tablet, než aby se jim skutečně věnovali. Děti pak neumějí pořádně mluvit, některé dokonce neporozumí obyčejnému mluvenému slovu.

Chceme 17,5 miliardy navíc, volají školy. Odcházejí jim učitelé

Učitelé prchají. Z vysokých škol do soukromé sféry nebo do regionálního školství. A odtud zase do jazykovek nebo třeba do Lidlu, kde nabízejí o pět tisíc vyšší plat.

AKTUALIZOVÁNO

Rekonstrukce školy v Kamenných Žehrovicích čelí nebývalé kritice

/FOTOGALERIE/ Obrovská kritika se nejen na sociálních sítích snesla na vzhled nově zrekonstruované historické budovy základní školy v Kamenných Žehrovicích.

Do škol zřejmě nastoupí míň prvňáčků než v předchozích letech

Do školních lavic zřejmě v nadcházejícím školním roce usedne méně prvňáčků než v předchozích letech. V září by jich mělo nastoupit do základních škol přibližně 108 tisíc, což je zhruba o 9200 méně než v minulém roce. 

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

AKTUALIZOVÁNO

Školy za pět let nevyčerpaly ani polovinu unijních peněz, hrozí obří ztráta

Na rekonstrukce a modernizace vysokých škol stát připravil téměř 14 miliard korun, školy ale v letech 2011 až 2016 nevyčerpaly ani polovinu. Ministerstvo školství jako správce programu navíc nemá ani přehled o tom, jestli a jak peníze poskytnuté na obnovu a rozvoj vysokoškolské infrastruktury pomohly.

Prvního září čekejte protest. Školské odbory se postaví proti platům učitelů

Školské odbory a zástupci vysokých škol a asociací ve vzdělávání uspořádají 1. září protestní akci proti platům učitelů v regionálním školství a na vysokých školách. Dohodli se na tom dnes na společném jednání, sdělila mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Zástupci pedagogů se shodli, že se zásadně nelepší situace ve školství, ačkoli to vláda deklarovala jako svou prioritu.

Analýza: Kariérní řád skončil v koši. Učitelé mají novot plné zuby

Když se bouří železničáři, lékaři nebo popeláři, politici jsou v pozoru. Naštvaní cestující, pacienti a obyvatelé sídlišť mohou pohřbít nejednu volební naději. Reptající učitelé jsou jakýmsi koloritem, který jim nestojí ani za pozdvižené obočí.

Štech: Kvůli zamítnutí kariérního řádu učitelé přijdou o 1,8 miliardy

Kvůli zamítnutí učitelského kariérního řádu ve Sněmovně učitelé v příštím roce přijdou o 1,8 miliardy korun, které se měly využít na jejich platy. Tvrdí to alespoň ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Školské odbory s případným vyškrtnutím částky z navrhovaného rozpočtu nesouhlasí. Jejich předák František Dobšík řekl, že odboráři budou usilovat o to, aby školství a kantoři o zamýšlenou sumu nepřišli.

AKTUALIZOVÁNO

Kariérní řád učitelů u poslanců ztroskotal, zaveden nebude

/ANKETA/ Kariérní řád učitelů, který měl podle ministerstva školství profesi zatraktivnit, u poslanců ztroskotal. Sněmovna dnes nepřijala svou ani senátní verzi novely o pedagogických pracovnících, jež by řád zavedla. Legislativní cesta předlohy tím skončila.

Rektor Zima: Ministr Pilný se bude snažit zohlednit VŠ, záleží to na Štechovi

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ve čtvrtek ujistil zástupce České konference rektorů (ČKR), že investice do vzdělání a vysokého školství pokládá za prioritu. ČTK to řekl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima po jednání na ministerstvu financí. Pilný podle něj slíbil, že se bude snažit zohlednit požadavky škol při sestavování rozpočtu. Záležet prý bude na tom, jaké priority mu předloží ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

Valachová končí, straší ji kariérní řád

Prezident Miloš Zeman včera přijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Vystřídá ji Stanislav Štech, jenž bude jmenován ve středu.

AKTUALIZOVÁNO

Valachová na své demisi trvá, Zeman ji podle ní přijal

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) trvá na své demisi a prezident Miloš Zeman ji přijal. Valachová to dnes řekla novinářům po schůzce se Zemanem. Prezident se podle ní v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu by ho měl jmenovat do ministerské funkce.

AKTUALIZOVÁNO

Studenti pořádají protestní pochod Rakovníkem. Kvůli atmosféře ve škole

/FOTOGALERIE/– Masarykova obchodní akademie v Rakovníku. Škola, která se na svých oficiálních webových stránkách prezentuje přátelskou atmosférou. Bohužel právě ta na škole poslední dny chybí.

Podvádění při psaní diplomek přibývá, univerzity jsou na něj krátké

Potřebujete napsat diplomovou práci, ale nemáte na to dost času, chuti nebo znalostí? Stačí věnovat méně než průměrný měsíční plat a pár minut hledání na internetu a budete mít tenhle malý problém z krku. Pokud jste svou morálku odkopli do kouta, řada jednotlivců a dokonce firem vám k akademickému titulu dopomůže. A vaše univerzita prakticky nemá jak to odhalit.

Karlova univerzita se ve světovém žebříčku vysokých škol opět propadla

Britská společnost Quacquarelli Symonds (QS) zveřejnila svůj světově uznávaný žebříček univerzit pro rok 2018. Nejvýše umístěným českým zástupcem je tradičně Karlova univerzita. Oproti loňsku si však opět pohoršila. Zatímco v roce 2016 jí patřila 279. pozice, nyní se nachází na 314. příčce.

Povinné plavání ve škole? Na Ostravsku jako bouře ve sklenici vody

Zařazení plaveckého výcviku do školních vzdělávacích programů bylo dosud v pravomoci ředitelů a plavecká výuka na prvním stupni byla dobrovolná. Přesto byla do ní zapojena většina základních škol.

Školku každý rok nenajdou tisíce dětí, teď je 32 tisíc odmítnutých

V Česku se každoročně do mateřských škol nedostanou tisíce dětí. V tomto školním roce zařízení musela odmítnout 32 tisíc žádostí. Proti školnímu roku 2013/2014 počet neúspěšných žadatelů klesl ale zhruba na polovinu. Vyplývá to z vládní zprávy o rovnosti žen a mužů za loňský rok. Podle statistik míst ve školkách přibylo, každý rok je ale také méně dětí.

Valachová o penězích pro sport. Věděla, co peče Pelta v kuchyni?

Středa jako závěrečný den ministryně školství Kateřiny Valachové ve funkci bude velmi náročná. Otázka ovšem ní, zda bude skutečně jejím posledním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení