Berdych prohrál hladce s Djokovičem

Tomáš Berdych nezlomil špatnou bilanci se současnou světovou jedničkou a prohrál za 125 minut 3 : 0 na sety. Zápas byl ve třetí sadě krátce kvůli dešti přerušen.

2.6.2016
4 fotografie

Tomáš Berdych na Rolland Garros 2016Foto: ČTK

Utkání začalo v Paříži ve 13. hodin.

Berdych prohrál první set za půl hodiny 6:3. Druhý set byl již vyrovnanější, Srb ho vyhrál až po boji za 45 minut poměrem 7:5. Třetí sada byla za stavu 3:3 přerušena pro déšť, po krátké dohrávce ji Srb dovedl do vítězného konce poměrem 6:3.

Sedmý nasazený Berdych hrál čtvrtfinále Roland Garros potřetí v kariéře. Srbskou světovou jedničku český hráč porazil pouze dvakrát z 26 duelů.

Berdych se až na krátkou výjimku ve druhé sadě nedostal k agresivní hře. Precizně hrající Djokovič držel sedmého nasazeného soupeře od základní čáry a diktoval tempo výměn. Do grandslamového semifinále postoupil Djokovič potřicáté.

Třicetiletý Berdych vstupoval do zápasu s bilancí dvou výher proti 23 porážkám. "Šance je vždycky, ale musíme si přiznat, že Djokovič je jeden z nejlepších hráčů všech dob," řekl Ivan Lendl v Prostějově. "Musí se to sejít, aby ho Tomáš porazil," dodal.

Už v prvním setu ale Djokovič ukázal, že ani tentokrát si Berdycha k tělu nepustí. Srb odehrál svůj nejlepší zápas v letošním turnaji, minimálně chyboval, míče posílal s přesností, razancí, silnou rotací i dostatečnou délkou na Berdychovu stranu. Český hráč se proto se nedostal k nátlakové hře a bylo vidět, že si neví rady.

Od stavu 2:3 v prvním setu prohrál Berdych sedm her v řadě, ztratil první sadu a ve druhé prohrával už 0:3 a ještě 1:4. Pak ale přišla jeho chvíle, dokázal posílat "přímky" a tvrdé rány, hrál agresivně a srovnal na 4:4. Za stavu 5:6 ale udělal Berdych čtyři nevynucené chyby a čistou hrou přišel o podání i druhou sadu.

Ve třetím setu se Berdych držel do stavu 3:3. Zápas pak byl na deset minut přerušen kvůli dešti a Berdych se rozčiloval. "To je naprostý cirkus!" řekl naštvaně a ještě chodil s ručníkem přes ramena koukat z útrob stadionu na dvorec. Po návratu už se nedokázal zkoncentrovat, prohrál tři hry v řadě a celý zápas.

Se světovou jedničkou se Berdych na grandslamu utkal poosmé v kariéře. Porazit dokázal jen Švýcara Rogera Federera na US Open v roce 2012.

Djokovič si zároveň s dnešním postupem s předstihem pojistil účast na listopadovém Turnaji mistrů v Londýně, který za poslední čtyři roky pokaždé vyhrál. Stejně jako loni má jistotu startu už na začátku června po čtvrtfinálovém úspěchu v Paříži.

Soupeřem Djokoviče v pátečním semifinále Roland Garros bude letos v životní formě hrající Dominic Thiem. Dvaadvacetiletý Rakušan porazil Belgičana Davida Goffina 4:6, 7:6, 6:4 a 6:1 a mezi nejlepší čtyřkou na grandslamu je poprvé v kariéře. Před ním se do semifinále grandslamu z Rakušanů dostali jen Thomas Muster a Jürgen Melzer.

Autor: Redakce