Český tenista Tomáš Berdych si ve švédském Bastadu o titul nezahraje. V semifinále nestačil na domácí turnajovou jedničku a loňského finalistu Robina Söderlinga, od kterého utržil debakl 1:6 a 0:6.

Pětadvacetiletý Berdych vstoupil do zápasu špatně a už po dvaceti minutách prohrával 0:5. Ani ve druhém setu se osmému hráči světa nedařilo a dostal "kanára". Söderling postoupil po hodině a jedenácti minutách a ve finále se utká s Davidem Ferrerem ze Španělska.

"Moc často se nestává, aby zápas s tak dobrým hráčem, jako je Berdych, probíhal takhle. Ale hrál jsem opravdu, ale opravdu velmi dobře," citovala Söderlinga agentura AP. "Máme podobný styl, oba útočíme. Dneska jsem chtěl být já ten, kdo přijde na kurt a ovládne zápas," dodal.

Druhý nasazený Ferrer porazil v semifinále krajana a obhájce titulu Nicoláse Almagra a v neděli bude hrát o svůj druhý triumf z Bastadu. Ve Švédsku Ferrer poprvé zvítězil v roce 2007 po výhře právě nad Almagrem.

Berdych po semifinálové porážce přišel o možnost hrát o první titul v sezoně. Česká jednička v Bastadu nezopakovala úspěšné vystoupení z let 2005 a 2008, kdy ve Švédsku hrála o titul. Naopak pátý hráč světa Söderling se na domácí půdě představí ve třetím finále za sebou. Loni v Bastadu prohrál s Almagrem a o rok dříve získal titul.

Cetkovská skončila v Palermu v semifinále

Česká tenistka Petra Cetkovská si v Palermu o první titul v kariéře nezahraje. V semifinále prohrála se čtyřnásobnou vítězkou turnaje Anabel Medinaovou-Garriguesovou ze Španělska 5:7 a 3:6.

Nedařilo se ani druhé nasazené dvojici ve čtyřhře Andree Hlaváčkové s Klárou Zakopalovou. České duo ve finále prohrálo s prvním nasazeným párem Sarou Erraniovou a Robertou Vinciovou z Itálie 5:7 a 1:6.

Cetkovská ve svém premiérovém semifinále na okruhu WTA prohrála za hodinu a 49 minut. Medinaová tak může v neděli navázat na tituly z let 2001 a 2004 až 2006. Její soupeřkou bude semifinálová přemožitelka Kláry Zakopalové Slovinka Polona Hercogová, který vyřadila turnajovou jedničku a loňskou finalistku Flavii Pennettaovou z Itálie.

BASTAD (Švédsko)

Muži, dvouhra - semifinále: Söderling (1-Švéd.) - Berdych (3-ČR) 6:1, 6:0, Ferrer (2-Šp.) - Almagro (4-Šp.) 6:1, 6:3.

STUTTGART (Německo)

Muži, dvouhra - semifinále: Ferrero (Šp.) - Del Bonis (Arg.) 3:6, 6:4, 6:4, Andujar (Šp.) - Kubot (Pol.) 6:4, 3:6, 6:4.

Muži, čtyřhra - finále:
Melzer, Petzschner (2-Rak./Něm.) - Granollers, M. López (3-Šp.) 6:3, 6:4.

PALERMO (Itálie)

Ženy, dvouhra - semifinále: Medinaová (5-Šp.) - Cetkovská (8-ČR) 7:5, 6:3, Hercogová (7-Slovin.) - Pennettaová (1-It.) 6:2, 6:2.

Ženy, čtyřhra - finále: Erraniová, Vinciová (1-It.) - Hlaváčková, Zakopalová (2-ČR) 7:5, 6:1.

BAD GASTEIN (Rakousko)

Ženy, dvouhra - semifinále: Mayrová-Achleitnerová (Rak.) - Pěrvakovová (8-Rus.) 6:0, 6:0, Martínezová (Šp.) - K. Bondarenková (Ukr.) 6:1, 7:6 (7:5).

Ženy, čtyřhra - semifinále: Birnerová, Hradecká (ČR) - Pěrvaková, Curenková (Rus./Ukr.) 6:3, 6:3.